"Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: >Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze".
W katedralnym skarbcu przechowywany jest relikwiarz szaty Chrystusa. Śląska robota, dzieło złotnika z Nysy Martina Volgelhunda, wykonane około 1726 r. ze złoconego srebra. Dość niepozorne: anioł podtrzymuje promienistą glorię, w centrum której rozłożona jest szata z krótkimi rękawami. Ale gdy ksiądz proboszcz Paweł Cembrowicz podnosi podstawę, na spodzie widać rytowaną owalną tarczę z herbem bp. Franza Ludwiga von Pfalz-Neuburga oraz napis "Authentica hic intus inclusa".
- To potwierdzenie autentyczności relikwii. W owalnym, przeszklonym oknie relikwiarza widać fragment tzw. sukni z Trewiru - mówi ksiądz proboszcz.
Legenda głosi, że Świętą Szatę znalazła w Jerozolimie cesarzowa rzymska św. Helena i podarowała swojemu synowi Konstantynowi Wielkiemu, który rezydował wówczas w Trewirze. Pierwsze dokumenty poświadczające obecność szaty Chrystusowej w Trewirze pochodzą z XI w., ale historia tej relikwii zaczyna się właściwie dopiero w 1512 r., kiedy to cesarz Maksymilian I zażądał od ówczesnego biskupa Trewiru Richarda von Greiffenclaua pokazania tuniki.
Ma 1,47 m długości i 1,58 m szerokości, pasowałaby na człowieka mającego około 180 cm wzrostu. Nie została jednak nigdy dokładnie zbadana. W latach 1973-1974 Świętą Szatę oglądała szwajcarska grupa naukowców pod przewodnictwem dr Mechthild Flury-Lemberg, uznanej i renomowanej konserwator tkanin, która stwierdziła, że tunika składa się z siedmiu nałożonych na siebie warstw tkanin sklejonych roślinną gumą: jedwabnej satyny, tafty, tiulu, gazy i sfilcowanego wełnianego włókna. Tylko wełniane włókno można datować na wczesny okres cesarstwa rzymskiego, ale żeby przetrwało w bardzo wilgotnym klimacie, naszywano na nie inne tkaniny.
Na całym świecie czci się około 20 relikwii Świętej Szaty. Wiele z nich uchodzi za fragmenty tkaniny z Trewiru, choć trudno to udowodnić.
Wszystkie komentarze