Lech Janerka o płycie pt. "Gipsowy odlew falsyfikatu", która ukazała się 17 listopada mówi tak: - W pewnym momencie nie mogłem już słuchać tego materiału. Stwierdziłem, że zadzwonię do wydawnictwa, z którym miałem kontrakt i zwrócę im koszty, które ponieśli. Zamkniemy tematy, a płyta nie wyjdzie.

Lech Janerka to kompozytor, basista i autor tekstów, który we Wrocławiu jest wręcz instytucją - tu się urodził, mieszka i tworzy, z dala od mainstreamu. W 1979 r. założył zespół Klaus Mitffoch i choć wydali tylko jedną płytę, to uznawana jest za jeden z najważniejszych krążków w historii polskiego rocka.

Już na pierwszej solowej płycie Janerki, "Historii podwodnej" z 1986 r., słychać przetwarzaną elektronicznie wiolonczelę, na której do dziś gra Bożena Janerka, żona muzyka. Instrument ten stał się integralną częścią brzmienia wszystkich albumów Lecha Janerki, twórcy nagrodzonego m.in. sześcioma Fryderykami, a w 2015 r. specjalnym Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz Wieliński
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  "Zresztą kiedy ja czytam jakiś tekst, to praktycznie nie przejmuję się, o co chodziło autorowi. Bardziej szukam w jego słowach inspiracji, żeby snuć swój wątek na ich podstawie. "

  Tekstow "janerkowych" chyba nie da sie inaczej ogarnac. Zawsze snuje sie swoj watek na ich podstawie i dlatego to tak pieknie zawsze wychodzi.
  Unikalny artysta jak dla mnie. Jest rock,metal, hip hop, itd... i jest Janerka, osobna polka.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Sto lat, Lechu!!! Dzięki za ostatni koncert w Starym Klasztorze. Wiek nie pomaga, ale jest energia i moc muzyki. Czekam na płytę
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Szczery wywiad i dlatego bardzo autentyczny. Wywiad z klimatem jak Jego utwory!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Janerka - lubię.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Gderanie. Obecnie rzeczy świeżych i ekscytujących trzeba po prostu szukać poza rockową estetyką.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3