Capitol przy ul. Piłsudskiego karierę artystyczną zaczął jako kino, ale za to największe i najbardziej luksusowe we wschodnich Niemczech. Mogło pomieścić 1200 widzów. Na uroczystość otwarcia - 20 lutego 1929 roku - zjechała cała śmietanka towarzyska Wrocławia. Ponieważ w trzyczęściowym kompleksie Capitolu było także miejsce dla teatru, rewii i variétés, więc goście zaproszeni na inaugurację zobaczyli film 'Der Kampf um Matterhorn' oraz występy Elisabeth Grube, tancerki ze Staatsoper w Berlinie, i tenora Maksa Kaplika z Metropolitan Opera.
W przerwach publiczność podziwiała przepych wnętrz nowego kinoteatru. Projekt budowli wykonał znany berliński architekt Fridrich Lipp. Wystrój wnętrz był dziełem architekta Paula Siemersa, pracami rzeźbiarskimi kierował Otto Kurth. Ściany i sufity kinowej sali ozdobiono geometryczną dekoracją ze srebrnej folii, na którą laserunkowo naniesiono farbę. Pod wpływem światła czterobarwnych lamp wnętrze kina zamieniało się w bajkowy pałac. Widownię poprzedzał szeroki hol z bufetem i garderobą. Za rzędami foteli w kolorze głębokiej czerwieni znajdowały się loże, a nad nimi balkon z balustradą w odcieniu masy perłowej. Mieniący się złotem sufit zdobił dwie pozorne kopuły z ukrytym oświetleniem. Równie efektowna była elewacja frontowa kina: wyłożona płytkami kolońskimi, z glazurą złoconą amalgamatem, która pod wpływem światła dawała wspaniałe efekty kolorystyczne. Po prostu kino na wysoki połysk.
Capitol był nafaszerowany technicznymi nowinkami. Na pulpicie dyrygenta zostały zamontowane aparaty telefoniczne i sygnalizacja ułatwiająca kontakt z kierownikiem sceny i operatorem.
Na zdjęciu: Tak wyglądał Capitol w minionej dekadzie. Fot. Mieczysław Michalak
Podczas działań wojennych budynek od strony ul. Piłsudskiego został zburzony do parteru, pozostałe budynki kompleksu ocalały nienaruszone. Po zakończeniu wojny hol kasowy, łącznik i salę widowiskową pozbawiono pierwotnego wystroju, a także wykładzin kamiennych podłóg i ścian.
1 stycznia 1946 r. w budynku przy Piłsudskiego otwarto kino Śląsk, największe wówczas w Polsce (1200 miejsc). Na inaugurację Śląska wybrano angielski film 'Srebrna flota' - sala wypełniona była po brzegi.
W 1950 kompleks kinoteatru Capitol przekazano w zarząd i użytkowanie Centrali Rozpowszechniania Filmów. Do roku 1960 ściany widowni przemalowano w stylu socrealistycznym, położono parkiet, pseudoboazerię z płyt paździerzowych. Wykonano też drobne przebudowy, w tym lokalnej kotłowni - która, jak się wkrótce okazało, nie była w stanie ogrzać budynku zimą.
W 1965 roku do budynków kina Śląsk zostaje dokwaterowana Operetka Wrocławska, na zasadzie sublokatora płacącego czynsz, który korzystać może ze sceny i zaplecza tylko w wyznaczonych dniach tygodnia. Budynek przez kolejne lata popadał w ruinę
W 2004 roku miejscy radni zdecydowali o powrocie do historycznej nazwy Teatr Muzyczny 'Capitol'
Na zdjęciu: Budynek Capitolu w 2005 roku. Fot. Krzysztof Gutkowski
Wszystkie komentarze