Pałac w Skale
Pałac w Skale (gmina Lwówek Śląsku) powstał w miejscu średniowiecznego zamku, który zamieszkiwali rycerze-rozbójnicy, na przełomie XVIII i XIX w.
Majątek przechodził z rąk do rąk, aż trafił do członka pruskiej rodziny królewskiej, księcia Fryderyka Wilhelma Konstantina Hohenzollern- Hechinger. Pałac zaczął podupadać już w II połowie XIX w., a w okresie międzywojennym był udostępniony zwiedzającym.

Platanacero/Wikimedia Commons
Co prawda Skała pozostała majątkiem Hohenzollernów do 1945r., jednak znacznie wcześniej, bo po śmierci Fryderyka Wilhelma w 1869r. rezydencja zaczęła podupadać, wynajmowana kolejnym dzierżawcom. W okresie międzywojennym pałac można było zwiedzać. Stopniowo pustoszał, chociaż w komnatach wciąż można było jeszcze oglądać drobiazgi przywiezione z wykopalisk w Pompejach i Herkulanum, a także biedermeierowskie meble.
Po wojnie obiekt zajęli rosyjscy żołnierze, którzy w środku palili ogniska. Potem pałac przejął PGR, a następnie Nadleśnictwo Państwowe w Lwówku Śląskim. Od dłuższego czasu obiekt popada w ruinę.
Wszystkie komentarze
Pałac (a nie zamek) w Starej Kraśnicy znajduje się na górnym zdjęciu po prawej a nie na dolnym, gdzie oglądamy ruiny XXwiecznej pałaco-willi.
Detale elewacji pałacu w Stradomii nie mają nic wspólnego z barokiem- to elementy z XIX w. Miarą jakości konserwacji zamku w Ząbkowicach Śl. jest basteja, zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej i obecnie na powrót wzniesiona z gazobetonu.
Sposób konserwacji ruin pałacu w Żmigrodzie to niewątpliwie kuriozum.