Beton, stal i elektronagrzew
Najwięcej betonu za jednym razem wylewano na główną płytę fundamentową. Wtedy trzy pompy betoniarek przez 24 godziny nieprzerwanej pracy wylały aż 2,5 tys. m sześciennych.
Dotąd zużyto 47 tys. m sześć. betonu, a 65 tys. potrzeba na całą budowę. W budynku będzie aż 10 tys. ton stali zbrojeniowej, na razie wykorzystano już 6,5 tys. ton.
Z fabryki beton wyjeżdża ciepły, ma od 14 do 20 stopni. Ale nie powinien stygnąć gwałtownie, bo źle zwiąże. Aby nie przerywać betonowania mimo chłodów, budowniczowie stosują elektronagrzew. Polega on na tym, że przepuszcza się prąd przez druty zatopione w płynnym betonie. Druty rozgrzewają się, dzięki czemu beton wiąże prawidłowo. Beton z chemicznymi domieszkami można lać do temperatury minus 10, a z zastosowaniem elektronagrzewu do minus 15.
Jednak przy takiej temperaturze ludzie nawet w zimowych ubraniach z trudem są w stanie pracować. Teraz wszystko zależy od pogody. Najgorzej jest, gdy mocno pada śnieg. Między marcem a czerwcem budynek NFM ma osiągnąć stan surowy otwarty.
Wszystkie komentarze