Mieszkańcy Obornik Śląskich pod Wrocławiem obawiają się, że budowa ścieżki rowerowej typu singletrack zniszczy ekosystem starych drzew i siedliska chronionych gatunków w lesie. Gmina przekonuje, że rowerzyści i tak niszczyli cenne tereny.
Spadek powołań kleryków spowodował likwidację seminariów duchowych w Świdnicy i Legnicy, dlatego kandydaci na kapłanów z archidiecezji uczą się w seminarium we Wrocławiu. - Powołanie do kapłaństwa to osobista historia między panem Jezusem, a tym, kto jest powołany" - mówi ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Szpitale nie respektują praw pacjentów do intymności i godności. We Wrocławiu chorzy nie mogli liczyć na prywatność nawet w toaletach. Na najbardziej rażące nieprawidłowości kontrolerzy NIK natrafili jednak na porodówce w Warszawie.
Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi Władysław Kosiniak-Kamysz miał poparcie rzędu kilkudziesięciu procent, które w pewnym momencie zmniejszyło się do kilku procent. To przykre doświadczenie, dlatego po takich wydarzeniach trudno jest dzisiaj od niego oczekiwać, aby wziął udział w wyborach - mówi Paweł Gancarz, marszałek Dolnego Śląska.
Mieszkańcy będą mieli wpływ m.in. na planowane wycinki lasów, choć sprzeciwiali się temu leśnicy. - Ci, którzy przez osiem lat siedzieli cicho pod butem ziobrystów i skrzętnie korzystali z finansowych benefitów, dzisiaj odważnie podnoszą głowę przeciwko zmianom i społeczeństwu obywatelskiemu - mówi Robert Suligowski, radny Wrocławia.
Wrocławska policja poszukuje mężczyzny, który zaraz po zameldowaniu się w hotelu, zostawił w lobby psa i torbę wypchaną pieniędzmi. A potem wyszedł i już nie wrócił.
Dr Jarosław Pająk ze szpitala im. Falkiewicza we Wrocławiu otwarcie mówi, że jest przeciwnikiem aborcji. Po odwołaniu dyrektorki porodówki Agnieszki Chrobak, która podzielała jego poglądy, zdecydował, że on także odejdzie ze stanowiska.
Podczas sobotniego kongresu prawicy Prawo i Sprawiedliwość połączy się z Suwerenną Polską. Stanowisko jednego z wiceprezesów PiS może objąć Beata Kempa, była europosłanka z partii Ziobry. - To będzie ogromne wzmocnienie dla PiS - komplementuje poseł PiS Janusz Kowalski.
Zapowiedź spotkania ze zdecydowanie popierającym Izrael w konflikcie z Palestyńczykami prof. Janem Hartmanem w księgarni Tajnych Kompletach wywołała burzę we Wrocławiu. Na dodatek włączył się w nią miejski radny, grożąc księgarni, jeśli spotkanie odwoła.
Nowa droga do kołowania, płyta postojowa i droga szybkiego zjadu - dzięki tym inwestycjom Port Lotniczy Wrocław będzie mógł obsługiwać jeszcze więce pasażerów. Wiemy, w jakich dniach lotnisko będzie nieczynne.
Prezes wrocławskiego Sądu Apelacyjnego, tzw. neosędzia Jacek Saramaga złożył dymisję, a Minister Sprawiedliwości ją przyjął. - Uprzedził ruch ministra Adama Bodnara, który na pewno by go odwołał - słyszymy od jednego z wrocławskich sędziów.
Wybory do rady mieszkańców TBS Wrocław zaplanowano na 13 października. Spółka deklaruje, że chce lepiej współpracować z lokatorami, jednak zarząd sam podjął decyzję, jakie kompetencje ma mieć rada. - Regulamin nie został przez nas zaakceptowany - podkreśla prezeska fundacji Obywatel TBS.
Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, czy śmierć nastolatki we Wrocławiu jest związana z przyjęciem przez nią szczepionki. Mimo to sanepid zdecydował o czasowym wstrzymaniu serii preparatu, a prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie narażenia pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia przez medyczny personel.
Magnolia Park we Wrocławiu to jedna z największych galerii handlowych w Polsce. - To główna, dominująca nieruchomość w bogatym mieście, w którym widzimy potencjał do dalszego wzrostu - mówi dyrektorka ds. inwestycji w NEPI Rockcastle.
Pracownicy Opery Wrocławskiej bronią dyrektora Tomasza Janczaka przed zwolnieniem. Przeciwko jego dymisji jest również europoseł Bogdan Zdrojewski z PO oraz Tadeusz Samborski, poseł koalicyjnego PSL-u, który mówi bez ogródek: - To jest polowanie na stanowisko potrzebne dla kogoś innego.
Tomasz Szmydt od pięciu miesięcy ukrywa się na Białorusi. Ścigają go prokuratorzy z Wrocławia i Warszawy. "Wyborcza" ustaliła, że paszport byłego sędziego został unieważniony.
Sąd we Wrocławiu postanowił, że ośrodek adopcyjny w Poznaniu wyda nową opinię w sprawie 50-letniej pani Edyty, bohaterki reportażu "Wyborczej", która walczy o adopcję 2-letniej dziewczynki. Wcześniej sądy i wrocławski ośrodek uznały, że kobieta nie może przysposobić dziecka, bo jest za stara.
Nawet 37 nowych pociągów może pojawić się we flocie Kolei Dolnośląskich dzięki przetargowi, który właśnie ogłosił samorządowy przewoźnik. KD chcą kupić zarówno składy nowe, jak i używane.
We wtorek, 15 października, w Mleczarni odbędzie się połączony z licytacjami koncert dla powodzian z Dolnego Śląska. Wystąpią na nim m.in. artyści z teatru Capitol oraz aktor Maciej Musiałowski, który mieszka w dotkniętym przez powódź regionie.
- Wielu tragedii można było uniknąć. Powódź obnażyła brak procedur dotyczących ewakuacji zwierząt - podkreślają działacze prozwierzęcy i apelują do premiera Donalda Tuska, aby rząd jak najszybciej zajął się lukami w przepisach.
- Trzeci tor na linii kolejowej w okolicach Dworca Nadodrze był planowany jeszcze za czasów niemieckich. Teraz kolejarze chcą utrzymać układ dwóch torów, a to za mało, gdy chcemy budować kolej miejską - mówią radni Wrocławia i aktywiści Akcji Miasto.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi. Zapasy sa na wyczerpaniu. Centrum organizuje pobór krwi w różnych miejscowościach na Dolnym Śląsku.
Gdybym znalazła niebieski koralik spełniający życzenia, chciałabym, żeby dzieci miały szansę oglądać więcej spektakli takich jak "Karolcia" w reżyserii Leny Frankiewicz. Na spełnieniu tego życzenia przy okazji skorzystaliby dorośli.
Emerytowany ksiądz katolicki, mieszkający na terenie gminy Kąty Wrocławskie, został aresztowany pod zarzutem seksualnego wykorzystania niepełnosprawnego intelektualnie chłopca. Do zarzutów się nie przyznaje.
Działania władz KGHM z nadania PiS skupione były na aktywności marketingowej, a w mniejszym stopniu górnictwie i hutnictwie - wynika z audytów, jakie zleciły nowe władze miedziowego kombinatu.
Religia w szkole. We Wrocławiu padł rekordowy odwrót od katechezy - nie uczęszcza na nią już 46 proc. dzieci ze szkół podstawowych oraz 89 proc. uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
Pierogi w Polsce to danie narodowe. Chętnie jedzą je turyści, którzy chcą poznać naszą kuchnię, a kucharze eksperymentują z farszami. 8 października obchodzony jest Dzień Pieroga. Gdzie dostaniemy najlepsze pierogi we Wrocławiu, podpowiadają mieszkańcy miasta, turyści i popularny bloger kulinarny.
O tym, czy powstaną zbiorniki przeciwpowodziowe, zawsze decyduje rząd, a w 2019 r. u władzy był PiS. Nie może być tak, że rząd coś robi albo nie, a odpowiadać ma za to opozycja - mówi wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń po powodzi na Dolnym Śląsku.
"Wyborcza" dowiedziała się, jakie SMS-y znaleźli śledczy w telefonie Janusza Palikota. Wiadomości zostały przekazane sądowi jako dowód matactwa, wraz z wnioskiem o areszt.
Na terenach powodziowych trwa wielkie osuszanie budynków, a powszechnym zjawiskiem stają się wykwity kolonii grzybów. - Dziś w najgorszym położeniu są osoby przebywające w budynkach, w których nadal w piwnicy są szlam i woda - wyjaśnia mykolog, dr Krzysztof Matkowski.
- Pani dyrektor Chrobak była powołana za poprzedniego zarządu województwa, który w obszarze zdrowia był mocno naznaczony światopoglądowo - mówi wicemarszałek Jarosław Rabczenko. - Dzisiaj jest przed nami trudna misja, by służbę zdrowia oddać pacjentom.
Urszula Kozioł, wybitna wrocławska poetka, została uhonorowana nagrodą Nike 2024 za tom poetycki "Raptularz". Jej felietony od lat ukazują się na łamach "Wyborczej Wrocław".
Na terenie przy wrocławskim stadionie miała stanąć galeria handlowa piłkarskiego klubu Śląsk Wrocław. Ale tak jak 12 lat nie udało się sprzedać słynnej "dziury Solorza", tak i do dzisiaj - kupca brak.
Wiele skarg wynika z różnic pokoleniowych. Na uczelni pracują i uczą się osoby z pokolenia Baby Boomers, X, Y i Z. Chcemy poznać ich wzajemne potrzeby i oczekiwania - mówi prof. Politechniki Wrocławskiej Karolina Jaklewicz, pierwsza w Polsce prorektorka ds. rozwoju i integracji wspólnoty.
Przedstawiciele biznesu, naukowcy, eksperci oraz innowatorzy porozmawiają o przyszłości biznesu, nauki i technologii. 24 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbędzie się kolejna edycja Made in Wrocław.
Sąd zdecydował, że Janusz Palikot zostanie aresztowany na dwa miesiące, chyba że wpłaci milion złotych kaucji. Wnosząc o areszt, prokurator włączył do akt wymianę SMS-ów między podejrzanym a adwokatem - co zdaniem obrońców Palikota jest złamaniem tajemnicy adwokackiej.
Magistrat rozstrzygnął przetarg na remont XIX-wiecznej toalety na Bastionie Sakwowym, w połowie przyszłego roku zobaczymy efekty. Zespół wrocławskich szaletów z belle epoque jest unikatem w skali europejskiej, dziełem wybitnych architektów i znakiem ambicji Wrocławia.
26 listopada wrocławscy uczniowie napiszą Wielki Test Wiedzy o Klimacie. - Mamy w oceanach znacznie większą energię związaną z globalnym ociepleniem. Można to porównać do trzech bomb atomowych odpalanych co sekundę - mówi Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju.
Janusz Palikot został aresztowany warunkowo, będzie mógł wyjść na wolność po wpłacie miliona złotych kaucji - zdecydował sąd. Wcześniej jednak musi zostać rozpatrzony sprzeciw prokuratury. Zarzuca biznesmenowi oszustwa na przeszło 70 mln złotych, które dotyczą 5 tys. osób.
Na Wrocławiu Głównym kolejka do kasy, a u konduktora trzeba dopłacić za bilet? Opóźniony pociąg? W pracy na kolei trzeba być odpornym na stres. I cierpliwym - nauka na maszynistę trwa rok.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.