- Nawet ludzie do tej pory niechętni Ukraińcom mają dla nich spory podziw. Ta zmiana u Polaków będzie raczej trwała. Niestety nasilenie postaw antyrosyjskich też będzie trwałe - mówi psycholog społeczny prof. Dariusz Doliński.
Widzimy u Rosjan bałagan logistyczny, bałagan w systemie dowodzenia, a operację desantu śmigłowcowego podjęto wbrew zasadom prowadzenia takich operacji. Być może po prostu, podobnie jak w czasach ZSRR - i to tych najgorszych - karierę w wojsku robią tylko ci dowódcy, którzy są politycznie posłuszni.
W lutym 2022 r. deweloperzy sprzedali we Wrocławiu zaledwie 311 mieszkań, czyli ponad trzykrotnie mniej niż rok wcześniej. Tak źle nie było w żadnym innym dużym mieście w Polsce, choć i w Warszawie zanotowano bardzo duży spadek sprzedaży.
Powstające na Polanie Jakuszyckiej Dolnośląskie Centrum Sportu ostatecznie miało zostać otwarte jesienią minionego roku, jednak inwestycja ma duże opóźnienie. Prace na zewnątrz ośrodka nadal nie mogą być prowadzone.
Ze strony ludzi z hospicjum pierwszy raz z mężem doświadczyliśmy, że nasze dziecko to też jest człowiek. Pierwszy raz ktoś zwrócił się do Neli po imieniu - opowiada Marcela Rudnicka-Sznabel.
Wrocław solidarny z Ukrainą. W 11. dniu rosyjskiej inwazji wrocławianie, w tym przedstawiciele różnych nacji, spotkali się pod Pręgierzem w Rynku. Śpiewem zamanifestowali swój sprzeciw wobec wojny.
W trakcie wojny na Ukrainie rosyjska propaganda trwa w najlepsze. "Filmik z kotem w moskiewskim metrze osłodził życie Rosjanom", "Rosja uznała zachodnie sankcje za bardzo miękkie" - głoszą weekendowe nagłówki.
Niedzielny marsz feministek jest wyrazem sprzeciwu wobec wojen i granic. Zarówno tych, które utrudniają ucieczkę uchodźcom, jak i tych ograniczających "życia i ciała".
Wrocławianie po ukraińskiej stronie postawili szpital polowy. Nie zdążyli wyjąć całego sprzętu, a już karetka przywiozła im pacjenta do pilnej operacji i zaraz pojechała z powrotem.
Marina Stepańska napisała z oblężonego miasta przesłanie do swych przyjaciół Rosjan: Czas, aby odpowiedzieć na Wasze wzruszające SMS-y "Jak się masz?" i "Trzymaj się". Po pierwsze, jestem wkurwiona, po drugie nie muszę się trzymać.
Ukraina broni się już jedenasty dzień. Rosjanie wciąż nie zdobyli Kijowa. Przeciwko wojnie manifestować będą przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. Spotkają się pod Pręgierzem.
Od niefortunnego skoku Hani na trampolinie do diagnozy jej choroby minęło pół roku. Tyle zajęło ustalenie, że objawy, które początkowo uważano za zwykłe skręcenie, daje nowotwór z przerzutami.
Michał Skowron z Jeleniej Góry zwyciężył w 46. Biegu Piastów na 50 km. Wśród kobiet triumfowała Czeszka Adela Boudikova, która wyprzedziła Justynę Kowalczyk-Tekieli.
Na portalach dla turystów pieszych często pada pytanie typu: "Gdzie wybrać się na sanki z dziećmi w okolicy Szklarskiej Poręby" lub "Jakie trasy polecacie na spacery piesze dla najmłodszych?". Odpowiedź brzmi: Jakuszyce! - poleca Dorota Kuźma, instruktor narciarstwa biegowego.
Trwają dolnośląskie targi tatuażu w Hali Stulecia we Wrocławiu. Można wziąć udział w prelekcjach dla artystów czy zobaczyć konkursy na najlepsze tatuaże w wielu kategoriach.
Narodowiec i były ksiądz Jacek Międlar od wybuchu wojny w Ukrainie straszy uchodźcami i ukraińskimi "banderowcami". Rozgrywający się tam dramat humanitarny niespecjalnie go interesuje. Za to nawet po kilka razy dziennie przypomina o rzezi wołyńskiej.
Przedsiębiorstwa zmagają się z niepewną sytuacją gospodarczą, w tym ze znacznym wzrostem kosztów działania, ale z zatrudniania nowych pracowników wcale nie rezygnują.
Wojna na Ukrainie. W Dolnośląskim Centrum Filmowym eksperci rozmawiają o tym, czy świat jest w stanie zatrzymać imperialne zapędy Putina. "Wyborcza" transmituje dyskusję na żywo.
Wrocławianie przyjmują do domów Ukraińców uciekających przed wojną. - Często w mniejszych miejscowościach mamy więcej rezerw w szkołach i nowych miejsc pracy niż we Wrocławiu - przekonuje wojewoda dolnośląski.
Trwa budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu, która ma odciążyć drogę krajową nr 94 i Leśnicę. Drogowcy kładą torowisko wzdłuż ul. Kosmonautów, powstają też nowe chodniki i droga rowerowa.
W związku z wojną na Ukrainie do jej obywateli pojechało już ponad 10 ton darów z wrocławskich szkół. Koordynatorzy pomocy odebrali 10 tysięcy maili od mieszkańców.
Ludzi na Ukrainie najbardziej boli, że takie straszne życie zgotowane zostało najmłodszym, których w metrze jest bardzo dużo - piszą francuscy korespondenci.
Trwają zapisy na jubileuszową edycję Biegu Firmowego. Oprócz rywalizacji ważny jest też cel. Pieniądze będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Everest.
W niedzielę 6 marca przez Wrocław przejdzie wrocławska Manifa. W tym roku będzie wyrazem sprzeciwu wobec wojen i granic. Zarówno tych, które utrudniają ucieczkę uchodźcom, jak i tych ograniczających "życia i ciała".
Tłumy na strzelnicach. Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do sklepów z militariami ustawiły się kolejki klientów, a ludzie masowo wykupują kursy strzelania. Dolnośląska brygada obrony terytorialnej nie może się doliczyć nowych ochotników.
Zbigniew Ziobro mógłby łatwo wykonać gest, który niósłby za sobą o wiele więcej dla cementowania przymierza Polaków z Ukraińcami niż zapowiedzi ścigania Putina. Chodzi tylko o ściągnięcie parasola ochronnego znad głowy Jacka Międlara, który od lat publicznie szczuje na Ukraińców i pozostaje bezkarny.
- Chciałam uhonorować ostatnie lata protestów kobiet w Polsce, które walczą o swoje prawa - mówi Iwona Wolna. - Władze gminy podały tylko, że nazwa nie została zaakceptowana, bez żadnego uzasadnienia i podstawy prawnej. Zmroziło mnie, że w takim kraju żyjemy.
Ukraińcy we Wrocławiu. Coraz więcej placówek i instytucji zaprasza na bezpłatne zajęcia dzieci i młodzież przyjeżdżającą do Wrocławia z objętej wojną Ukrainy. Działają też świetlice, w których rodzice mogą zostawić swoje pociechy i załatwiać formalności w urzędach.
W dawnej zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej przez całą dobę działa największy we Wrocławiu magazyn z darami dla uchodźców z Ukrainy. Mogą przyjść i wziąć wszystko, co potrzebne. - Ludzie stają nad tymi pudłami i płaczą - mówi Iryna, ukraińska wolontariuszka.
Gleb Czugunow, żużlowiec Betardu Sparty Wrocław, na Twitterze zarzucił Rosjanom, że wszyscy są odpowiedzialni za to, co się dzieje na Ukrainie. Jednak niedługo później wpisy zniknęły.
W Szklarskiej Porębie powstał projekt Zimowe Trasy Spacerowe. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce, ma zapewnić pieszym turystom komfortowe i bezpieczne warunki przemieszczania się zimą po Karkonoszach i Górach Izerskich.
Strażnicy miejscy z ekopatrolu skontrolowali kolejne osiedla w ramach akcji "Stop smog". - Już dzisiaj nie można palić odpadami, a piece trzeba wymienić do 2024 r. - przypominają.
Wojna na Ukrainie. Rodziny, które uciekły przed rosyjską inwazją, mogą liczyć na wsparcie wrocławskich szkół. - Możliwość rozmowy w swoim języku i integracja z dziećmi to chyba najlepsza forma terapii - mówi dyrektor podstawówki z Ołbina.
Zatrzymany przez ABW w Przemyślu hiszpański dziennikarz Pablo G. usłyszał zarzut szpiegostwa. Zdaniem śledczych jest pracownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Kilka tygodni przed inwazją jeździł po Ukrainie, wcześniej sporo pisał o Polsce, m.in. o kryzysie z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy.
W czwartek przy autostradzie w Zgorzelcu za litr Pb 95 trzeba było zapłacić aż 6,80 zł. Ale również na innych stacjach w regionie paliwa mocno podrożały. Powód? Wojna na Ukrainie
W przypadku wojny pierwsza myśl to ratowanie życia, pomoc poszkodowanym i zapobieganie katastrofie humanitarnej. Historia uczy jednak, że dokumentowanie zbrodni wojennych to coś, o czym już teraz, w trakcie trwania walk warto pomyśleć - mówi prof. Tomasz Jurek, szef Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Na trasach w Jakuszycach od tygodnia rozgrywane są konkurencje w ramach 46. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego. W sobotę o godz. 9. zaplanowano bieg główny na 50 km, w którym wystartuje Justyna Kowalczyk, najwybitniejsza polska narciarka biegowa.
- Obawiam się, żeby razem z uchodźcami wojennymi z Ukrainy nie przybyli do Polski ci, którzy nie powinni być w Polsce, przed którymi się broniliśmy - ogłosił w czwartek o. Tadeusz Rydzyk. Trudno o lepszą odpowiedź na postawione przed laty pytanie Jarosława Kaczyńskiego o to, w którym miejscu kończą się pospolici głupcy, a zaczyna zwyczajna agentura.
Na Ukrainie pozostało prawdopodobnie około 700 Francuzów. Wśród nich jest Julien Leblanc, który pochodzi z Miluzy. I odmawia powrotu do kraju. - Jak miałabym porzucić moich bliskich - mówi francuskiemu portalowi BFMTV.
Z powodu wojny na Ukrainie i utraty ważności dokumentów wrocławianie masowo wyrabiają paszporty. Wielu z nich odbija się od drzwi urzędu. - Stoję od kilku godzin, ale raczej się nie doczekam. Jutro przyjdę z samego rana - mówi wrocławianka, która chce zabrać dzieci do bezpieczniejszego kraju.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.