Zgodnie z zapowiedziami Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) powinna już wybierać wykonawcę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Nadal jednak nie uzyskała pozwolenia na budowę.

Budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, zwanej też drogą Bielany - Łany - Długołęka lub Via Romana, od nazwiska pomysłodawcy tej trasy, nie będzie autostradą, jak AOW. To droga, która ma służyć przede wszystkim mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom z Wrocławia oraz okolicznych miejscowości, dzięki niej będą oni mogli ominąć zakorkowane wrocławskie ulice. Jej budowa trwa już prawie 20 lat, ale w grudniu 2022 r., po licznych perturbacjach, mieliśmy przyspieszenie.

Nowe odcinki Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Panie Wojewodo, dusimy się tu bez WOW... czekamy od bardzo wielu lat... jak długo jeszcze?
  @zojanick
  oby jak najdłużej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  10
  @zojanick
  (...) Panie Wojewodo (...)
  - - - - -
  Pan "wojewoda" ma inne zadania: ma pilnować, żeby usadowić znajomych piSSowców w administracji rządowej oraz spółkach skarbu państwa, ma pilnować szkół przez edukacją seksualną, ma robić cyklicznie-okresowo po województwie rajdy "od kapliczki do pomniczka", ma się spotykać i robić dobrze górnikom miedziowym, bo się chłopaki zbieszą i nie będą głosować na pis...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Tyle lat w korkach. Najwyższy czas wybudować tą drogę.
  @iwanwro
  ale inną drogą
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @iwanwro
  dalej będziesz w korkach, bo to nie obwodnica.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @x4y4
  (...) ale inną drogą (...)
  - - - -
  Qwamać, droga to nie jakieś klocki lego, co się "podle uznania" kładzie gdzie chce. WOW jest wytyczona przez osiedle, bo tam pasuje najlepiej, a nie slalomem przez jakieś pola, bo się mieszkańcom odwidziało.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  (...) Na początku grudnia 2022 r. informował, że został już złożony wniosek do wojewody o wydanie pozwolenia na budowę (...)
  - - - - -
  Buahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!!
  Przecież piSSowski wojewoda zrobi wszystko, żeby odium niemocy spadło na Sutryka.
  Minęło prawie pół roku i xuj zrobili.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Gazu, Panowie, gazu! Ileż można czekać, stać i czas tracic? A te przeciąganie w czasie jest niezrozumiałe, bo przecież ten odcinek WOW ma iść po wcześniej wytyczonym (w studium i planie miejscowym) śladzie.
  Do dzieła! MY tu mieszkamy i na te drogę czekamy!!!
  @Reniek
  Dzwoń do obatela Czarneckiego - on ci załatwi starego fiata punto w kabriolecie - podobno fajnie się stoi w korku...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wy już myślcie jak rozbudować to co jest. Korki są kosmiczne. Dalej tego nie zauważacie?
  A co z lewoskrętami do Siechnic, w ulicę Stawową? Ciągle niepotrzebny? Ogarnijcie się.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  To NIE JEST OBWODNICA. Nie spełni roli obwodnicy. Przestańcei wypisywać idiotyzmy. Jestem z Wieruszowa,. otóż obwodnica Wieruszowa ma lepsze parametry niż ten potworek bez pobocza, z jednym pasem ruchu, światłami i skrzyżowaniami.
  @Lemur__Rollo
  Jedź do Wieruszowa i tam się zachłystuj obwonicą
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Gdyby puścić tę drogę kilkaset metrów dalej - polach między Wysoką a A4, równolegle do linii wysokiego napięcia - unikniętoby kosztów i konfliktów społecznych. Naprawdę trudno uzasadnić podjętą decyzję.
  @rafka
  zamieszkałem na Olsztyńskiej w 1994r. Na początku lat 2000 zaczęto plotkować o budowie obwodnicy biegnącej wówczas przez teren byłego mini poligonu rosyjskiej jednostki wojskowej. Nie było tam jeszcze żadnych bloków. moi synowie chodzili tam bawić się w podchody. Nie wierzę, że nowi mieszkańcy Wysokiej nie wiedzieli o planach wybudowania tej drogi.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @rafka
  (...) Gdyby puścić tę drogę kilkaset metrów dalej ... (...)
  - - - - - - -
  A gdyby tu wasza matka przechodziła....

  Te "puszczenie" drogi to nie wyprowadzenie psa na spacer, to trudna procedura zajmująca całe lata. A poza tym, na tych terenach też mieszkają ludzie, jak im to wytłumaczysz?
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @Morfi68
  (...) Nie wierzę, że nowi mieszkańcy Wysokiej nie wiedzieli o planach wybudowania tej drogi. (...)
  - - - - - - - - -
  Wiedzieli. Tyle, że pierwotne plany były inne, a machloje Gminy Kobierzyce i nieudane decyzje Zarządu Województwa, spowodowały ZMIANĘ kwalifikacji drogi i zwężenia jej korytarza.
  Miało być znacznie szerzej. Ale po co sprawdzać, doczytywać...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Morfi68
  Nie twierdzę, że nie wiedzieli. Twierdzę, że gdyby nie robić im trasy przed oknami byłoby znacznie taniej (nie trzeba byłoby budować półtunelu), a oni by nie protestowali. Wtórne jest, czy protestują słusznie, czy nie. Faktem jest, że koszty i protesty społeczne sprawiły, że najbardziej potrzebny odcinek WOW powstaje jako ostatni.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @tubylec_ww
  To prawda - wymagana jest zmiana planu, co zajęłoby jakieś 2 lata. Powinno się to zrobić przed projektowaniem - teraz, mając gotowy projekt (choć bez ZRID, ale zakładam, że go uzyska), rzeczywiście zmiana nie ma sensu. Ale gdyby podjąć tę decyzję kilka lat temu (problem jest dyskutowany od ponad dekady), to z pewnością przyspieszyłaby, a nie opóźniła powstanie tej trasy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @tubylec_ww
  "A poza tym, na tych terenach też mieszkają ludzie, jak im to wytłumaczysz?" Zanim napiszesz, spójrz na mapę. Pomiędzy Wysoką a A4 jest pas pól uprawnych o szerokości ok. 1 km. Kto tam mieszka? Środkiem tego pasa jest prowadzona linia wysokiego napięcia - ta sama, przy której WOW jest prowadzona na poprzednich odcinkach - dopiero na tym odbija w kierunku Wrocławia i przecina środek Wysokiej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @Morfi68
  Nie o wiarę tylko twarde dowody tu chodzi. O drodze wiedzieliśmy. O obwodnicy - nie
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @tubylec_ww
  Tam nie mieszkają ludzie. ta m mieszka jeden ludź. Za to baaardzo bogaty.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @x4y4
  Jakieś szczegóły?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @x4y4
  jak jest baaardzo bogaty to niech się wyprowadzi na jakieś inne podwrocławskie wygwizdowie, powinno go być stać
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @rafka
  (...) Ale gdyby podjąć tę decyzję kilka lat temu (...) to z pewnością przyspieszyłaby, a nie opóźniła powstanie tej trasy. (...)
  - - - - - -
  Podjąć decyzję na co? Na zburzenie bloków mieszkalnych stojących już ZBYT BLISKO obwodnicy? Na decyzje był czas kilkanaście lat temu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rafka
  (...) Zanim napiszesz, spójrz na mapę. (...)
  - - - - - - -
  Spojrzałem, nawet do map katastralnych, tam są działki prywatnych osób, ich domy, a to wszystko opisane jako tereny mieszkaniowe.
  Czy my w PL mamy państwo prawa, czy państwo plebiscytowe oparte na opinii publicznej?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @ale.ja.bez.zadnego.trybu
  (...) to niech się wyprowadzi (...)
  - - - - - -
  A może to TY się wyprowadź jak zaprojektowana trasa ci przeszkadza? Może się skrzykniesz z ludźmi i osiedla i pójdziecie na niego z widłami jak na jakiegoś Shreka? Weź się zastanów zanim coś palniesz...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @x4y4
  To nie jest obwodnica. W przepisach prawa nie ma czegoś takiego jak obwodnica. Obwodnica to nazwa "marketingowa" aby ładnie sprzedawać nazwę tej inwestycji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1