Nowością na Rekonie będzie prezentacja dwóch szpitali polowych - współczesnego i z okresu II wojny światowej. Odwiedzający będą mieli okazję podpatrzyć, jak udziela się pomocy rannym żołnierzom obecnie, a jak tuż przy linii frontu. Natomiast o godzinach 14.30 i 16.00 na terenie wokół Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przy ulicy Obornickiej 108 ma dojść aż dwóch rekonstrukcji bitew.
W pierwszej żołnierze podziemia niepodległościowego spotkają się w boju z jednostkami komunistycznego wojska (godz. 14.30), później, czyli o godz. 16, okolicami ulicy Obornickiej wstrząsną kolejne eksplozje i serie z karabinów maszynowych. Tym razem w okrążenie dostanie się II Armia Wojska Polskiego, w której skład w 1945 roku wchodzili żołnierze AK i innych organizacji polskiego państwa podziemnego.
Będzie można zobaczyć historyczne pojazdy, pojawiają się też stanowisko Rzymian, gdzie odziani w zbroje legioniści nauczą rzucania włócznią do celu, strzelania z łuku i fechtunku krótkim mieczem. Nie zabraknie mundurów MO i ORMO, swoje pojazdy zaprezentuje policja, a wojsko ponad 20 sztuk sprzętu ciężkiego, w tym mosty, sprzęt do kopania transzei, ustawiania pól minowych i wozy naprawcze.
Tradycyjnie będzie żołnierska grochówka. Wśród rekonstruktorów prezentujących stroje, sprzęt i broń różnych formacji wojskowych pojawią się XVII-wieczni mieszczanie, będą mieli pistolety i rusznice - wykorzystają je podczas pokazu strzelania z broni czarnoprochowej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Sobota - 9 czerwca
10.00 - otwarcie imprezy dla odwiedzających
12.00 - pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
13.30 - pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
14.00 - pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
14.30 - rekonstrukcja bitwy "Żołnierze Wyklęci"
15.30 - pokaz Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu
16.00 - rekonstrukcja bitwy "Budziszyn"
16.45 - pokaz "Tajfuna" - policyjnego miotacza wody
18.00 - zamknięcie terenu dla odwiedzających
11.00 - 17.30 - zwiedzanie halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, wejście grup co 30 min.
11.00-17.30 - zwiedzanie wystawy "Historia Krzyża Harcerskiego"
10.00-18.00 - dioramy grup rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, giełda kolekcjonerska, prezentacje współczesnego sprzętu wojskowego i służb mundurowych, zwiedzanie zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, pokazy strzelania z broni czarnoprochowej
Niedziela - 10 czerwca
10.00 - otwarcie imprezy dla odwiedzających
14.00 - pokaz "Tajfuna" - policyjnego miotacza wody
16.00 - zamknięcie terenu dla odwiedzających
Wszystkie komentarze