Niemieccy i polscy naukowcy doszli do tych samych wniosków: zbyt wysokie zasolenie doprowadziło do wykwitu alg i zatrucia Odry. Nie wiadomo jednak, skąd pochodziło. - To musi wyjaśnić polska strona - mówią przedstawiciele Niemiec.
Urząd Miejski Wrocławia połączył wydział architektury z biurem miejskiego konserwatora zabytków. Najpierw wojewoda, a teraz wojewódzki sąd administracyjny uznali, że ta decyzja była błędna. Skutki mogą być bardzo poważne dla inwestorów i zwykłych mieszkańców.
Wrocławski Uniwersytecki Szpital Kliniczny uzyskał dofinansowanie na zintegrowane centrum pediatryczne. Kwotę ponad 200 mln zł przyznano placówce w wyniku rządowego konkursu.
Do wypadku doszło w poniedziałek około godz. 8 na 129. km autostrady A4 na odcinku między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie. W zdarzeniu uczestniczyły trzy ciężarówki, w tym dwie należące do amerykańskich sił zbrojnych.
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "potwierdzono, że rosyjscy zakonnicy podlegają mobilizacji", "Ukraina zablokowała wjazd do wyzwolonej części obwodu zaporoskiego", a "rosyjski piosenkarz przepadł bez wieści podczas kręcenia teledysku w Soczi".
Rozpoczęła się budowa nowej kładki pieszo-rowerowej łączącej Muchobór Wielki z Muchoborem Małym. W planach magistratu jest więcej kładek, ale nie wiadomo, kiedy powstaną.
W leczeniu udarów mózgu najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala i szybkie rozpoczęcie leczenia. Teraz będzie o to łatwiej - szpital na wrocławskich Stabłowicach włączony został do ministerialnego pilotażu.
Wielu studentów może wkrótce szukać pracy we Wrocławiu. Od października ponad 100 tys. z nich rozpocznie naukę. Z powodu rosnących kosztów życia i astronomicznych cen wynajmu mieszkań znaczna część będzie musiała dorabiać.
Zanim Porty Lotnicze zmienią się w CPK, odwołują prezesów lotnisk regionalnych. Tak stało się już we Wrocławiu i Poznaniu, następne na celownieku są Katowice. Państwowy gigant chce zdominować lotniska regionalne, by skorzystała na tym flagowa inwestycja PiS-u - port w Baranowie.
Po raz pierwszy na polskiej scenie "Priscillę, Królową Pustyni. Musical" zobaczymy w Teatrze Muzycznym Capitol. Premiera 8 października. Są jeszcze bilety na spektakle.
W sierpniu 23 organizacje ekologiczne złożyły 26 wniosków do prezydenta Jacka Sutryka o objęcie ochroną cennych przyrodniczo terenów we Wrocławiu. Teraz napisały do niego list, bo twierdzą, że prezydent zignorował większość postulatów.
Śląsk Wrocław włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i zaprosił seniorów na mecz ligowy z Wartą Poznań. Grupa seniorów jako eskorta przed meczem wyprowadzi zawodników na boisko, a inni będą dopingować Śląsk z trybun stadionu.
Nie ma kupujących, więc deweloperzy nie zaczynają nowych budów. Jakie mogą być efekty wygaszania podaży na rynku mieszkaniowym?
W piątek, 30 września, we Wrocławiu zaginęła Marianna Wrońska. Może potrzebować pilnej pomocy. Szuka jej rodzina, policja i fundacja Itaka.
Jest już projekt uchwały zakładający wyższe opłaty za żłobki i stawki za wyżywienie w nich. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni.
W czasie remontu Wzgórza Partyzantów wykonawcy natrafili na kilka odkryć archeologicznych - m.in. nieckę fontanny i sztukaterię.
160 osób, w tym 112 mężczyzn i 48 kobiet wzięło udział w 15. edycji biegu Osobowicka Ósemka we Wrocławiu. Biegacze wyruszyli na trasę w niedzielę 2 października o godz. 10. Bieg po raz kolejny zorganizowała rada osiedla, by popularyzować bieganie jako najprostszą formę aktywności.
Opozycyjni Bezpartyjni Samorządowcy Patryk Wild i Patryk Hałaczkiewicz stracili pracę w gminie Kąty Wrocławskie. Od burmistrza usłyszeli, że zatrudnieniem "niepokoi się" marszałek.
Sobotni Mecz Moto-Jelcz Oława z Górnikiem Wałbrzych ochraniało 200 policjantów. Spotkanie przerwano, gdy na trybunach płonęły race, a chuligani próbowali sforsować ogrodzenie. Policja użyła gazu i armatek wodnych. Są zatrzymania.
Snopki, labirynt, basen z kukurydzą, wóz drabiniasty, trampoliny w ziemi i mnóstwo dyń. We Wrocławiu otwarto nową atrakcję. Niedaleko Hali Stulecia powstała Dyniowa Farma.
Mieszkańcy Krzyków chcą powstrzymać budowę planowaną tuż przy cmentarzu i ich płotach. - Przy małej uliczce na zabytkowym osiedlu chcą nam postawić biurowce - alarmują prezydenta Wrocławia. Zdaniem dewelopera obawy są niepotrzebne.
Strefa plakatów i ilustracji, najpopularniejsze kolekcje polskiej ceramiki, meble od lokalnych, wielokrotnie nagradzanych manufaktur, strefa roślin i kwiatów - w Hali Stulecia odbywają się drugie Targi Rzeczy Ładnych.
Dr Siegfried Kohn i jego żona Marie zmarli ponad sto lat temu, ich nagrobek na cmentarzu przy Ślężnej we Wrocławiu rozsypał się, ale zostanie odbudowany dzięki... "Czterem pancernym".
Szpitale na Dolnym Śląsku dostaną kolejny zastrzyk pieniędzy na podniesienie wynagrodzeń dla pracowników. - Z poprzedniej puli nie starczyło na podwyżki nawet dla tych z umową o pracę. Teraz powinienem wyrównać zarobki pozostałych, ale wyliczenia NFZ są tak zawiłe, że wciąż nie wiem, jaka to będzie kwota - mówi Andrzej Dronsejko, dyrektor szpitala w Oławie.
Słowak Martin Vaculik wygrał ostatni tegoroczny turniej Grand Prix na Motoarenie w Toruniu, a Maciej Janowski ze Sparty Wrocław dzięki świetnej jeździe w tych zawodach wywalczył brązowy medal w klasyfikacji generalnej żużlowych mistrzostw świata. Mistrzem został Bartosz Zmarzlik.
Przez Iran przetacza się fala protestów po śmierci młodej Kurdyjki aresztowanej za nieobyczajny strój. W sobotę we Wrocławiu i wielu miastach w Polsce odbyły się demonstracje solidarnościowe.
To już czwarta edycja największego targu roślin doniczkowych we Wrocławiu. W weekend 1-2 października w zajezdni Dąbie (ul. Tramwajowa 1-3) można w atrakcyjnych cenach kupić rośliny doniczkowe prosto z hodowli. Na regałach ustawiono kilkaset odmian różnych gatunków. Ceny mniejszych roślin zaczynają się od 5 zł. Festiwal potrwa do niedzieli. Godziny otwarcia: sobota - do godz. 20, niedziela - od 10 do 18. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Za rośliny można płacić gotówką, kartą i blikiem.
Ponad 100 tys. studentów rozpoczyna naukę na wrocławskich uczelniach. W sobotę, 1 października uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki.
Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na budowę buspasa na Jagodno. Władze miasta zapowiadają, że projekt będzie taki, by w przyszłości można było poprowadzić tam linię tramwajową.
Grupa 70 turystów w sobotę, 1 października miała przylecieć do Wrocławia, ale utknęła na lotnisku w Turcji. Połączenia nie było w rozkładzie, a oni nie wiedzieli, kiedy wrócą.
Kilkuset biegaczy pokonało trasę 10 km w kolejnej już edycji Biegu Uniwersytetu Medycznego. Wszystko po to, by promować zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.
Jeszcze w październiku 2022 r. mają zacząć się prace na kilku ważnych ulicach w centrum Wrocławia, m.in. na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Hallera. A jeśli wystarczy pieniędzy, drogowcy wejdą też na Legnicką.
Jacek Sutryk nie zostałby prezydentem Wrocławia w I turze wyborów - tak wynika z sondażu portalu LokalnaPolityka.pl. Ale i tak wyprzedziłby znacznie kandydata PiS. A jeszcze bardziej pozostałych.
Po 10 latach od śmierci 78-letniego pacjenta decyzja Sądu Najwyższego zakończyła sprawę lekarza, którego prokuratura oskarżyła o zaszycie w ciele pacjenta dwóch chust. - Jaka będzie po takim wyroku presja na lekarzy? Żadna - komentuje syn zmarłego.
W tym roku we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim wrocławianie mogą wybierać spośród 167 propozycji. Wszystkie projekty obywatelskie przedstawiamy na naszych mapach.
Nominowany do tegorocznej nagrody kulturalnej Warto zespół Tantfreaky znalazł się w ścisłym gronie finalistów krakowskiego przeglądu Jazz Juniors. Wrocławski skład przekonał do siebie zasiadające w jury gwiazdy polskiego i światowego jazzu.
Lokatorzy kilkuset - ogrzewanych gazem - mieszkań w Żmigrodzie będą płacić więcej niż ich sąsiedzi. To efekt prawnego bubla, który znalazł się w ustawie o pomocy państwa dla odbiorców gazu.
Do niedzieli, 2 października, trwa we Wrocławiu jedyny w Polsce festiwal filmów o mieście i architekturze - MiastoMovie. W programie nie tylko projekcje, ale też dyskusje, koncerty i spacery.
Wrocławski magistrat zapowiada skrócenie czasu pracy Centrów Obsługi Mieszkańca. Zamiast do 17.15 czynne będą codziennie od 8 do 15.15. - Żeby załatwić jakąś sprawę, ludzie będą musieli brać wolny dzień - denerwuje się Andrzej Borek.
W sobotę, 1 października wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurują rok akademicki, a miasto studenckie odżyje. Spośród ponad 100 tys. studentów większość przyjeżdża spoza miasta.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.