Akademia Telemannowska, czyli gwiazdy baroku
W salach Narodowego Forum Muzyki odbywa się kolejna edycja Akademii Muzyki Dawnej.
Georg Philipp Telemann był jednym z najważniejszych kompozytorów operowych epoki późnego baroku. Pisał na każde zestawy instrumentów, sam drukował i sprzedawał swoje utwory, próbował sił jako poeta i librecista, pisał artykuły z teorii muzyki i wydawał kompozycje innych. Nadzorował oprawę muzyczną kościołów w Hamburgu, organizował koncerty i przedstawienia operowe. Mógł napisać nawet cztery tysiące utworów, choć duża część uległa zniszczeniu.
Jest też patronem tej edycja Akademii Muzyki Dawnej. W jej ramach w sobotę o 18 w Sali Czerwonej zacznie się koncert "Telemann w Pszczynie". Grający na violi da gamba Vittorio Ghielmi oraz Il Suonar Parlante Orchestra wykonają m.in. utwory Telemanna, Palucha, Mozarta, Vivaldiego oraz tradycyjne pieśni lowarskie i mołdawskie (35-55 zł).
Niedziela to koncert "Telemann w Hamburgu" w Sali Głównej. Wystąpią Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyrygent Howard Arman, zespół Vocalconsort Berlin oraz soliści. Zabrzmią kompozycja Telemanna (godz. 18; 35-65 zł.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie sobotni (godz. 17) wykład Vittoria Ghielmiego "Il Suonar Parlante - historia techniki "przemawiania" za pomocą instrumentów". Odbędzie się w języku angielskim w Sali Czerwonej.
Pl. Wolności 1.l
Wszystkie komentarze