Fot. Christos Vittoratos / CC BY 2.5
1 z 15
15. Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa
Na 15. miejscu znalazł się port lotniczy w Atenach. To największe lotnisko Grecji i główny węzeł linii lotniczej Olympic Airlines.
Obecnie ruch pasażerski obsługują dwa terminale: Terminal Główny i Terminal Satelitarny, połączony przez tunel z głównym terminalem. Posiada dwa pasy startowe o długości około 4 kilometrów.
Fot. Bjoertvedt / CC BY-SA 4.0
2 z 15
14. Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta
To największy międzynarodowy port lotniczy Węgier, znajduje się 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu. Oferuje loty po całej Europie, do Azji, Bliskiego Wschodu i Północnej Ameryki.
W rankingu znalazł się na 14. miejscu.
Fot. Port lotniczy Bruksela
3 z 15
13. Port lotniczy Bruksela
13. miejsce zajął port lotniczy Bruksela - międzynarodowe lotnisko położone w Zaventem, 12 km na północny wschód od Brukseli. Jest największym portem lotniczym w Belgii.
Espen Solli / CC BY 3.0
4 z 15
12. Port lotniczy Oslo-Gardermoen
Port lotniczy Oslo-Gardermoen zajął 12. miejsce. Jest to rozbudowane lotnisko wojskowe z czasów II wojny światowej. Port lotniczy Oslo-Gardermoen stanowi najruchliwszy port lotniczy Norwegii.
Obsługuje ponad 10 mln pasażerów rocznie.
MARCIN HOŁUBOWICZ
5 z 15
11. Port Lotniczy Wrocław
Wrocławskie lotnisko znalazło się na 11. miejscu w zestawieniu - najwyżej wśród wszystkich polskich lotnisk.
W 2012 roku we Wrocławiu otwarto nowy terminal. Wtedy też przepustowość lotniska zwiększyła się do 3,2 mln pasażerów rocznie (obecnie port obsługuje ponad 2 mln podróżnych). Z lotniska lata ośmiu regularnych przewoźników.
To nie jedyne wyróżnienie dla tego portu. Czytelnicy "Business Traveller Poland" uznali port lotniczy we Wrocławiu najlepszym regionalnym lotniskiem w roku 2013, 2014, 2015 i 2016.
Drugie polskie lotnisko, które znalazło się w rankingu to Warszawa (16. miejsce).
Fot. Lotnisko w Wiedniu
6 z 15
10. Port lotniczy Wiedeń-Schwechat
"Ma świetny wystrój, nie jest za duży ani za mały, połączenie z miastem jest łatwe... A do tego dobrze działające wifi i wygodne fotele" - ocenił jeden z pasażerów.
Lotnisko w Wiedniu otrzymało dobre noty za wygodne wnętrza, czystość i dobrą organizację. Podróżnikom szczególnie spodobały się wygodne zestawy wypoczynkowe, dobrze ocenili też przyjazną obsługę lotniska.
Manuel de Sousa / CC BY-SA 3.0
7 z 15
9. Port lotniczy Porto
Port lotniczy Port, choć niewielki, zajął 9. miejsce. "Jest tu wiele miejsc gdzie można odpocząć i nie trzeba daleko chodzić, żeby z odprawy przejść do bramek" - ocenił jeden z ankietowanych.
Lotnisko jest położone 10 km na północ od centrum Porto, a dojechać można na nie metrem. Podróżni docenili dobre połączenie z internetem, dozowniki z wodą do picia, darmowe prysznice, łatwy dojazd i zmienne oświetlenie, które nocą jest ciemniejsze.
Jedyną rzeczą, którą zdaniem pasażerów trzeba ulepszyć, jest za mało miejsc do ładowania telefonów.
WestportWiki / CC BY-SA 3.0
8 z 15
8. Port lotniczy Dublin
Port lotniczy Dublin zajął 8. miejsce. Pasażerowie uważają, że to świetne miejsce, aby przespać się przed wczesnym lotem. Niektórzy twierdzili nawet, że to "lotnisko do spania", na którym czują się bezpiecznie i wygodnie.
Poza tym, podróżni dobrze ocenili też przyjazną obsługę, szybką odprawę i duży wybór sklepów oraz restauracji.
Fot Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup
9 z 15
7. Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup
Rozbudowę lotniska, podjętą w 1939, przerwała II wojna światowa. Obecnie składa się z trzech terminali i jest głównym węzłem dla Skandynawskich Linii Lotniczych SAS. Codziennie przewija się tu około 50 tys. pasażerów, co daje w skali roku blisko 18 mln podróżnych (pojemność lotniska wynosi ok. 22 mln).
Pasażerowie docenili wygodne leżanki, które znajdują się niedaleko punktów ładowania telefonów. Spodobały im się także rośliny w porcie - nietypowe drzewka. Docenili świetną obsługę, szybką odprawę i szeroki wybór sklepów oraz restauracji.
Andreas Trepte / CC BY-SA 2.5
10 z 15
6. Port lotniczy Sztokholm-Arlanda
Port lotniczy Sztokholm-Arlanda zajął w rankingu szóste miejsce. Zapunktował licznymi kontaktami - niemal wszędzie można naładować laptop czy komórkę. Podróżni docenili też świetną obsługę i wygodne fotele, w których można się przespać.
Nocą terminal robi się cichy, ale także - chłodniejszy. Warto więc zabrać ze sobą ciepły sweter. Darmowe wifi można używać bez opłat przez trzy godziny. Do tego prysznice i... kaplica, w której można wziąć ślub.
Fot. Adam Kliczek / CC BY-SA 3.0
11 z 15
5. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol
"Wiele atrakcji, przytulne kąty, wygodne kanapy i różne rodzaje legowisk, na których można się przespać" - zapewnia jeden z podróżników, którzy oceniali lotnisko Amsterdam-Schiphol.
Przez lata ten port lotniczy znajdował się w ścisłej czołówce rankingu, teraz zebrał jednak mieszane opinie. Pasażerowie wciąż zachwalają miejsca do spania, lotniskowe muzeum czy prysznice, ale twierdzą także, że trudno się poruszać po terminalu. Niektórzy porównują go nawet do labiryntu. Negatywne recenzje zbiera też wifi, które czasem traci zasięg i jest wolne.
Burkhard Mücke / CC BY-SA 4.0
12 z 15
4. Port lotniczy Zurych-Kloten
To międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północ od Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. W rankingu zajął czwarte miejsce.
"Obsługa jest niezwykle przyjazna, jest tu też wiele atrakcji które umilają oczekiwanie na samolot" - oceniał jeden z ankietowanych.
Pozytywne noty lotnisko w Zurychu zebrało za czystość, prostą organizację i spokój w nocy, gdy trzeba się przespać. Większość sklepów jest zamykanych około 23, na miejscu znajdują się także prysznice, darmowe wifi i tanie sklepy.
Fot. Port lotniczy Tallinn
13 z 15
3. Port lotniczy Tallinn
Największy port lotniczy Estonii znalazł się na trzecim miejscu w rankingu.
"Poczekalnia wygląda jak twój salon i tak też czujesz się na lotnisku" - zapewnia jeden z podróżników. Lotnisko Tallinn zebrało w konkursie najwięcej komentarzy. Pasażerowie chwalili je za przytulność i pomysłowy wystrój (poszczególne bramki mają tematyczne dekoracje, użyto też mebli wykonanych przez lokalne fabryki).
Gdy kawiarnie i sklepy są zamknięte, podróżni mogą przygotować własne kanapki w lotniskowej "kuchni".
Fot. Lotnisko w Monachium
14 z 15
2. Port lotniczy Monachium
Port lotniczy Monachium zajął drugie miejsce w rankingu.
"To najlepiej zorganizowane, przyjazne dla osób zostających na noc lotnisko na jakim byłem. Nigdy nie było tu zbyt tłoczno, bez problemu zawsze znajdowaliśmy wolne kabiny do spania i prysznice. Czystość na najwyższym poziomie" - zapewniał jeden z ankietowanych.
Pasażerowie byli zachwyceni darmową kawą, strefami snu i prysznicami. Zachwalali też czystość, bezproblemową obsługę i spory wybór restauracji.
valokuvaaja/photographer jari härkönen
15 z 15
1. Port lotniczy Helsinki-Vantaa
Pierwsze miejsce w rankingu zajął port lotniczy Helsinki-Vantaa. To międzynarodowy port lotniczy, najruchliwszy w Finlandii, znajdujący się w mieście Vantaa, 15 km na północ od centrum Helsinek. Jest jednym z głównych portów lotniczych regionu krajów nordyckich.
"Uwielbiam stąd latać ze względu na czystość i ekskluzywny klimat" - ocenił jeden z pasażerów. Podróżni docenili też szybką odprawę i świetną obsługę. Na lotnisku znajduje się wiele miejsc, gdzie można naładować telefon, leżanki do spania i darmowe wifi. Dojazd do miasta również nie sprawia żadnych problemów.
Wszystkie komentarze