Wrocławskie MPWiK oraz Hydropolis przygotowały specjalne atrakcje z okazji Światowego Dnia Wody. We wtorek 22 marca na wrocławskim pl. Solnym będzie można spróbować dobrej wody oraz otrzymać ekologiczne opakowanie.
Od paru tygodni żyjemy ze ściśniętym sercem i ściśniętym gardłem. Wraz z przybyłymi uchodźcami dźwigamy ich - i nasze - cierpienie, próbując wytłumić w sobie narastającą grozę - pisze Urszula Kozioł, wrocławska poetka, wieloletnia redaktorka magazynu literackiego "Odra".
W 2006 r. Galeria na Czystej została uznana za najpiękniejszy budynek Wrocławia. Teraz jest wyburzana, by zrobić miejsce pod nowe mieszkania. Ocaleje tylko fontanna - pomnik poświęcony uchodźcom.
Organizacje pozarządowe alarmują, że o przyszłości uchodźców w Polsce trzeba myśleć już teraz. Przygotowały więc poradnik dotyczący tego, jak ich przyjmować i integrować.
Kino Nowe Horyzonty zaprasza w środę na film "Elizabeth" w reżyserii Shekhara Kapura, z Cate Blanchett w roli królowej Elżbiety Tudor. To projekcja w ramach cyklu "Moje filmy", z udziałem Beaty Maciejewskiej, dziennikarki i historyczki.
Śląsk Wrocław wygrał w piłkarskiej ekstraklasie 2:1 wyjazdowy mecz z Wisłą Płock. Było to pierwsze zwycięstwo wrocławian od 27 listopada minionego roku.
Wrocławianie znów spotkali się pod Pręgierzem w rynku, aby okazać solidarność z Ukrainą: "Robimy to po to, aby piętnować rosyjską napaść"
- To bomba przed oknem piwnicy, w której się schowaliśmy - Ina z Charkowa zrobiła zdjęcie z poziomu piwnicznego okienka. - Nie wybuchła. To był pierwszy dzień wojny - dodaje.
Do połowy kwietnia nie będzie działał wyciąg na Kopę i turyści nie ułatwią sobie wejścia na Śnieżkę. W niedzielę też nie mogli z niego skorzystać, bo był zbyt silny wiatr.
Sześć firm walczy o kontrakt na przebudowę ul. Pomorskiej we Wrocławiu. Część złożyła oferty poniżej kwoty, jaką miasto chce przeznaczyć na tę inwestycję.
Pożar w restauracji przy ul. Życzliwej we Wrocławiu. 29-letnia pracownica trafiła do szpitala po tym, jak w lokalu wybuchały dwie butle z gazem. Ze swoich mieszkań musiało ewakuować się 40 osób.
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki codziennie śledzi prasę rosyjską. W niedzielę, 20 marca Dmitrij Miedwiediew ogłosił w niej: "Sankcje wyjdą nam tylko na dobre, mamy mnóstwo partnerów w Azji i Afryce", "Firmy, które wyszły z Rosji, bardzo chcą wrócić, ale się boją".
Termin bezpłatnych przejazdów wrocławskim MPK dla uchodźców ma zostać wydłużony. Decyzja należy do radnych, także ta, czy z takiej pomocy miasta skorzystają wszyscy Ukraińcy.
Wyniki rekrutacji do szkół podstawowych we Wrocławiu. Rodzicom zależy, by dzieci były aktywne i odpowiednio zaopiekowane. - Naszym oczkiem w głowie jest sala integracji sensorycznej - mówi dyrektor popularnej podstawówki w centrum miasta.
Schrony w Polsce. Wojna w Ukrainie sprawiła, że wrocławianie sprawdzają w sieci lokalizacje schronów. - Niektórzy utrzymują, że były budowane do lat 80. włącznie. W przestrzeni miejskiej dalej widać wystające "grzybki", przez które można się dostać do takiego schronu - opowiada historyk, dr hab. Tomasz Głowiński.
Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu w sobotę, 19 marca, bawili się na swojej studniówce. Ta odbyła się w Hotelu Haston. Maturzystów na ich balu odwiedził prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i zatańczył z nimi poloneza. Na swoim Facebooku napisał: "Mamy cudowną, zdolną i zaangażowaną młodzież. Chociaż COVID, a teraz sytuacja na Ukrainie zmienia ich szkolne życie od 3 lat, to naprawdę możemy być z nich dumni (...). Dziękuję, że mogłem w tak ważnym dniu być z Wami. Wrocław i ja jesteśmy z Was dumni. Jesteście przyszłością tego miasta. Powodzenia na maturze".
W niedzielę, 20 marca, o godz. 17 wrocławianie znów spotkają się pod pręgierzem w rynku, aby okazać solidarność z Ukrainą.
Wrocławski Dom Literatury organizuje dwa wydarzenia, z których dochód w całości zostanie przeznaczony na wsparcie ofiar wojny w Ukrainie. To czytanie polskich i ukraińskich wierszy, a także spotkanie z ukraińskimi pisarkami Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną.
Nie żyje wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. "To ogromna, niepowetowana strata dla naszego środowiska".
6 maja 1945 roku miasto Breslau skapitulowało. Było jednym z ostatnich niemieckich miast, które się poddało. Dwa dni później skończyła się wojna. Ludzie próbowali wrócić do normalnego życia. Trzeba było uprzątnąć gruz, wyremontować budynki. Powrót do normalności nie odbył się szybko. Zobaczcie, jak Wrocław latami podnosił się z gruzów po II wojnie światowej.
Nieruchomości we Wrocławiu. W budynku po Wyższej Szkole Filologicznej, naprzeciwko Ogrodu Botanicznego, powstaną nowoczesne apartamenty. To część ulicy Sienkiewicza, która intensywnie się rozbudowuje.
"Jestem zniesmaczony", "skandal" - tak samorządowcy komentują seminarium z organizacji zajęć w szkołach dla dzieci z Ukrainy. Za 420 zł przez pięć godzin miał o tym opowiadać dolnośląski wicekurator oświaty.
Straż pożarna wydała zalecenie o usunięciu papierowych przegród w miejscach odpoczynku dla uchodźców w BWA na dworcu Wrocław Główny. Jako powód podała brak dokumentów o spełnieniu wymogów przeciwpożarowych.
W naszym quizie przedstawiamy różne ciekawostki związane z Wrocławiem. Część z nich została jednak zmyślona częściowo lub w całości. Będziesz w stanie odróżnić prawdziwe informacje od tych fałszywych? Zapraszamy do zabawy.
Kolejny etap prac na pl. Jana Pawła II we Wrocławiu zostanie zakończony przed terminem - ogłosiło MPK Wrocław. W centralnym punkcie placu zostało wymienione skrzyżowanie torowe. Kolejna część inwestycji rozpocznie się 26 marca.
"Nie da się nas zastraszyć, bo żyjemy wiarą i miłością" - donosi rosyjska propaganda i obwinia konsumentów o deficyt cukru: "Po co kupować kilka opakowań?". Rosyjską prasę propagandową śledzi wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki.
Wieża ciśnień wrocławskiego Hutmenu już jest zabytkiem. Hala zakładu została pisana do rejestru, ale decyzja nie jest jeszcze ostateczna. Są od niej odwołania.
Senat Uniwersytetu Wrocławskiego potraktował decyzję Czarnka o wygaszeniu mandatu rektora jako pogwałcenie autonomii uczelni. To ratuje reputację społeczności akademickiej w tej haniebnej sprawie, ale jej nie kończy.
Wrocławski nauczyciel historii, radny PiS, zaczął przeklinać i tłuc pięścią o ławkę, gdy uczniowie śmiali się z Andrzeja Dudy. Teraz sprawę wyjaśnia rzecznik dyscyplinarny.
Wojna w Ukrainie. - Do sankcji muszą przyłączyć się wszyscy, od największych firm do najmniejszych. A także mieszkańcy. Oznacza to dla nas koszty, lecz każdy powinien być na nie gotowy - mówi Grzegorz Dzik, prezes spółki Impel, przewodniczący rady Zachodniej Izby Gospodarczej i założyciel Fundacji Ukraina.
Rozpoczyna się 42. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Zainauguruje go spektakl Teatru Dramatycznego z Kłajpedy na Litwie. - Podobnie jak Polacy jesteśmy narodem, który dobrze zna Rosję i rozumie zagrożenie, jakie niesie. Od lat mówimy o tym światu - mówi dyrektor artystyczny tej placówki.
Kilkudziesięciu rolników protestowało we Wrocławiu przeciwko - jak zaznaczali - próbie ustawiania przetargów na dzierżawę gruntów pod ludzi z "Solidarności".
Jest we Lwowie niepewność, te spadające rakiety mocno przemawiają do ludzi. Ale jest też zaciętość, żeby wytrzymać - mówi "Wyborczej" Artur Żak, dziennikarz wychodzącego we Lwowie "Kuriera Galicyjskiego".
Po sześciu latach prac renowacyjnych Aula Leopoldyńska zostanie w poniedziałek oficjalnie otwarta. Część wpływów z biletów będzie przeznaczona na potrzeby ukraińskich studentów.
Śląsk Wrocław, Miedź Legnica i Ślęza Wrocław włączyły się w akcję pomocy dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Grupa 15-letnich juniorów piłkarskiego Ruchu Lwów uciekła przed wojną do Legnicy.
W sądzie we Wrocławiu zapadł wyrok za pobicie obywateli Ukrainy w pasażu Niepolda. Napastnicy zaatakowali ich znienacka i bez powodu. Tylko dlatego, że nie spodobało im się, że mówili po ukraińsku.
Jak podaje MEN, do Polski trafiło 700 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, z czego co dziesiąte chodzi już na lekcje. Brakuje jednak pedagogów. Rząd nie zmienił bowiem formuły zatrudnienia ukraińskich uchodźców jako nauczycieli.
Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki codziennie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. rosyjskich planach podboju Marsa, o "białej liście" firm, które nie wycofały się z Rosji, o tym, że nie zabraknie środków czystości i prezerwatyw.
Od poniedziałku wrocławski magistrat zaczyna przyjmowanie wniosków o zwrot kosztów dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy. To 40 zł dziennie za każdą osobę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.