MPK Wrocław zwróciło się do policji, by zajęła się karaniem pasażerów, którzy ignorują nakaz noszenia maseczek w pojazdach komunikacji miejskiej. Wielu wrocławian zgłaszało, że przez takie osoby czują się zagrożone w tramwajach i autobusach.
- Ludzie z całego świata zadają mi pytanie: czy antysemityzm w Polsce rośnie? Niestety muszę odpowiadać, że tak. Nie tylko on, ale także ksenofobia i homofobia - mówiła Klara Kołodziejska-Połtyn, przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, w 83. rocznicę Nocy Kryształowej.
Zakończyło się pierwsze posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kopalni Turów, w trakcie którego sędziowie wysłuchali przedstawicieli Czech, Polski i Komisji Europejskiej.
Granica z Białorusią. - To, że dyktator robi rzeczy straszne, nie usprawiedliwia działań władz kraju należącego do Unii Europejskiej. Musimy przerwać szaleństwo cierpienia i śmierci. Na Litwie można było postawić chociaż namioty - mówi prof. Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest w strefie stanu wyjątkowego.
Zbliża się finał 6. edycji Be Together - integracja i sztuka we Wrocławiu. Zainteresowani udziałem w pokazie finałowym mogą się jeszcze zgłaszać.
Narodowy Bank Polski wypuścił banknot z Lechem Kaczyńskim. We Wrocławiu w kolejce po niego doszło do awantur. Tłum musiała uspokajać policja i zagroziła mandatami.
Prokuratura zabezpieczyła przesyłkę pocztową z włosami, które najprawdopodobniej pochodzą z akt sprawy zbrodni miłoszyckiej. Wcześniej jeden z oskarżonych, Ireneusz M., wysłał SMS o treści: "Jutro wysyłam ci włosy Małgosi z akt".
Piłkarska drużyna Twardy Świętoszów zakończyła rundę jesienną wcześniej niż inne kluby, bo jej zawodnicy, będący równocześnie zawodowymi żołnierzami, dostali rozkaz wymarszu na polsko-białoruską granicę.
Epidemia koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia informuje we wtorek 9, listopada o ponad 13,5 tysiącach nowych przypadków. Dolny Śląsk znalazł się dopiero na 9. miejscu w zestawieniu, a i tak odnotowano w naszym regionie blisko 3 razy więcej zakażeń niż tydzień temu.
W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się we wtorek pierwsza rozprawa dotycząca kopalni Turów. - Jedyną deską ratunku dla polskiego rządu jest teraz osiągnięcie porozumienia z Czechami - komentuje radczyni prawna z Fundacji Frank Bold.
Niezwykli mieszkańcy Wrocławia, dzięki którym się ono rozwija, zostali nagrodzeni 4 listopada podczas 7. edycji Gali 30 Kreatywnych Wrocławia. Organizowana jest ona przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławia oraz Wrocław Miasto Spotkań. Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: nauka, biznes, kultura/sztuka/dizajn i społeczeństwo/miasto.
"Polskie lasy, które są naszym wspólnym dobrem narodowym, są zarządzane w sposób właściwy i racjonalny" - przekonuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba. I jednocześnie nie chce tych lasów chronić, włączając je do Karkonoskiego Parku Narodowego.
11 listopada 2021 przez Wrocław przejdzie marsz pod hasłem "Polska antybanderowska", który organizuje znany antysemita, były ksiądz Jacek M. - Jeśli dojdzie do złamania prawa, pochód zostanie rozwiązany - zapowiada magistrat.
Koronawirus u dzieci ma łagodniejszy przebieg niż u dorosłych. Jednak zdarzają się ciężkie przypadki. - Zakażają się nawet kilkudniowe noworodki, najczęściej od niezaszczepionych dorosłych - mówi lekarka Kamila Ludwikowska.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią powracają nagrody dla wrocławskich artystów. Znamy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021.
W poniedziałek we wrocławskim ratuszu powołano do życia WROt, czyli Wrocławską Organizację Turystyczną. Jej głównym celem będzie koordynacja działań promocyjnych miasta, instytucji i biznesu.
- W szpitalach na Dolnym Śląsku powstają ogniska epidemii i trzeba zamykać oddziały, bo wojewoda rozrzucił łóżka covidowe po całym regionie. A szpital tymczasowy we Wrocławiu, na który wydano 70 mln zł, nie działa - słyszymy od zdenerwowanych pracowników szpitali.
Komisja Europejska wysłała do polskiego rządu pierwsze wezwanie do zapłaty kary za to, że kopalnia Turów nie wstrzymała pracy - ustalili dziennikarze RMF FM.
Artiom Łaguta, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu, aż o trzy lata przedłużył swój kontrakt z Betardem Spartą Wrocław. Nowy, dwuletni kontrakt ze Spartą podpisał także Gleb Czugunow - młody, wyjątkowo utalentowany zawodnik.
Niedaleko szlaku turystycznego na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski turyści znaleźli zastrzelonego jelenia. - Myśliwi zostawili zwierzę w miejscu, do którego można dojechać autem. To zgodne z przepisami - mówi instruktor z Polskiego Związku Łowieckiego.
Na polsko-białoruskiej granicy są sceny jak z wojny, II wojny światowej. Widziałam nakręcony telefonem komórkowym film, na którym białoruscy pogranicznicy każą uchodźcom rozbierać się i wpław przepływać Bug na polską stronę - mówi nam prof. Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wielbłąd Czesio, mieszkający w hodowli zwierząt egzotycznych w Czatkowicach pod Miliczem wpadł do stawu. Na ratunek ruszyli strażacy. Wielbłąd ma za sobą rolę w znanym polskim filmie "Duże zwierzę" w reżyserii Jerzego Stuhra.
- Wywołane pandemią zmiany w kinie amerykańskim są już widoczne, to przede wszystkim nakierowanie kamery na samego siebie w domowym otoczeniu, w zamknięciu, pozwalające na zastanowienie się nad sobą - mówi Urszula Śniegowska, dyrektorka American Film Festival, który zaczyna się we wtorek, 9 listopada we Wrocławiu.
Cztery laureatki literackiej Nagrody Nobla - Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek, Herta Müller i Olga Tokarczuk - piszą do Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w sprawie - jak to określają - "katastrofy humanitarnej" na wschodniej granicy UE.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 7 316 nowych zakażeń koronawirusem. Po raz pierwszy od 19 maja liczba chorych w szpitalach przekroczyła 10 tysięcy. Osób leczonych za pomocą respiratorów jest najwięcej od 25 maja.
W poniedziałek, 8 listopada, ma się okazać, czy w sprawie kopalni Turów dojdzie do porozumienia z Czechami, czy też polsko-czeskim sporem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Na wtorek zaplanowano pierwszą rozprawę.
Na wystawie zdjęć sprzed lat można zobaczyć: Rynek, Halę Stulecia, zoo w różnych dekadach, są też wrocławskie sceny rodzajowe, moda i sporo ciekawostek. Wystawę otwarto w sobotę, 6 listopada, w CH Korona, wstęp bezpłatny.
Policjant z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej z prokuratorskimi zarzutami ujawniania tajnych informacji. Zajmował się przestępstwami związanymi z gospodarką odpadami.
Choć od wyboru nowych władz PO na Dolnym Śląsku minęły dwa tygodnie, Jacek Sutryk zdaje się nie zauważać zmian w partii dającej mu przewagę w radzie miejskiej. Nie stawiał na Michała Jarosa, ale od ułożenia relacji z nim zależeć będzie końcówka jego obecnej kadencji. A kto wie, czy i nie prawdopodobieństwo kolejnej.
Wrocławska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieudzielenia pomocy 23-latkowi z Ukrainy, który prawdopodobnie utopił się w Odrze. Ale jego bliscy uważają, że nikt śmierci nie potwierdził, a poszukiwania były powierzchowne.
Nowy park ma powstać na Muchoborze Wielkim. Projektanci mają uwzględnić m.in. ogrody społeczne, zwierzyniec, strefy edukacyjne i minimalnie ingerować w już istniejącą zieleń.
Senat Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach przyznał wrocławskiemu profesorowi Janowi Chmurze tytuł doktora honoris causa. Profesor znany jest nie tylko z pracy naukowej - był jednym z pionierów morsowania, zasłynął także z pokonywania maratonów na wszystkich kontynentach świata.
Dni Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu upamiętniają zamordowanych Żydów w noc kryształową. Niedzielne obchody zakłócili narodowcy, skandując antyimigracyjne hasła. Interweniowała policja.
To nie pierwszy śnieg w Karkonoszach w tym roku, ale do tej pory nie było go tak dużo. W ten weekend Karkonoski Park Narodowy opublikował filmik ze zjazdu na sankach na drodze ze schroniska Odrodzenie.
Tuż koło ścieżki na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski leżał wypatroszony jeleń. - To jaskrawy przykład pogwałcenia zasad, jakimi pasjonaci zabijania zwierząt teoretycznie powinni się kierować - komentuje członek Wrocławskiego Ruchu Antyłowieckiego.
W weekend wrocławskie morsy otworzyły sezon. W lodowatej wodzie zanurzyli się przy ul. Odrzańskiej. Nowicjuszy wciąż przybywa, dlatego doświadczeni podpowiadają, jak się przygotować do morsowania.
Biura mają poprawiać samopoczucie pracowników. Tak myślą i w dużych, i w małych firmach.
Trwa remont mostu Jagiellońskiego. Jak podkreśla Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, inwestycja jest konieczna m.in. po to, by mogły tędy przejeżdżać pojazdy towarowe.
Czwarta fala pandemii. Tydzień temu było ok. 5 tys. przypadków mniej. Rośnie też liczba hospitalizacji. Na Dolnym Śląsku tylko w ciągu doby przybyło 23 pacjentów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.