Pałac Królewski - obecna siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia
Badacze spierają się, czy najstarsza część pałacu została zrealizowana według planów Johanna Berharda Fischera von Erlacha (słynnego austriackiego architekta i rzeźbiarza okresu baroku, twórcy kościoła św. Karola Boromeusza w Wiedniu) czy też według projektów Johanna Lucasa von Hildebrandta (również austriacki architekt).
Gdy Śląsk z rąk austriackich Habsburgów przeszedł pod panowanie z Hohenzollernów (Prusy), rezydencją barona Spätgena zainteresował się król Fryderyk II Wielki. Nowy władca szukał godnej siedziby w zdobycznym Śląsku. Rezydencję udało mu się odkupić dopiero po po śmierci barona w 1750 rok.
Jak czytamy na stronie Muzeum Miejskiego Wrocławia (które obecnie mieści się w pałacu): "Biorąc pod uwagę królewską celebrę, było to najlepsze miejsce na monarszą siedzibę. Doskonała lokalizacja, w samym sąsiedztwie Rynku podnosiła prestiż pałacu, do tego lekkie cofnięcie budowli w głąb działki umożliwiało zaprojektowanie paradnego dziedzińca. Lokując we Wrocławiu swoją rezydencję Fryderyk II Wielki podniósł stolice Dolnego Śląska, obok Berlina i Królewca, do rangi miasta rezydencjonalnego".
Rezydencja została rozbudowana przez królewskiego architekta Johanna Boumanna St., twórcy wielu budowli w Poczdamie i Berlinie.
W latach 90. XVIII wieku na zlecenie kolejnego króla Prus, Fryderyka Wilhelma II przebudowę pałacu prowadził Karl Gotthard Langhans St., którego najsłynniejszym dziełem jest Brama Brandenburska w Berlinie.
Wszystkie komentarze