Ponad stuletnie nawierzchnie ulic i chodników znikały dotąd w ciszy. Ale planowany przez ZDiUM remont ul. Powstańców Śląskich ujawnił spór o bruk między konserwatorem zabytków a miastem. Dyskusja o ochronie jest wprawdzie mocno spóźniona, ale konieczna.

- Tracimy cenny element krajobrazu kulturowego, dzisiaj ochronie podlegają nie tylko "ściany", ale i "podłogi" ulic. Nawierzchnię nazywa się często "poziomą elewacją", jest historycznym kontekstem dla zabytkowej architektury. Szczecin zrobił modelową inwentaryzację starych nawierzchni i ma wytyczne dla poszczególnych ulic, u nas temat wypływa przy okazji kolejnych remontów - mówi wojewódzki konserwator zabytków, Daniel Gibski.  

Tym razem okazją stała się ulica Powstańców Śląskich. To ważna arteria komunikacyjna, więc zapowiadany remont na odcinku od ul. Swobodnej do Hallera jest wyczekiwany i komentowany. ZDiUM ogłosił, że prace projektowe mają kilkumiesięczne opóźnienie i zakończą się w marcu, bo biuro kompletuje jeszcze niezbędne opinie i uzgodnienia. A przy okazji wrzucił kamyk - a właściwie kostkę bruku - do ogródka konserwatora zabytków.  

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Mój Ojciec, przywieziony z Warszawy, czyli Ursusa, do Famo Werke przed Powstaniem Warszawskim ( przeżył Festung Breslau, mieszkał m.in. w szkole na Swobodnej ) jako 16-letni chłopak twierdził, że obecna Powstańców Śląskich miała nawierzchnię z białego asfaltu, takiego, jakie resztki zostały na ul. Wandy, i wszystkie neony odbijały się w niej jak w lustrze !!! Podejrzewam, że to była jednak kostka granitowa. Natychmiast przestać gadać o jakimś asfalcie ! Zaraz auta zwiększą prędkość i wstawią te piep... progi ! I wtedy Festung Breslau będzie zdobyta !!!
    już oceniałe(a)ś
    44
    15
    Przedwojenni brukarze umieli położyć nawierzchnię, która przetrwała Festung Breslau, wkroczenie Sowietów i cały okres powojenny. Wykończyły ją dopiero ciężarówki. Współczesne asfaltobetony zapadają się po kilku latach.
    już oceniałe(a)ś
    31
    9
    Najlepiej postawic namiot przy takiej ulicy z kostki i zmusić pana konserwatora do mieszkania przy takiej zabytkowej arterii.
    Te kocopały ktore glosi przejdą mu już po pierwszej nocy przy huku jaki samochody powoduja jeżdżąc taką drogą.
    Czasami głupota panów konserwatorów jest zdumiewająca.
    Ta ich logika to jak upieranie sie by jeździly konne tramwaje zamiast nowoczesnych bo … tak kiedys bylo i nalezy zachowac nasze dziedzictwo i je kontynuować….
    już oceniałe(a)ś
    20
    5
    Rondo jest pod nadzorem konserwatorskim to jakim prawem zostały tam zamontowane absurdalne betonowe hopki ?Na rondzie,gdzie cały czas są korki ? Niedługo z calej europy zaczną przyjeżdzać wycieczki i oglądać te wrocławskie dziwadła na ulicach !
    już oceniałe(a)ś
    18
    4
    Bruk jest bardzo urokliwy, ale może niezbyt przyjazny użytkownikom. Może zlikwidować również wodociągi miejskie i na rynku wykopać studnię.
    już oceniałe(a)ś
    35
    21
    Kostka to może być w rynku, a na wylotówce nowoczesna i bezpieczna nawierzchnia. Konserwator sam niech zamieszka koło takiej drogi i słucha tego hałasu. Kiedyś typ nie chciał się zgodzić na plac zabaw na mojej dzielnicy, bo popsuje oś widokową na obdarty kościół na którym wiszą anteny GSM
    @czupakabra25
    Musimy zastanowić się, czy żyjemy w postępie, czy chcemy żyć w skansenie.
    Akcenty z kostki może są potrzebne, ale nie całe ulice. Nie jezmździmy już wozami konnymi, czas płynie, zmienia się technologia, zmienia się rodzaj transportu...
    Zastanawiam się, czy Pan Konserwator chce wszystkim narzucić cofnięcie się w czasie?
    Nie wystarczą książki, zdjęcia, dokumentacja muzealna?
    Ciekawi mnie - czy Daniel Gibski odciął się od prądu? Oświetla swoje lokum lampą naftową?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    w szczecinie nie chodzi tylko o bruk , wazne sa rowniez chodniki z unilanych blokow zmarmuru , albo onnego mineralu , ktore sa trwale ale tez trzeba o nie dbac . bo sa nierowne i sie zapadaja , ciekawe ,ze tego nikt nie widzi tylko ja sympatyk tego miasta musze o to zabiegac
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    Niestety pan konserwator prezentuje stara, prostacką szkołę konserwacji za wszelką cenę zachować, bez względu na potrzeby współczesności. w zachodniej Europie już w wieku XVIII wiedzieli, że zabytki trzeba tak konserwować by były użyteczne dla współczesnych, a jak nie były i nie dało się ich istnienia pogodzić z potrzebami to się je przenosiło. Tutaj twardogłowy Gibski zachowuje kostkę między parawanowcami, nowoczesnymi biurowcami i blokami z wielkiej płyty. No rzeczywiście, wszystko ze soba koresponduje ....
    @11Ptahh
    Zachodnia Europa mówisz? Kostka w Pradze - znakomicie utrzymana i zachowana, mimo tzw. potrzeb współczesności. Nikt nie narzeka. Przykłady? Proszę: V. Nejedlého, V. P. Čkalova, Pštrossova, Vlašimská
    Pradze możemy buty lizać, dlatego jej przykład podaję. To samo znajdę w Brnie, Dreźnie, Paryżu i innych miastach.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0