Obraz z warsztatu Lucasa Cranacha Starszego, będący wojenną stratą Wrocławia, został zwrócony przez szwedzkich muzealników. Minister Piotr Gliński przyjechał pokazać się w blasku tego skarbu i przypomniał, że od jutra przejmuje wrocławskie Muzeum Narodowe.
Przegłosowanie "Dolnośląskiego ładu" w sejmiku szef KPRM Michał Dworczyk nazwał pozytywnym przejawem współpracy. Ręce za tym dokumentem podnieśli tylko radni PiS i Bezpartyjni.
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony został zbiórce na leczenie i diagnostykę chorób oczu u dzieci. Znamy wstępną kwotę, które udało się zebrać we Wrocławiu.
Jako trener Czesław Michniewicz odnosił spore sukcesy, ale został też zapamiętany jako ten, który kilkaset razy kontaktował się z Ryszardem F. "Fryzjerem" - szefem zorganizowanej grupy przestępczej, która ustawiała wyniki meczów piłkarskich w Polsce. Dziś Michniewicz został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski.
Pandemia, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, kulisy pracy w gastronomii, miłość w Domu Pomocy Społecznej - to niektóre z tematów, jakie w swoich reportażach podjęli licealiści z całej Polski oraz uczniowie szkół polonijnych na świecie.
Piąta fala pandemii. W poniedziałek przybyło ponad 33 tys. nowych zakażeń, z czego 3363 pochodzi z Dolnego Śląska. Wersję omikron wykryto w ok. 60 proc. sekwencjonowanych próbkach.
Fundacji Potrafię Pomóc przekazaliśmy pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób na Choince Dobroczyńców - pierwszej edycji nowej bożonarodzeniowej akcji "Wyborczej Wrocław".
W 2021 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonano blisko 350 transplantacji. O ile przeszczepień serc było aż 40, to już innych narządów o wiele mniej niż we wcześniejszych latach. Powodem jest pandemia koronawirusa.
Podwyżki cen prądu i inflacja odbijają się także na instytucjach kultury. Niektóre z nich zapłacą nawet o ponad połowę więcej niż w latach poprzednich. Jak wrocławskie kina, teatry i muzea reagują na większe rachunki?
- Uniwersytet Wrocławski krok za krokiem buduje swoją tożsamość na równości i otwartości. To nie jest łatwa droga, ale aspirujemy do tego, by był członkiem światowej wspólnoty akademickiej - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" rektor UWr. Przemysław Wiszewski.
Budynek Solpol niedługo zmieni właściciela. Zygmunt Solorz-Żak planował rozbiórkę, ale obiekt ma przejąć spółka Sebastiana Kluczyka. "Wyborczej" udało się wejść do środka ikony polskiego postmodernizmu.
- Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej kolej w Polsce znacząco zmieniła się na lepsze, co najlepiej widać na Dolnym Śląsku. Ale nadal mamy zbytni przechył w kierunku dróg, brakuje systemu transportu publicznego i projektów europejskiej szybkiej kolei - przekonywali uczestnicy debaty "Szukamy Złotych Gwiazd".
Klub nocny ze striptizem Malavi miał być kontrolowany przez grupę przestępczą, zarabiającą na prostytucji - twierdzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.
WOŚP 2022 we Wrocławiu. W niedzielę 30 stycznia pomimo trudnych warunków pogodowych Wrocławskie Morsy wykąpały się w Morskim Oku, aby wesprzeć 30. Finał WOŚP.
We Wrocławiu po raz 30. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Sprzęt z serduszkiem uratował życie mojej córce. Nie potrafiłabym nie wspierać tej idei - mówi Ola Gryś, wolontariuszka.
Krzysztof Maj udowodnił, że jest właściwym człowiekiem na odcinku samorządowej kultury. Swoją pracę w zarządzie województwa zaczął od walki z wtórnym analfabetyzmem i od razu osiągnął ogólnokrajowy sukces - doprowadził do powołania pierwszego w Polsce Sejmikowego Klubu Książki.
We Wrocławiu budują nowe osiedla, a miejsc w szkołach ubywa. Miasto wyznaczyło nowe obwody dla najmłodszych, jednak zdaniem mieszkańców są one nielogiczne. - To skutek fatalnego planowania przestrzennego - komentuje Akcja Miasto.
Znamy wyniki konkursu architektonicznego na nowy budynek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obiekt ma stanąć przy ul. Traugutta, obok już istniejącej pracowni.
Ferie zimowe 2022. Uczniowie z czterech województw rozpoczynają zimowy wypoczynek. Dla wielu to okazja, by wyjechać w góry. Dlatego Karkonoski Park Narodowy przygotował darmowe wycieczki.
W niedzielę 30 stycznia odnotowano na Dolnym Śląsku ponad cztery tysiące przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 1,3 tys. infekcji potwierdzono we Wrocławiu.
Wichura we Wrocławiu od rana 30 stycznia 2022 r. dostarcza strażakom wiele pracy. Orkan Nadia połamał konary, poprzewracał drzewa na drogi i auta, uszkodził poszycia dachów. Na Dolnym Śląsku jest też najwięcej awarii prądu w Polsce.
Wrocław od 30 lat gra z WOŚP. - Na pierwsze licytacje ludzie oddawali dosłownie wszystko, co mieli. Mówili "Co mam, to przyniosłem", a my patrzyliśmy w te roześmiane oczy i nie wiedzieliśmy, co robić - wspomina Mirosław "Klekot" Walczak, pierwszy szef sztabu WOŚP we Wrocławiu.
- Pandemia pokazała, że młode pokolenie choruje na depresję. Dochodzi do tragicznych sytuacji - przestrzega Renata Granowska, wiceprezydentka Wrocławia.
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 30 stycznia. Impreza - po roku przerwy - powraca na wrocławski Rynek. Zobaczcie, jak wyglądały finały w poprzednich latach.
Policja wnioskowała do sądu o ukaranie kilkunastu osób z Trzebnicy, które protestowały po wyroku trybunału Julii Przyłębskiej. Póki co, wszystkie zostały uniewinnione lub ich postępowania umorzone. W ubiegły piątek zapadł kolejny wyrok.
"Przejrzyj na oczy" - to hasło 30. Finału WOŚP. Ratowanie wzroku dzieci w czasie pandemii jest szczególnie istotne, bo przez nauczanie zdalne spędzają wiele godzin przed ekranami.
Zaangażowani w stowarzyszenie Nowa Nadzieja dolnośląscy radni, którzy zasiadają w radach miejskich i sejmiku, jednoczą się pod tym wspólnym szyldem. Od teraz Nowa Nadzieja ma więc swój klub w Radzie Miejskiej we Wrocławiu. Jest drugim największym.
Wskrzesiliśmy legendę, parafia św. Elżbiety we Wrocławiu ma znów organy Englera po największym na świecie projekcie rekonstrukcji takiego instrumentu. Mówiono o nich "Głos Śląska" i ten głos wreszcie powrócił - mówi prof. Piotr Rojek.
Daniel Gretarsson, 26-letni reprezentant Islandii, podpisał kontrakt ze Śląskiem. To pierwszy w historii piłkarz z Islandii, który zagra we wrocławskim klubie.
Orkan Nadia zbliża się do Polski. IMGW wydało ostrzeżenia dla całego kraju, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty. Na Dolnym Śląsku wiatr może wiać w porywach nawet do 115 km na godz.
Jesteśmy z Orkiestrą niemal równolatkami. I choć zdjęcia z dzieciństwa zwykle budzą nostalgię, to kiedy oglądałam archiwalne fotografie z dawnych finałów WOŚP, poczułam złość i smutek.
Janina Ochojska, europosłanka Koalicji Europejskiej, otrzymała e-maila z groźbą pozbawienia życia. Sprawę zgłosiła policji.
Przed nami 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą m.in. koncerty, aukcje i wystawy na rynku. W tym roku zbieramy pieniądze na rzecz podniesienia standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. WOŚP zacznie się we Wrocławiu już w sobotę.
W województwie dolnośląskim w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 4 tys. nowych zakażeń, z czego ponad tysiąc w samym Wrocławiu. W Polsce epidemia nie zwalnia: kolejny dzień z rzędu odnotowano ponad 50 tys. nowych infekcji.
Wrzawa z powodu braku poświęcenia przez biskupa pralek w pralni dla bezdomnych miała na celu utrzymanie w wielu polskich głowach przekonania, że bez udziału Kościoła katolickiego nic nie może się zdarzyć, nawet wypranie brudnych gaci.
Po wrzeniu w Zagłębiu Miedziowym z powodu "Polskiego ładu" kierownictwo KGHM błyskawicznie zgodziło się na podwyżki wynagrodzeń pracowników. Z kolei Sejm obniżył podatek od kopalin. Straci budżet państwa.
- Moglibyśmy wykonywać więcej testów na COVID-19. Jednak nawet tysiąc osób musimy odsyłać codziennie przez ciągłe awarie systemu. Problemy są w całej Polsce - mówi Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu.
Tramwaje i autobusy MPK Wrocław będą od soboty 29 stycznia kursować inaczej, co podyktowane jest kolejnym etapem przebudowy ul. Pomorskiej, naprawą i regulacją płyt w torowisku na ul. Hubskiej i naprawą wpustu deszczowego na buspasie na ulicy Krzywoustego.
PiS i Bezpartyjni podzielili Dolny Śląsk. Wrocław i osiem powiatów wokół stolicy regionu zostaną pozbawione funduszy unijnych w kolejnym rozdaniu, a bogaty region legnicko-głogowski nadal będzie je dostawał.
Oddolna akcja pisania listów do dolnośląskich parlamentarzystów opozycji: "Nie będzie wspólnej listy w 2023 r., by pokonać PiS, to nie idę na wybory".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.