Radni w Legnicy odmówili wystąpienia do papieża Franciszka o ustanowienie świętych Piotra i Pawła patronami miasta. Z taką inicjatywą wyszła diecezja.
- Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają służyć rozwojowi Dolnego Śląska - mówią przedstawiciele zarządu województwa z PiS i Bezpartyjnych Samorządowców. Komisja Europejska jednak zwraca uwagę na to, że w regionie wałbrzyskim ma powstać nowa kopalnia, co zaprzecza idei zielonej transformacji.
932 drzewa 16 gatunków zostaną posadzone wzdłuż ulic Legnickiej i Lotniczej na Szczepinie, Popowicach i Gądowie Małym. Pomysł "zielonych tętnic Wrocławia" byłego prezydenta Rafała Dutkiewicza doczeka się wreszcie realizacji.
Trener KGHM Zagłębia Lubin Piotr Stokowiec ma koszmarną passę. Jego zespół ostatnio przegrywa z każdym, a on sam buńczucznymi i obraźliwymi wypowiedziami wprowadza dodatkową nerwowość.
Dwie osoby trafiły do szpitala, po tym jak na drugim piętrze jednej z kamienic w Jeleniej Górze zerwał się balkon. Do wypadku doszło 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych.
Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców chce powołania komisji etyki w sejmiku dolnośląskim, bo jego zdaniem opozycja używa wulgarnych słów. - Nie znajdujemy się w barze czy w rynsztoku - komentuje.
Wrocław chce ukrócić niechlubną świąteczną tradycję. - Karp jest symbolem cierpienia ryb. Nikt jednak nie widzi nic zdrożnego w tym, że dzieci zabiera się na wędkowanie, czyli zadawanie rybom bólu. Co innego mówi się o myśliwych - komentuje lokalny biolog.
Mniej więcej od pół roku ludzie inaczej reagują na skecze polityczne. Wcześniej polityka ich tylko śmieszyła, a teraz już - nazwijmy to ładnie - podnosi im ciśnienie. Biją nam brawo, bo rzeczywistość doszła do takiego absurdu, że kabaret mówi prawdę. Niezły paradoks - mówi Piotr Gumulec, wrocławski kabareciarz, współautor satyrycznych "Faktów autentycznych".
O katastrofie ekologicznej na Odrze szybko zapomnieliśmy. Co z tego, że Niemcy znów informują o problemach na rzece, polski rząd nieszczególnie zajmuje się ustaleniem przyczyn poprzedniego zanieczyszczenia.
Mimo kryzysu tłumy wrocławian odwiedziły na cmentarzach groby swoich bliskich, wspominając ich oraz zostawiając na nagrobkach kwiaty i znicze. Czterodniowy przedłużony weekend spowodował, że w 2022 r. mieliśmy na to więcej czasu. Tak 1 listopada wieczorem wyglądały wrocławskie nekropolie
Późnym popołudniem w dniu Wszystkich Świętych we Wrocławiu korki zaczęły tworzyć się w okolicy cmentarzy, a także na autostradzie A4.
Wielka wycinka drzew w lasach pod Wrocławiem. "Niemożliwe jest bieganie po lesie, chodzenie z kijami, o spacerze z dziećmi w wózkach w ogóle nie ma co marzyć" - pisze oburzona Czytelniczka "Wyborczej".
40-letnia mieszkanka powiatu jaworskiego przekazała swojemu partnerowi łącznie 50 tys. zł na zagraniczne leczenie onkologiczne. Zabrał pieniądze i zniknął.
1 listopada, czyli w dniu Wszystkich Świętych, wrocławianie jak zwykle tłumnie odwiedzają groby bliskich na cmentarzach. W okolicy części nekropolii ulice są zamknięte, więc sporo osób wybiera dojazd komunikacją miejską.
- Nie chcę tworzyć zbiórek, prosić o datki. Jeśli zechcesz mi pomóc, zapisz się do mnie na masaż i pokaż ten post znajomym - napisał w sieci Witold Strugała, niewidomy masażysta z Wrocławia. Zbierał pieniądza na leczenie swojego psa przewodnika. Z pomocą błyskawicznie ruszyli internauci.
Tuż po wprowadzeniu nocnej prohibicji z Wrocławia zniknął kultowy sklep, a w jego miejscu powstał kolejny bar. Zdaniem mieszkańców zakazem sprzedaży alkoholu w sklepach miasto nie zwalczy hałasu i brudu.
Najbardziej sędziwa polska grusza ma ponad trzysta lat i prawie pięć metrów w obwodzie pnia. Starsi mieszkańcy wspominają, że od zawsze rodziła niesmaczne owoce.
Naukowcy, artyści, politycy, sportowcy, biznesmeni, duchowni, samorządowcy - wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach.
1 listopada. Nie poznamy jego nazwiska, na nagrobku wyryto "ein ganz unbekannter Pole". Nieznany Polak. Wojenną mogiłę dzieli z ludźmi, do których musiał strzelać w krwawej bitwie pod Sadową.
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "FSB odtajniły dokumenty o przestępstwach polskich partyzantów", "Tadżykistan zaprzeczył produkowaniu irańskich dronów na swoim terytorium", a "Rosja nie będzie niczyim wasalem".
We Wszystkich Świętych okolice największych cmentarzy we Wrocławiu: Osobowickiego i Grabiszyńskiego we Wrocławiu będą niedostępne dla aut. 1 listopada warto skorzystać z usług MPK Wrocław, zwłaszcza że przewoźnik przygotował specjalne linie tramwajowe i autobusowe.
- Po wojnie masowo niszczono poniemieckie cmentarze. Buldożery miażdżyły wszelkie widoczne ślady, ale to, co pod ziemią, zostało - mówi Jacek Jerzmański, który szuka dawnych płyt nagrobnych i odkrywa historie mieszkańców Breslau.
Niemcy znowu zaobserwowali wysokie zasolenie w Odrze, które może być nawet wyższe niż w lipcu i sierpniu, gdy doszło do zatrucia rzeki. Nadal nie zostało wykryte źródło zanieczyszczeń po polskiej stronie.
Wybrane fragmenty "Dziadów" Mickiewicza nie tylko zostaną zaprezentowane na scenie, ale też w języku migowym. Zainteresowanie premierą jest tak duże, że pokazy będą dwa.
32-letni Tomasz zmarł rok temu po tym, jak został uderzony pięścią w głowę przez ochroniarza klubu Paradise w Lubaniu. Bliscy zmarłego są sfrustrowani, że podejrzany wciąż przebywa na wolności, a akt oskarżenia nadal nie został skierowany do sądu.
Trwa budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu, która ma odciążyć drogę krajową nr 94 i Leśnicę. Drogowcy kładą już masę bitumiczną na części drogi, która ma być oddana do użytku jeszcze w listopadzie.
Wrocławianin Hubert Hurkacz wystąpi w turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu - to ostatnia impreza przed prestiżowym ATP Finals w Turynie. Polak ma niewielką szansę, aby awansować do zawodów, w których wystąpi ośmiu najlepszych tegorocznych tenisistów.
Zjazd dla rowerów i niepełnosprawnych ułatwi poruszanie się w okolicy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. To element projektu WBO 2020.
Właściciel kilkumiesięcznego pieska Leo chciał go uśpić, gdy okazało się, że przez jego zaniedbanie nie będzie widział. Weterynarz nie zgodził się na eutanazję. - Wiele wskazuje na to, że psiak był regularnie maltretowany - mówią wrocławianie, którzy się nim zaopiekowali.
Mieszkania powstaną w dawnym gmachu Wyższej Szkoły Filologicznej przy ul. Sienkiewicza we Wrocławiu, z którego zostały teraz gołe ściany. A także obok - w nowym budynku.
Przyjmując RODO Unia Europejska nakazała Kościołom dopasować się do prawa, które m.in. pozwala obywatelom po dokonaniu apostazji zażądać zaprzestania przetwarzania nieaktualnych danych osobowych. Kościół katolicki w Polsce oznajmił, że nie zamierza się tym przejmować.
Firmy coraz częściej chcą płacić wyłącznie za to, z czego faktycznie korzystają. Na potrzeby biznesu odpowiadają elastyczne powierzchnie biurowe.
Pracownicy DPS-ów we Wrocławiu żądali dodatkowego tysiąca złotych dla opiekunów i pokojowych. Po protestach część otrzyma podwyżkę 200 zł od grudnia 2022 r. Od Nowego Roku szykują się kolejne.
Wrocławskie zoo szuka oszczędności w energii, dlatego zmuszone jest m.in. do redukcji hodowli. - Oznacza to zmniejszenie liczby osobników danego gatunku, a nie liczby gatunków - zapewniają przedstawiciele zoo.
Fundusze unijne dla Dolnego Śląska są pod znakiem zapytania. Rządząca regionem koalicja PiS i Bezpartyjnych była jednak przeciwko apelowi do rządu, by je szybko odblokował. Opozycja: "To szczyt cynizmu i hipokryzji".
Kryzys klimatyczny postępuje i miasta muszą dopasować się do czekającej nas suszy czy huraganów. Konieczne jest stawianie na zieleń oraz retencję wody.
Jest szansa, że za trzy lata Duszniki-Zdrój pojawią się na mapie światowego dziedzictwa UNESCO. Do pokonania zostały ostatnie etapy, ale to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego musi zgłosić daną kandydaturę.
- Chodzi o etyczną powinność, symboliczny wymiar takiego sprzeciwu, tym ważniejszy w obecnej sytuacji. Władze Wrocławia dałyby mocny sygnał, że nie zgadzają się na podsycanie ksenofobicznej wrogości wobec mieszkańców - uważa dr Anna Tatar ze stowarzyszenia Nigdy Więcej.
We Wrocławiu został pobity rekord w odejściu z lekcji religii. Na przedmiot ten nie chodzi już ponad 80 proc. uczniów szkół średnich. Więcej rezygnacji widać też w podstawówkach, choć w opinii Kościoła rodzice są niekonsekwentni.
Piłkarze Śląska Wrocław byli znacznie lepsi od Wisły Płock i zasłużenie wygrali wyjazdowy pojedynek 2:1. Decydującą o zwycięstwie bramkę strzelił w ostatniej minucie gry Duńczyk Patrick Olsen.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.