Więcej
    Komentarze
    przynajmniej byl snieg, jak to na fotografii widac...
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    "Theodor przyjechał do Breslau z Monachium w 1905 roku" Do Breslau z München albo do Wrocławia z Monachium, jak już.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Cała tradycja Śląska wywodzi się z Wrocławia, który jest historyczną stolicą Śląska, bez względu czy Śląsk należał do Czech, Niemiec, Królestwa Polskiego czy Habsburgów. Jarmarki były i są tradycją Wrocławia, w wolnej Polsce odrodziły się na nowo i są kontynuacja tradycji Śląskiej Wrocławia.
    @kakaowe-oko-1 Tradycja Slaska we Wroclawiu??Chyba tradycja Kargulowska zza Buga.
    już oceniałe(a)ś
    2
    8
    @caesar_pl Obyś ty w szkole taki mądry był...:)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @caesar_pl Wrocław po wojnie przeżył wymianę ludności ale zza Buga było tylko ok 30% najwięcej przybyło z Mazowsza, Wielkopolski oraz Podkarpacia i Lwowa. Ze Lwowa większość to ówczesna inteligencja, profesorowie którzy zakładali m.in. Politechnikę Wrocławską, a Lwów jakbyś znał geografię nie leży za Bugiem!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Każda przyjemna zagraniczna tradycja jest warta przeflancowania na własne podwórko!! Weinachtsmarkt jest obchodzony w Niemczech ale także we Francji w Alzacji. Najlepszy świąteczny jarmark jest, z własnego doświadczenia, w Strasburgu. W Trewirze też jest niezły.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    zdjęcie 2 i 5 (to samo), ciekawy widoczek - jak można jednocześnie zobaczyć wejście do Piwnicy Świdnickiej i kościół św. Elżbiety????
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Mieszczańie Krakowa za Kazimierza Wielkiego to byli....Niemcy. Rzemieslnicy,... złotnicy, szewcy, bednarze, kusnierze, producenci mebli, wyroby z metalu itp Handlem, pozyczkami zas w Krakowie -Kazimierzu zajmowali się Żydzi. Też fachowcy. Polacy to była szlachta i chłopi. Rolnictwo i polowania. Oraz obrona Ojczyzny. Klasztory przybywały do nas też z Niemiec, Austrii i Czech...od nich miejscowa ludnosc uczyła się bardzo wiele. Czytajcie moje książki o PRL-u. aamzon.co.uk amazon.com./books DomanskiBooks Walerian Domanski www.DomanskiBooks.com
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No coz, do Krolestwa Polskiego za dlugo nie nalezal - do1335 r. Zreszta trudno wtedy mowic o tozsamosci polskiej (raczej slowiansko - slezanskiej), ktora na dobre uksztaltowala sie o wiele pozniej. Od 1335 dostaje sie pod panowanie zniemczonych wladcow czeskich, potem Habsburgow i Krolestwa Pruskiego. "Polskosc" Wroclawia to zaledwie ostatnie kilkadziesiat lat. Weinachtsmarkt to jak najbardziej wroclawska, slaska tradycja. Pozdrawiam amatorow Glühweina
    @etanim Hehehe...z jakich ty książek się uczyłeś? Pisanych przez dr.Goebbelsa?. W Prusach (Niemczech) Śląsk był niewiele ponad 200 lat w ostatnim tysiącleciu (Od 1743 do 1945). O tożsamości niemieckiej czy zniemczonych Czechach to tym bardziej nie można mówić. Że jakaś grupa mówi po niemiecku to nie znaczy jeszcze,że to Niemcy. I tak zarówno Austriacy, obywatele Księstwa Lichtenstein Szwajcarzy,Belgowie, Luksemburczycy i Niemcy mówią po niemiecku, ale nie są Niemcami. W okresie nazistowskich Niemiec próbowano zrobić z nich Niemców. W Niemczech do dziś jest wiele grup, które podkreślają wyraźnie swoją odmienność narodową.W historii Śląska najdłuższym etapem panowania pochwalić się mogą władcy Czech.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @biggruber Władcy Czech, niektórzy będący cesarzami Cesarstwa Narodu Niemieckiego he, he. Możesz napisać jakie terytorium, jakie państwo określiłbyś jako Niemcy przed powstaniem Królestwa Prus? Elektoraty Saksonii i Bawarii, Palatynat Reński, Brandenburgia a może Hanower czy jeszcze coś innego? Nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić. Ze mieszczanie w Breslau do 1743 mówili po austriacku a potem zaczęli mówić po niemiecku? I że przez to Wrocław jest bardziej polski? Popatrz na to z innej strony. Wilno tylko w okresie międzywojennym wchodziło w skład Polski. Zawsze było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego połączonego unią z Koroną Polską. Jego mieszkańcy choć spolonizowani przez stulecia podkreślali swoją odrębność. A napisałbyś, że z tego powodu trudno mówić o polskiej tożsamości Wilna bo przecież właściwie należało do polski przez 20 lat? Mickiewicz napisał "Litwo ojczyzno moja" a przecież to nasz największy polski poeta.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @biggruber Bez nerwow, gruber. Wyczuwam jakis dziwny niepokoj. Po pierwsze nigdzie nie pisalem o zniemczalych Czechach, ale raczej ich wladcach. Po drugie jesli piszesz o narodach czy grupach etnicznych, poslugujacych sie niemieckim musisz tez uwzglednic autochtonicznych i etnicznych mieszkancow Wroclawia - Slazakow, ktorzy zostali stamtad sila usunieci po II Wojnie. Tu warto poczytac o zjawisku dyglosji w jezyku niemieckim (Dialekten, Dachsprachen). Dialekt slaski, Schlesisch, ma tu tez swoje znaczenie. I zapewne chodzilo ci o Ksiestwo Liechtenstein a nie Lichtenstein (male miasteczko w Saksonii kolo Zwickau)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    mnie się tam jarmark bardzo podoba ;) ma swój klimat, można się wieczorem przejść po rynku, dokupić coś do prezentów na święta albo ot tak. Ja w tym roku znalazłam tam trochę słodyczy dla dzieci, które dorzuce im do paczek ;) w sumie mogłam skompletować cały prezent na jarmarku, ale już wcześniej udało mi się wszystko kupić w factory i skorzystać z ich świątecznej akcji z paragonami ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0