Śledczy ustalają, jak 20 grudnia na pętli w Leśnicy doszło do śmiertelnego potrącenia 74-letniej kobiety przez dwa tramwaje. W ustaleniach ma pomóc wizja lokalna.
Jako obywatelka i dziennikarka doceniam siłę wspólnoty, jako historyczka szukam bohaterów, którzy mają imię i nazwisko. A licytacja dla WOŚP pierwszej strony "Tygodnika Wrocław" łączy jedno i drugie. Pomóżcie Wielkiej Orkiestrze i pokażcie się, bo najcenniejszym skarbem Dolnego Śląska są mieszkańcy.
Ferie 2023. Jeśli ktoś jeszcze nie skosztował Sudetów zimą, to może to zrobić z podpowiedzią Ewy Chwałko, dolnoślązaczki, która jako druga kobieta na świecie przeszła samotnie Łuk Karpat.
Filip G. zauważył kobietę z torebką w kolorach tęczy na wrocławskim przystanku tramwajowym. Rzucił się na nią z pałką teleskopową i okrzykiem "zaj... was lewaki". Wrocławski sąd skazał go na 1,5 roku więzienia.
W wieku 44 lat zmarł Adam Barański, dziennikarz związany z opolskimi mediami i z Radiem Wrocław, w którym prowadził serwisy informacyjne.
Radni wojewódzcy co miesiąc dostaną diety, ale będą pracować raz na kwartał. To decyzja szefa sejmiku z PiS, który ograniczył liczbę posiedzeń. Opozycja rozważa wniosek o jego odwołanie.
Wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022. Zaprojektowana przez nich Nowa Manufaktura we Wrocławiu została najpiękniejszym budynkiem wielorodzinnym w Polsce.
Transport zbiorowy we Wrocławiu padł ofiarą koronawirusa. Od 2020 roku drastycznie spadała liczby korzystających z komunikacji miejskiej. Teraz trend się odwrócił i w 2022 roku MPK odnotowała duży wzrost liczby pasażerów, ale do rekordu wciąż daleko.
Pacjenci do przeszczepów przyjeżdżają do nas karetkami, serca przylatują śmigłowcami i samolotami. I trzeba wszystko zgrać w jednym miejscu i czasie. Taka zegarmistrzowska precyzja - mówi transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
Będąca w trudnej sytuacji życiowej dolnośląska sędzia poprosiła o pomoc posła PiS Michała Dworczyka. - Ale czy powinno się pomagać komuś, kto publikuje zdjęcie z napisem "Konstytucja" i wspiera WOŚP? - zapytała szefowa biura poselskiego, działaczka PiS Krystyna Śliwińska. Jej mail ujawnił portal Poufna Rozmowa.
Komponując muzykę do filmu, zawsze pytam, o czym to jest, kto gra, kim jest bohater, co przeżywa. Tymczasem postawienie w tej roli zwierzęcia totalnie zmienia tę optykę - mówi pochodzący z Oławy kompozytor Paweł Mykietyn.
Przedszkole nr 63 na wrocławskim Gądowie Małym stanęło przed widmem likwidacji. - Nikt z nami nie rozmawiał - ani spółdzielnia, ani lokatorzy, którzy są przeciwnikami przedszkola. Zdarzało się, że rzucali w dzieci ziemniakami - skarżą się rodzice.
Wrocławianin stanął w kolejce po paszport w urzędzie wojewódzkim. Nagle kierownik zrobił coś, co wbiło klientów w zdumienie. Urząd nie potrafi wytłumaczyć zachowania swojego pracownika.
Ceny diagnostyki i leczenia są coraz wyższe, a liczba bezdomnych kotów na ulicach Wrocławia rośnie w zastraszającym tempie - opowiada prezeska Fundacji "Koci Zakątek", która zbiera pieniądze na schronisko i lecznicę.
W maju przeszedł "Kuchenne rewolucje" Magdy Gessler, teraz wrocławski lokal, serwujący dania inspirowane kuchnią Stanów Zjednoczonych, przeszedł do historii.
Prokuratura Okręgowa w Opolu dostała do rozpoznania doniesienie posłów PO Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego na wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w sprawie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 we Wrocławiu.
W sumie sześć osób zostało zatrzymanych na Dolnym Śląsku przez funkcjonariuszy CBŚP w sprawie próby wymuszenia dwóch milionów złotych. - Zastraszanie, bicie kastetem, używanie paralizatora czy gazu i niszczenie mienia przypominały bandyckie działania z lat 90. - informuje rzeczniczka prasowa CBŚP.
Mosty Pomorskie we Wrocławiu, które w ciągu trzech lat przeszły gruntowny remont, w przyszłym tygodniu znów będą przejezdne. W środę podczas testów próbnych pojechały tamtędy tramwaje, a kierownik projektu stanął na głowie.
Mosty Pomorskie we Wrocławiu, które w ciągu trzech lat przeszły gruntowny remont, w przyszłym tygodniu znów będą przejezdne. W środę podczas testów próbnych pojechały tamtędy tramwaje. A kierownik projektu stanął na głowie.
Trzy nowe nieoznakowane hyundaie i30 wyprodukowane w 2022 r. wyjadą na ulice Wrocławia. 308 tys. zł na kupno nowych radiowozów przekazał wrocławskiej komendzie magistrat.
W niedzielę, 29 stycznia, po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku "Gazeta Wyborcza" gra z orkiestrą i zaprasza do licytowania okładki naszego magazynowego wydania - "Tygodnika Wrocław".
Ossolineum przegrało proces o zwolnienie z pracy Mariusza Urbanka, szefa Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza. Sąd stwierdził, że były dyrektor Adolf Juzwenko chciał się pozbyć pracownika z powodu konfliktu o zbiory Władysława Bartoszewskiego.
Premier Mateusz Morawiecki próbował przekonywać, że jego 15-hektarowy grunt na wrocławskim Oporowie, który kupił od Kościoła w 2002 roku, nie jest tak atrakcyjny, jak twierdziła "Wyborcza". Ale kilka miesięcy przed premierem, podobny choć mniejszy teren, w tej samej okolicy, Poczta Polska kupiła sześć razy drożej niż Morawiecki. I też od Kościoła.
25 stycznia do księgarń trafi "Najdłuższa podróż" autorstwa ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko. - Pomimo ogromu metalu i tysięcy rakiet, pokorna armia niewolników to zła armia, a ludzie wolni mają przewagę - mówiła podczas spotkania w klubie Proza we Wrocławiu.
Już w najbliższy piątek (27 stycznia) o godz. 18 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) rozpocznie się debata "Wspólny bilet na MPK i kolej we Wrocławiu" z Piotrem Rachwalskim, jednym z najlepszych ekspertów w dziedzinie transportu publicznego w Polsce.
Mieszkańcy Wrocławia, osoby publiczne i pracownicy komunikacji miejskiej tłumnie pożegnali zmarłego w zeszłym tygodniu prezesa MPK Wrocław Krzysztofa Balawejdera.
Solidne steki z wyselekcjonowanej wołowiny, burgery i inne dania mięsne, ciekawy wystrój i centralne położenie - tym przez pięć lat przyciągała gości restauracja Steak N'Roll. Lokal z wrocławskiego rynku zakończył działalność na początku 2023 roku.
- Po ponad 20 latach przyjdzie nam się rozstać, tylko dlatego, że komuś w Orlenie jest mało. To uśmiercenie naszych firm - mówią właściciele małych biznesów z ul. Gazowej i Trzebnickiej we Wrocławiu. Orlen nawet o kilkaset procent podniósł im czynsze. Poseł Śmiszek interweniuje w ich sprawie i komentuje: - Orlen jest jak drapieżca.
Już trzeci miesiąc trwają poszukiwania 70-letniego Zbigniewa Barcza. Mężczyzna jest mieszkańcem Nadodrza we Wrocławiu. Ostatni raz był tam widziany, jak wychodził do sklepu.
W podoleśnickiej wsi ktoś porzucił psa przy drodze. Ciało było zmasakrowane i częściowo zawinięte w czarny worek. Prokuratura wszczęła śledztwo.
Ekosystem w ogłoszeniu o otwarciu ofert przetargu na wywóz śmieci napisał, że na każdą strefę ma 12,5 mln zł. - Nie potrafimy wyjaśnić, na jakich zasadach gmina Wrocław oszacowała, że całe miasto można obsłużyć w kwocie znacznie niższej niż jeszcze pół roku temu - mówi rzeczniczka Chemeko.
To takie projekty - ogrodów, domów, instalacji, a nawet schodów - zmieniają miasto na lepsze, bardziej ekologiczne i estetyczne. Przedstawiamy nagrody w konkursie "Wyborczej" pn. Zaprojektowane po ludzku.
Obecny rektor UWr. wycofał z sądu administracyjnego skargę na wygaszenie mandatu swojego poprzednika przez pisowskiego ministra Przemysława Czarnka. Bo - jak wyjaśnił - "Uniwersytet Wrocławski nie posiada już interesu prawnego do wnoszenia skargi".
Starsza kobieta zmarła, wsiadając do samochodu na wrocławskich Popowicach, w czwartek przed południem. Jej ciało do wieczora nie zostało zabrane. Leżało przykryte folią częściowo w aucie, częściowo poza nim.
Biuro Saksonii we Wrocławiu uważa kulturę za klucz do udanej współpracy międzyregionalnej - wkrótce organizuje tradycyjny koncert noworoczny. Finalizuje też program letniego Europejskiego Obozu Młodzieżowego w Dreźnie.
Za kilka dni ukaże się "Pan Wyrazisty", graficzna powieść Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo. W Op Enheim we Wrocławiu zorganizowano jej prapremierę. - Być może w tej historyjce kryje się pytanie przerażające: kim jesteśmy i czy jesteśmy kimś, poza naszymi tożsamościami, kreowanym na pożytek życia w społeczeństwie - zastanawiała się podczas spotkania noblistka.
We wtorek, 31 stycznia, 2023 r., w samo południe na wrocławskim rynku ruszy 22. Polonez dla Fredry. Zapraszamy wszystkich maturzystów - podobno okrążenie ratusza w tanecznym korowodzie to gwarancja zdania tego egzaminu.
Wrocławianie żegnają zmarłego prezesa MPK Krzysztofa Balawejdera. W siedzibie spółki, którą kierował, wystawiono księgę kondolencyjną. Wpisali się już do niej m.in. prezydent Jacek Sutryk oraz załoga MPK Wrocław. Księga będzie dostępna do piątku 27 stycznia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.