"Czas Lilii. Mistyczny filozof Jacob Böhme i odnowa świata" to wystawa, którą można oglądać w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dwudniowy, bardzo wrocławski festiwal WROsound, kolejna odsłona Gastro Miasto w Browarze Mieszczańskim, nowa wystawa w Muzeum Narodowym i pełen spotkań oraz warsztatów festiwal herbaty w leśnickim Zamku - to tylko niektóre propozycje na zaczynający się właśnie weekend.
Przeciągnął kobietę na balkon, podniósł ją obiema rękoma, przełożył przez barierkę i wyrzucił z drugiego piętra. Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Fabrycznej oskarża Wojciecha K. o zabójstwo żony.
Wrocławscy radni rozpoczęli procedurę tworzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Stadionu Olimpijskiego. To sukces społeczników, którzy zebrali podpisy pod uchwałą obywatelską.
Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych, wrocławski TBS ogłosił, że od sierpnia mniejszy czynsz zapłacą też jego mieszkańcy.
"Kino organowe" we wrocławskim NFM to spotkania z kinematografią lat 20. zeszłego stulecia i z muzyką improwizowaną na żywo graną na organach. Cykl zacznie w czwartek, 14 lipca projekcja filmu "Metropolis".
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący stosowania środków przymusu bezpośredniego przez policjantów. Skontrolowano też interwencje dolnośląskiej policji, które zakończyły się śmiercią Dmytra Nikiforenki, Łukasza Łągiewki i Bartosza Sokołowskiego.
Przed sesją Rady Miejskiej Wrocławia radni Jacka Sutryka tłumaczyli, jak wzrost cen energii i inflacja paraliżują działania samorządu. - Ta dramatyczna sytuacja nie dotyczy tylko Wrocławia, dotyczy wszystkich samorządów w Polsce - mówiła Ewa Wolak, wiceprzewodnicząca RM.
We Wrocławiu będzie można obejrzeć wystawę prac Nikity Krzyżanowskiej pt. "Stajemy się liryczni tylko w nagłej organicznej zapaści". Malarka wraz z kuratorem wystawy opowiedzieli nam m.in. o tym, czym jest Kościół Nihilistów, czy obrazy o śmierci pobudzają do życia i czy sztukę trzeba rozumieć.
Wakacje 2022. Z Karkonoszy jako tradycyjną pamiątkę możesz przywieźć harnasia w szklanej kuli i ciupagę z napisem Karkonosze. Na straganach nie znajdziemy już za to oscypków, odkąd ta nazwa jest pod ochroną, ale ich miejsce zajęły "sery góralskie" i "łoscypki". Prosto z Podhala, bo w okolicy Szklarskiej Poręby i Karpacza owiec się nie wypasa. Nie znikają za to "prezenty z humorem" - "góralskie jaja" na desce do krojenia i skarpety "pies na baby".
W Nowej Rudzie i okolicach trwa Festiwal Góry Literatury, w którym uczestniczy noblistka Olga Tokarczuk, a także ponad sto pisarek i pisarzy oraz ekspertów z różnych dziedzin. Podczas festiwalu trzy debaty organizuje Komisja Europejska.
Wakacje 2022. Pasażerowie narodowego przewoźnika PKP Intercity skarżą się na przepełnione pociągi i brak biletów na wiele przejazdów, nawet kilka dni przed podróżą. Czy można było temu zapobiec i czy problem zniknie przed końcem lata?
Poprzedniej jesieni epidemia została w Polsce puszczona na żywioł. Skończyło się tym, że mieliśmy w kraju 500 tys., czyli 150 tys. nadmiernych, niepotrzebnych zgonów. Trzeba robić wszystko, by teraz tego uniknąć - ostrzega prof. Krzysztof Simon, lekarz chorób zakaźnych z Wrocławia.
Oddział Less Mess Storage został oficjalnie otwarty we Wrocławiu, tuż przy granicy z Bielanami Wrocławskimi. - To świetna lokalizacja dla wielu firm mających tu swoją siedzibę - podkreśla Guy Pinsent, prezes Less Mess Storage.
Eksperci aplikacji PanParagon zrobili zestawienie produktów najczęściej kupowanych na stacjach benzynowych. Wyłączyli z tej list paliwa i porównali obecne ceny z tymi sprzed roku.
Kaczka z pisklętami znalazła się na środku pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu, bo akurat tamtędy postanowiła przedostać się do pobliskiej fosy miejskiej. Kilku mieszkańców zatrzymało się, by pomóc ptasiej rodzinie. Jedno z piskląt ukryło się pod policyjnym radiowozem.
Od ponad dwóch tygodni resort zdrowia informuje o wzroście zachorowań na COVID-19. Widać to w niektórych wrocławskich aptekach. - Klienci kupują testy dla całej rodziny, a maseczki już musimy zamawiać - komentują farmaceuci.
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "wielu Ukraińców chce być obywatelami Rosji"", "w DNR przestało obowiązywać moratorium na wykonywanie kary śmierci", a "Lego zerwało umowę ze swoimi dystrybutorami w Rosji".
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wstrzymuje dotacje dla Teatru im. Modrzejewskiej. "Nie godzimy się na takie traktowanie instytucji, która rozsławia Legnicę w Polsce i poza jej granicami" - piszą mieszkańcy w petycji o zmianę tej decyzji.
17 zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru zboża, jaki w poniedziałek wybuchł w Lubinie. Do akcji wezwano też samoloty gaśnicze Dromader.
Romuald Ś., jeden z najbogatszych Polaków, i jego współpracownicy z Polskiego Centrum Zdrowia zostali skazani za wyprowadzenie blisko 80 mln zł od około 675 osób i spółek.
Amerykański aktor John Malkovich, gwiazda światowego kina, w sierpniu wystąpi we Wrocławiu. Pojawi się na scenie w Narodowym Forum Muzyki w spektaklu "The Infernal Comedy: spowiedź seryjnego mordercy". Sztukę zobaczymy dwa razy.
Biegiem czy jednośladem? Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania zarówno dla osób, które szukają rekreacji, pomysłu na weekend, czy naprawdę niełatwych sportowych wyzwań.
Bolesławiecka ceramika ma szanse zostać wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. A kiedyś zamiast charakterystycznych zdobionych talerzy i kubeczków w Bolesławcu produkowano koryta dla bydła i armaturę łazienkową.
Wrocławscy społecznicy tworzą interaktywną mapę z drzewami. Służyć ma mieszkańcom miasta, którzy chcą się czegoś dowiedzieć bądź niepokoją się ich stanem.
Obrońcy zwierząt walczą o pisklęta, które gniazdują w remontowanym budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Zarząd zapewnia, że "przeprowadzi" ptaki do budek lęgowych, jak tylko wylecą z gniazd.
W wakacje 2022 w Karkonoszach atrakcji nie brakuje. Są dom do góry nogami, aquapark i papugarnia. I choć w zeszłym roku przyciągały one tłumy turystów z całej Polski, to w tym roku do Szklarskiej Poręby i Karpacza przyjeżdżają przede wszystkim miłośnicy gór.
Wyniki rekrutacji na studia 2022 we Wrocławiu. Psychologia, informatyka i kierunek lekarsko-dentystyczny to najpopularniejsze wybory na wrocławskich uczelniach. O jedno miejsce na tym pierwszym walczą aż 32 osoby, a nabór wciąż trwa.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów nowoczesnego jazzu i soulu zabrzmi na scenie Narodowego Forum Muzyki. Gregory Porter, dwukrotny zdobywca nagrody Grammy, zaśpiewa w środę 13 lipca we Wrocławiu.
We wtorek 12 lipca, czyli 25 lat po tym, jak do Wrocławia wdarła się wielka woda, na ul. Świdnickiej otwarto wystawę zdjęć dokumentujących wydarzenia z 1997 r.
Lokalna piekarnia dała worki po mące, siostry urszulanki poszewki, babcie donosiły kanapki, a dzieci zatrzymywały samochody, żeby pokazać, gdzie są piaskownice.
Trwa trzeci etap remontu wrocławskiej lokomotywowni PKP Intercity. - Dzięki inwestycji nie tylko polepszą się warunki pracy, ale też będziemy mogli wykonywać więcej przeglądów lokomotyw - mówią kolejarze.
Nowe mosty Chrobrego połączą Swojczyce z Sępolnem i zostaną wybudowane tuż obok starej przeprawy o tej samej nazwie. Prace idą zgodnie z planem.
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś propaganda cytuje rzeczniczkę rosyjskiego MSZ, która przyrównała byłego prezydenta Polski Wałęsę do seryjnego mordercy. Propagandowi dziennikarze zdradzają też, jak "żyją i wypoczywają" rosyjscy żołnierze, biorący udział w wojnie w Ukrainie.
Zamieszani w aferę we wrocławskim PCK wspierali kampanię wyborczą Anny Zalewskiej - ujawnia Onet.pl. - Jej były asystent zeznał w prokuraturze, że wiedziała, kto przekazuje pieniądze.
"Wielka woda" na Netfliks od środy, 5 października. Serial inspirowany jest walką z powodzią tysiąclecia we Wrocławiu.
We wtorek rano na A4 pod Wrocławiem samochód ciężarowy przez awarię zablokował jeden pas ruchu. W miejscu utrudnień utworzył się aż 10-kilometrowy zator.
Wakacje 2022. Coraz więcej osób, z lunetami i aparatami w plecakach, jeździ w odludne miejsca, gdzie niebo jest na tyle ciemne, że można zobaczyć tysiące gwiazd. Bo połowa mieszkańców UE nie ma już szans zobaczyć Drogi Mlecznej przez zanieczyszczenie światłem.
Mam przed oczami taki obraz z powodzi tysiąclecia we Wrocławiu: skrzyżowanie ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego, wszędzie woda i zmieniające się światła sygnalizacji. I młody człowiek w kajaku, który wyhamował "na czerwonym", obejrzał się w lewo, prawo i dopiero wówczas popłynął dalej - wspomina Bogdan Zdrojewski, były prezydent.
We Wrocławiu w przedszkolach w ciągu kilku lat ma powstać ponad 2 tysiące miejsc dla dzieci. Ich liczba zwiększa się dzięki budowie i rozbudowie placówek realizowanych w ramach miejskich, ale też prywatnych inwestycji.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.