Za 15 mln zł można np. kupić osiem nowych autobusów elektrycznych dla MPK. Takie pojazdy są dwa razy droższe niż spalinowe, ale nie emitują spalin i są bardzo ciche. Są też o wiele tańsze w eksploatacji, bo potrzebny prąd jest tańszy niż ropa.
W granicach Wrocławia jest dopiero od 1928 r., jeszcze w epoce Gierka szumiały tu łany zbóż, a na łąkach pasły się krowy. Ale w ciągu ostatnich trzech dekad peryferyjna Różanka przesunęła się w stronę centrum.
Monika od 26 lat choruje na stwardnienie rozsiane, od pięciu nie chodzi. Gdy ksiądz-uzdrowiciel Bashobora podszedł do niej i rzekł: "Wstań i idź", spróbowała, ale jej się nie udało. Nogi się jednak trzęsły.
W tym całym powodziowym nieszczęściu nie zawiodła dobra organizacja. Zarówno służb, które działały bez zarzutu, dostarczając wodę czy chleb, jak i ta sąsiedzka, w małej skali. Ludzie pomagali sobie nawzajem i nie tylko - ktoś wyłowił psa porwanego...
"Wrocław cieszył słoneczkiem i chłodnym napojem w ręce" - tak swoje pierwsze chwile w naszym mieście opisuje Wasyl Sawczenko, który za chwilę będzie absolwentem Akademii Sztuk Pięknych
Wrocławskie lodziarnie kuszą oryginalnymi smakami. Coraz więcej chwali się, że robi lody w sposób tradycyjny. Sprawdźcie, gdzie warto wybrać się na lody.
W Göteborgu już za dwa lata większość linii autobusowych obsługiwać będzie tabor na prąd. Pojazdy produkowane są we Wrocławiu, a nasze miasto także przymierza się do testowej linii elektrycznej.
Oto zdjęcia, które z urlopu w Białowieży przywiózł nasz fotoreporter Mieczysław Michalak. - Wprawdzie liczyłem na większe zwierzęta, ale okazało się, że i na łące można urządzić fantastyczne fotosafari. Jedne kwiaty są jak stołówka dla dziesiątek...
Karłowice miały być pięknym miastem-ogrodem. I chociaż zieleni tu nie brakuje, a wille wzdłuż kameralnych uliczek mogą budzić podziw, mieszkańcy dostrzegają sporo wad i zaniedbań.
- Oglądam seriale na Netfliksie, bo są bardzo inspirujące. Mam wrażenie, że dziś film jest dużo bardziej twórczy i szybszy od literatury w wymyślaniu nowych form narracyjnych. Dużo uczę się z filmów: budowania scen, montażu, dialogu - mówi pisarka...
Wrocław ma trzy osoby z tytułem MasterChefa. Beata Śniechowska prowadzi restaurację Menu Motto, Damian Kordas podróżuje po świecie, a Mateusz Zielona właśnie rozpoczął nowe kulinarne wyzwanie. Stworzył menu dla nowej restauracji w Magnolii.
- Do końca życia będę pamiętał ten huk. Nad fabryką był grzyb jak po wybuchu bomby. Fruwały w powietrzu deski, fragmenty dachów, cegły leżały porozrzucane po całej wiosce - wspomina .
Mieszkam na Hubach od urodzenia. Kilka razy się przeprowadzałam, ale zawsze tylko o kilka ulic. Nie lubię zmian i na osiedlu jest ich niewiele. Żyjemy tu trochę, jak za wielkim murem. Niby blisko centrum, ale ogrodzeni estakadą kolejową.
- Gdyby każdy zrobił cokolwiek, chociażby drobną rzecz, żeby zaprotestować przeciwko zmianom, które rujnują nasza kraj, to może udałoby nam się zatrzymać PiS - mówi Hanna Roman-Wyrobek. Sama codziennie, już od pół roku, przychodzi zapalać znicze...
- Chciałabym zapytać panią minister oświaty, czy wpychanie dzieci niepełnosprawnych do specjalnych ośrodków albo zamykanie ich w domach to na pewno pomoc, czy może jednak przemoc - mówi Lidia Lempart, prezeska stowarzyszenia ORaToR, które pomaga...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.