Ekspert ds. transportu publicznego i były prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski uważa, że powrót wspólnego biletu Urbancard na tramwaje, koleje i autobusy we Wrocławiu jest koniecznością. - Nie są to duże pieniądze dla budżetu, a jego brak utrudnia życie pasażerowi - podkreśla.
Szef sejmiku z PiS Andrzej Jaroch nie został odwołany. Za jego odwołaniem głosowało 16 radnych, a przeciwko - 20.
Choć prokuratorzy Ziobry bronili narodowca Jacka Międlara, jak mogli, np. że wypowiada się jako teolog i publicysta, to Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał skazujący wyrok. Sędzia wypunktowała prokuraturę, przypominając, że "wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka".
Grupa Plemię Odry, która stara się, aby rzeka zyskała osobowość prawną, ma wyjątkową sojuszniczkę - noblistkę Olgę Tokarczuk. - Nie tylko wystąpiła w filmie, opowiadając o swojej relacji z Odrą, ale też postanowiła aktywnie włączyć się w inicjatywę - mówi pisarz i reporter Robert Rient.
Cztery osoby usłyszały zarzuty znęcania się nad zwierzętami w palmiarni w Legnicy. Odpowiedzą też za zaniechania i niedopełnienie obowiązków. Prokuratura oskarża je o utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, co skutkowało zadawaniem im bólu i cierpienia.
W lawinie, która przeszła przez ośrodek narciarski Gulmarg w Indiach, zginęło dwóch polskich narciarzy. Jeden z nich to pochodzący z Wrocławia 45-letni Adam Grzech, zapalony sportowiec.
Michał Górski z opozycji w radzie miejskiej Wrocławia przeszedł do klubu Jacka Sutryka. - Zamykamy stary rozdział i wspólnie patrzymy w przyszłość - mówi.
Wrocławianka, która zaczęła rodzić, nie została przyjęta, bo zabrakło miejsc na porodówce. - Musiałam we własnym zakresie zadzwonić do innego szpitala, dowiedzieć się o wolne miejsca - skarży się kobieta. Szpital przy Borowskiej twierdzi, że oferował jej karetkę.
Zdaniem antyszczepionkowców za wszystkie nagłe zgony odpowiedzialne są szczepienia przeciw COVID-19. - Ręce opadają. Z badań wynika, że ryzyko powikłań i śmierci maleje wraz z przyjęciem szczepionki, a nie odwrotnie - komentuje prof. Jarosław Drobnik, wrocławski epidemiolog.
W TVP od 1 stycznia można oglądać kręcony we Wrocławiu serial "Dom pod Dwoma Orłami". - Nie jest krzepiącą przypowieścią z dawnych czasów. Pokazuję, że zło spuszczone ze smyczy kąsa wszystkich wokół. Dzisiaj widzimy to na własne oczy, za miedzą, miasta ukraińskie wyglądają jak Wrocław w 1945 roku - mówi reżyser Waldemar Krzystek.
Spacerując na piętrze Hali Targowej we Wrocławiu, mijam puste boksy po stoiskach z chemią domową, autorską biżuterią, skórzaną galanterią, zamkniętą na trzy spusty galerię DNA. - Ludzie nie potrzebują kolejnego sklepu, teraz zakupy robi się na Allegro, ale hala nadal jest w stanie przyciągnąć wiele osób, to jedno z najfajniejszych miejsc w tej części miasta - ocenia właściciel kawiarni.
Lekarze w Charkowie zdiagnozowali u Hani SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, ale nie byli w stanie jej pomóc. - Zaryzykowałam wszystko i przyleciałam do Wrocławia - mówi mama dziewczynki. Rehabilitacja daje efekty, ale by czuć się choć trochę samodzielną, Hania potrzebuje wózka inwalidzkiego.
Wicestarosta Oławski Witold Niemirowski dostał kilka dni temu list z groźbami śmierci. "Skończysz jak Adamowicz" - napisał autor. Starosta był szefem oławskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu dzieci dotknięte przemocą otrzymają darmowe i wszechstronne wsparcie. Pod jednym dachem będą na nie czekać terapeuta, lekarz, psycholog czy prawnik.
Były kanclerz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy Wacław D. usłyszał 77 zarzutów oszustwa i ukrywania majątku uczelni. Został zatrzymany po spotkaniu w legnickiej kurii. Wcześniej nie odbierał prokuratorskich wezwań.
Wrocławska sieć burgerowni Pasibus opuszcza galerię Arkady Wrocławskie, wraca jednak "do korzeni" i inwestuje w swojego legendarnego foodtrucka.
Mężczyźni w wieku 50-60 lat mogą za darmo sprawdzić swoje zdrowie, a przy okazji pomóc nauce. Naukowcy z Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego właśnie poszukują ochotników do udziału w badaniu naukowym.
W niedzielę, 29 stycznia odbył się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W środę poznaliśmy ostateczny wynik wrocławskiej zbiórki. "Jest imponujący" - napisali organizatorzy finału. Zebraliśmy ponad 760 tys. zł więcej niż rok temu.
Triathlonista Adrian Kostera, płynąc, biegnąc i jadąc na rowerze przez Dolny Śląsk, chce pokonać ponad 40 tysięcy kilometrów i ustanowić rekord świata w kategorii najdłuższy triathlon. Sportowiec podpisał umowę z urzędem marszałkowskim i przy okazji ustanawiania rekordu będzie promował nasz region.
Zima utrudnia życie mieszkańcom Dolnego Śląska i Wrocławia. Trudne warunki panują na drogach i na szlakach turystycznych, są awarie sieci energetycznej, a nadleśnictwo Wałbrzych zakazuje wstępu do lasu z powodu oblodzonych drzew.
Meksyk i Koreę Południową dzieli ponad 12 tys. km, dwa kontynenty, dwie kultury. Ale spotykają na talerzach w restauracji Seńor Kimchi we wrocławskiej Hali Świebodzki.
Rodzice wolą wysłać dziecko do lekarza, żeby je wyleczył, "naprawił", niż przyjąć, że w systemie rodzinnym coś nie gra - mówią specjalistki, które zajmują się dobrostanem dzieci i młodzieży.
Urząd Miejski we Wrocławiu dołączył do grona tych, w których kobiety oficjalnie mogą używać feminatywów w opisie swoich stanowisk. Jednak tylko tam, gdzie nie zabrania tego prawo: w przepisach mowa bowiem o "sprzątaczkach" czy "sekretarkach", ale już tylko o "dyrektorach" czy "kierownikach".
Na Dolnym Śląsku działa 21 proc. polskich spółek technologicznych - to najlepszy wynik w kraju. Tak wynika z raportu "Polskie Startupy 2022".
W tym roku organizatorzy Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbywa się we Wrocławiu, stawiają na polskich artystów, a wspólnym mianownikiem dla repertuarowych propozycji ma być miłość i nadzieja.
Miasto wybrało wykonawcę trasy autobusowej na wrocławskie Jagodno. Infrastruktura ma umożliwiać w przyszłości ewentualną budowę linii tramwajowej.
Oleśnica. Najpierw zdemolował hotel, a później wykorzystując nowoczesną technologię ukradł radiowóz wezwanym na miejsce policjantom. Złodziej okazał się byłym funkcjonariuszem policji. Usłyszał już zarzuty.
- Zanim pilot wsiądzie za stery samolotu, spędza wiele godzin w wirtualnej przestrzeni - tłumaczą na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. - Pod tym względem lekarz jest trochę jak pilot, tyle że w jego ręce oddaje się wartość najwyższą, jaką jest ludzkie zdrowie i życie.
Pedet - tak w Renomie we Wrocławiu nazywać się będzie nowa strefa restauracyjna. Znajdzie się tam aż 240 miejsc dla wielbicieli dobrej kuchni. Goście będą mieli do wyboru różne koncepty gastronomiczne. Całość ma nawiązywać do modnych food hali.
Poloneza dla Fredry 2023 we Wrocławiu 31 stycznia tradycyjnie rozpoczęliśmy w samo południe i jak zwykle na Rynku. Przyszło wielu maturzystów, bo jak mówią, przejście tanecznym krokiem wokół ratusza to tradycja.
Śląsk przegrał we Wrocławiu aż 0:3 z Zagłębiem Lubin, jednak trener i piłkarze przekonują, że byli lepsi od rywali. W klubie pewnie mają nadzieję, że właśnie taki przekaz dotrze do prezydenta Jacka Sutryka.
WOŚP 2023. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego zbierali fundusze na wrocławskim Rynku. - Czujemy, że raz w roku możemy zrobić coś dobrego, wziąć udział w ogólnopolskiej inicjatywie, razem z tysiącami innych ludzi - mówi jeden z młodych kwestujących.
Rodziny mieszkające w oficynie przy ulicy Traugutta 82 od ponad tygodnia noszą wodę do mieszkań z hydrantu albo z beczkowozu. Spółka Wrocławskie Mieszkania już dwa razy przełożyła termin usunięcia awarii.
Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski" ogłosił, że w jesiennych wyborach parlamentarnych wystawi kilkudziesięciu swoich kandydatów, którzy wystartują z list Platformy Obywatelskiej. Jednym z założycieli i liderów "Tak! Dla Polski" jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Do sądu w Dzierżoniowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko znanemu w środowisku karate trenerowi. Dotyczy molestowania 13-letniej zawodniczki. Jak ujawniła "Wyborcza", podobnych historii było więcej, ale przed laty zeznań wychowanek trenera policja nie potraktowała poważnie.
Związkowcy z firmy Amazon nie zostali wpuszczeni do magazynu w dolnośląskich Okmianach. - Chcieliśmy przeprowadzić referendum strajkowe. Firma to blokuje. To bezprawne, zawiadomimy prokuraturę - mówią. Amazon odpowiada, że współpracował przy organizacji referendum ze zwązkiem, ale czas na nie minął.
W niedzielę, 29 stycznia, ulice Wrocławia znów zapełniły się czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Nie znamy jeszcze ostatecznej kwoty, jaką zebrano w naszym mieście w ramach 31. Finału WOŚP, ale już wiadomo, że będzie rekordowa.
Bezpartyjni Samorządowcy Roberta Raczyńskiego zdecydowali, że idą do wyborów parlamentarnych, i domagają się zmian w kodeksie wyborczym. Według nich zebranie 5 tys. podpisów w okręgu "graniczy z cudem".
Działacz antyaborcyjny Adam Brawata został uniewinniony z zarzutu umieszczania zdjęć martwych płodów na wrocławskim Rynku. Sąd Najwyższy z sędzią z neo-KRS uznał, że nie są to treści nieprzyzwoite, mimo że są drastyczne. W sprawie interweniował Zbigniew Ziobro.
We wtorek, 31 stycznia, na wrocławskim rynku maturzyści tradycyjnie zatańczą poloneza dla Fredry. Spotykamy się o godz. 12 pod pomnikiem hrabiego. Zapraszamy tych, którzy w tym roku podejdą do matury - przejście tanecznym krokiem wokół ratusza gwarantuje zdanie egzaminu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.