Ścieżki budowane na szczytach gór pozwalają zobaczyć okolicę z nowej perspektywy. Spacer w koronach drzew - czy jak wolą niektórzy w chmurach - to ciekawe urozmaicenie górskich wycieczek. Ścieżki są dostępne zresztą nie tylko dla wysportowanych turystów. Spokojnie mogą nimi spacerować rodziny z dziećmi czy nawet niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich. Zobaczcie, gdzie można wybrać się na spacer w obłokach.
REKLAMA
JU
1 z 5
Ścieżka w obłokach we wsi Dolni Morava
Niecałe 145 kilometrów od Wrocławia w malowniczej wsi Dolni Morava u podnóża Masywu Śnieżnika można przespacerować się w chmurach. Na szczycie góry Slamnik Czesi wybudowali Ścieżkę w Obłokach, która cieszy się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród Polaków.
Stezka v oblacich - bo tak po czesku brzmi nazwa dziwacznej konstrukcji - jest połączeniem wież, promenady spacerowej i zjeżdżalni. To atrakcja dostępna dla każdego. Mogą tam wejść małe dzieci, kobiety w ciąży czy niepełnosprawni.
Ścieżkę w obłokach zaprojektował czeski architekt Zdenek Fránek, który od 2012 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Sztuki i Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Ścieżka powstała ze stali i z modrzewia, który rósł w austriackich Alpach na wysokości 1000 m n.p.m. W czasie budowy wykorzystano w sumie 380 ton stali, 300 m kw. modrzewia i 250 m kw. heblowanych graniastosłupów z tego drewna.
JU
Wieża wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h. Promenada spacerowa prowadzi na wysokość 58,5 m i umocowana jest na trzech drewnianych wieżach. Wędrując na szczyt, pokonujemy odległość 710 m oraz 38 m przewyższenia. Nie ma windy, ale kładka jest tak skonstruowana, że bez problemu wejdą na nią osoby niepełnosprawne oraz rodziny z dziećmi w wózkach. Wchodząc na górę, z pewnością się nie zmęczycie. To przyjemny spacer, tyle że spacerujemy 1116 m n.p.m.
Czesi przygotowali tablice informacyjne (15 rozmieszczonych po drodze), na których opisana jest historia powstawania konstrukcji, a także najciekawsze atrakcje okolicy. I tak ze szczytu budowli można podziwiać m.in. dolinę rzeki Morava czy Orlické hory. Przy dobrej widoczności można podobno dostrzec Karkonosze i Śnieżkę.
JU
Dzieci (te małe i te już całkiem dorosłe) mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji - tuż przy najwyższych chodnikach ścieżki wisi "rękaw" z siatki, który pozwala na wspięcie się na chodnik położony kilka metrów wyżej. Ci, którzy lubią adrenalinę, nie muszą schodzić ze ścieżki pieszo - z góry na dół można zjechać w 100-metrowej stalowej rurze z okienkami, podobnej do tych, z których korzystamy na basenach (tzw. tobogan, dodatkowo płatny). Na szczycie ścieżki znajduje się tzw. kropka. To silna sieć rozciągnięta na wysokości 50 m. Stojąc na niej, można podziwiać widoki pod stopami, bez obaw, że się zerwie - utrzyma ciężar do 4,5 tony.
By pospacerować w obłokach, musimy najpierw dostać się na szczyt góry Slamnik. Jak? Są trzy możliwości. Można wjechać kolejką linową, rowerem lub dojść pieszo. Gdy wybierzemy wędrówkę lub rower, powinniśmy trzymać się niebieskiego szlaku turystycznego. Wtedy wędrujemy przez las zboczem góry. Latem na Slamnik można wejść również zamkniętą nartostradą (nie polecamy - to droga krótsza, ale nie tak przyjemna i dosyć stroma).
Jeśli zdecydujemy się na kolejkę, najpierw musimy dotrzeć asfaltową drogą prowadzącą do hotelu Vista, znajdującego się tuż przy kolejce. Miłośnicy przyrody z pewnością wybiorą jednak leśną ścieżkę, wzdłuż której ustawiono drewniane rzeźby oraz tablice edukacyjne zawierające opisy występujących na trasie drzew i zwierząt, zagadki czy rebusy (niestety tylko po czesku).
JU
Jeśli chcemy całą rodziną przejść się Ścieżką w Obłokach, musimy przygotować się na około 100-złotowy wydatek. Bilet normalny kosztuje 350 koron - ok. 56 zł (z wjazdem wyciągiem tam i z powrotem) lub 200 koron - ok. 32 zł (bez wyciągu, gdy wybieramy wędrówkę). Dzieci w wieku 3-5 lat płacą odpowiedni 190 lub 120 koron. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 3 dzieci) kosztuje 790 i 500 koron (126 i 80 zł). Szkolny bilet grupowy (przedszkola, SP, obozy, dzieci do lat 15, osoby niepełnosprawne z opiekunem) to koszt 120 koron - w tym na 10 dzieci jeden wychowawca wchodzi za darmo. Bilety wstępu kupuje się przy dolnej stacji wyciągu (chata Marcelka) lub bezpośrednio przy wejściu do obiektu. Dobra wiadomość jest taka, że można płacić kartą, a panie w okienkach mówią również po polsku.
wikipedia.com
2 z 5
Spacer w koronach drzew w Lipnie nad Wełtawą
Czy śniło ci się kiedyś, że jesteś na czubku drzewa? Trasa w Lipnie nad Wełtawą pozwala spacerować w koronach drzew z przepięknymi widokami Lasu Czeskiego - Szumawy oraz oddalonych Alp.
Ścieżka bez barier prowadzi stopniowo z poziomu ziemi na wysokość 24 metrów, tam spaceruje się po bezpiecznej kładce, a potem wchodzi na punkt widokowy na wysokości 40 metrów. Z góry można zjechać najdłuższym suchym toboganem w Republice Czeskiej. Trasa ta jest dostępna przez cały rok, a w lipcu i sierpniu jest czynna aż do północy, więc warto skusić się na taki nocny spacer.
Cała trasa jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Bezpieczeństwo turystów zapewnia solidna, drewniana konstrukcja podpierana przez 75 słupów, poręcze i siatka z obu stron ścieżki. Na końcu trasy znajduje się 40-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się fantastyczny widok. Z najwyższego poziomu wieży widokowej widoczna jest panorama Zbiornika Lipnowskiego, Szumawy, Novohradských Hor i części Alp.
Ścieżka była pierwszym tego typem obiektem w Czechach. Ma długość 675 metrów i znajduje się na niej jedenaście atrakcji w postaci "adrenalinowych przystanków", czyli odcinków poprowadzonych po ruchomych belkach, linach, itp. W centrum wieży widokowej (40 metrów wysokości), wokół jej centralnego słupa umieszczono spiralną, najdłuższą w Czechach zjeżdżalnię grawitacyjną (tobogán) o całkowitej długości 52 metrów. Całość ścieżki i wieży wykonana jest z drewna i prowadzi przez obszar lasu mieszanego.
Wikipedia.com
gory-karkonosze.pl
3 z 5
Ścieżka w koronach drzew w Janskich Lázniach
Ścieżka w koronach drzew znajduje się w sercu majestatycznych lasów Karkonoskiego Parku Narodowego w miejscowości Janské Lázne.
Oddalona jest o około 43 km od Karpacza - dojazd zajmuje około godziny. Najbardziej optymalna trasa prowadzi przez Przełęcz Okraj.
Natomiast dojazd ze Szklarskiej Poręby trwa mniej więcej 1h 15min i do pokonania jest około 62-65 km. Granicę polsko-czeską przekroczyć można w Jakuszycach lub, jak w przypadku trasy z Karpacza, na Okraju.
Trasa o długości ponad 1300 m prowadzi przez las, a drzewa są na wyciągnięcie ręki. Niektóre z nich mają ponad 150 lat. Natomiast w dół można zjechać po specjalnej zjeżdżalni. Na trasie Ścieżki rozmieszczone są interaktywne stanowiska, przybliżające świat zwierząt i roślin Karkonoskiego Parku Narodowego.
gory-karkonosze.pl
Okolice Ścieżki w koronach drzew są doskonałym punktem wypadowym na różnego rodzaju wycieczki. Tak zwany "Cernohorský Express" w Jańskich Łaźniach kolejka linowa, która zawiezie Cię na sam szczyt Czarnej góry - stąd udać się możesz na Czarnogórskie torfowiska a potem nawet do miasteczka górskiego Pec pod Śnieżką.
Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem pieszych wycieczek to możesz skorzystać z oferowanych usług odnowy biologocznej bezpośrednio w sanatorium w Jańskich Łaźniach. Zabiegi relaksacyjne i odnowy biologicznej są jak najbardziej wskazane dla osób w różnym wieku.
gory-karkonosze.pl
Godziny otwarcia ?styczeń, luty, marzec: 10:00-16:00 kwiecień, maj: 10:00-18:00 czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: 9:30-19:00 październik: 10:00-18:00 listopad, grudzień: 10:00-16:00 Ścieżka czynna codziennie, oprócz 24 grudnia. Ostatni turysta może wejść na Ścieżkę na godzinę przed zamknięciem.
Bilety wstępu Osoba dorosła: 220 CZK Bilety ulgowe (dzieci od 3 - 14 lat, osoby w wieku ponad 65 lat, osoby niepełnosprawne + opiekun GRATIS): 180 CZK Dzieci do lat 3 - wstęp Gratis (w kasie prosimy odebrać bilety wstępu dla dzieci) Bilety rodzinne (2 osoby dorosłe oraz 1 -2 dzieci do lat 14): 560 CZK, każde kolejne dziecko w wieku ponad 14 lat: 150 CZK Grupy zorganizowane ponad 15 osób (cena na 1 osobę): 180 CZK Ulgowe bilety dla grup zorganizowanych (dzieci od 3 - 14 lat, osoby w wieku ponad 65 lat, oraz inwalidzi + osoba towarzysząca- Gratis): 150 CZK Przewodnik (grupy ponad 15 osób, cena na 1 osobę, na zamówienie): 40 CZK Zjeżdżalnia (od lat 6): 50 CZK Parking: 70 CZK za cały dzień (płatne przy wyjeździe) Ważna informacja! Za bilety wstępu można zapłacić kartą. Natomiast w przypadku parkingu oraz zjeżdżalni nie ma takiej możliwości, trzeba posiadać korony czeskie w gotówce. Opłaty za parking dokonuje się w specjalnym automacie.
Ścieżka w koronach drzew "treetop" w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego to spacer na wysokości 8 do 25 metrów nad ziemią wśród dziewiczej przyrody i doświadczenie wyjątkowej perspektywy pozwala nowa ścieżka w koronach drzew .
Ścieżka "treetop" zbudowana jest z 27 kolumn. Masywne drewniane filary i przezroczyste balustrady zapewniają całkowite bezpieczeństwo.Wzdłuż całego, łagodnie wznoszącego się mostu o łącznej długości 1300 metrów umieszczone są duże tablice informujące o przestrzeni życiowej drzew i ich mieszkańców. Dla młodych i młodych duchem z chęcią przeżycia wielkiej przygody dostępnych jest 7 stacji wrażeń z mostami linowymi i chybotliwymi, trapezami i równoważniami.
Ukoronowaniem drogi jest w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa 44-metrowa wieża "treetop". Jest ona wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju nie tylko dzięki lekkiej architektonicznej formie, lecz również dzięki sposobowi, w jaki została ona zbudowana nad trzema prastarymi i potężnymi jodłami i bukami, których wysokość sięga do 38 metrów. Na odcinku ponad 500 metrów rampa wije się w wieży wokół drzew do góry, oferując wyjątkowy wgląd w życie i rozwój tych trzech olbrzymów. Od pnia aż po koronę drzew zobaczyć można niezliczone formy życia. Mchy, owady, małe zwierzęta i ptaki można doświadczyć z unikalnej perspektywy. Ścieżka jest przystosowana dla wózków inwalidzkich, jej maksymalny wznios wynosi zaledwie 2 - 6%, dzięki czemu możliwy jest wygodny wjazd.
Z 44-metrowej platformy rozciąga się niezwykły widok. Nad jeziorami Lusen i Rachel morze Lasu Bawarskiego i Czeskiego rozciąga się na terenie setek kilometrów. W pogodne dni można zobaczyć północną grań Alp w całej szerokości od wschodu na zachodu.
Ścieżka znajduje się w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego w małej miejscowości Neuschönau. Winda pozwala na wejście na ścieżkę również seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i rodzicom z wózkami dziecięcymi. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać na drugą platformę na wysokości 40 metrów, z której rozciąga się równie piękny widok. Tutaj można również odstawić wózki dziecięce, gdyż ostatnie 4 metry trzeba przebyć schodami.
Ścieżka "treetop" otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok. dzieci do 6 roku życia wchodzą bezpłatnie, do 14 roku życia bilet kosztuje 7 euro, a dla dorosłych 9 euro.
pixabay.com
Marek Podmokły
5 z 5
Ścieżka z widokiem na Tatry
W słowackiej miejscowości Zdziar powstał chodnik korunami stromov. To ścieżka widokowa wiodąca pomiędzy koronami drzew. Rozciąga się stamtąd malownicza panorama Tatr Bielskich i Pienin. Zdziar znajduje się w odległości zaledwie 10 kilometrów od polskiej granicy.
Marek Podmokły
Na 603-metrowej trasie turyści znajdą wiele informacji dotyczących regionu. Twórcy ścieżki zapowiadają również liczne niespodzianki i przekonują, że spacer po ścieżce to okazja do lepszego zapoznania się z otaczającą człowieka naturą. - Z nami poznacie lokalne lasy od korzeni aż po korony. Przedstawimy ci życie lasu i jego rzadko spotykanych mieszkańców - zapewniają na stronie internetowej poświęconej ścieżce.
Na wiosnę przy współpracy z ornitologami w pobliżu ścieżki zostanie umieszczonych kilka gniazd. Z bezpiecznej dla ptaków odległości będzie można je obserwować. Dla najmłodszych są miejsca zabaw edukacyjnych: przejście po wąskiej desce czy slalom pomiędzy drzewami.
Marek Podmokły
Częścią projektu jest też 32-metrowa wieża widokowa oraz owinięta wokół niej 61-metrowa zjeżdżalnia, która, jak zapewniają twórcy, "pozwala skrócić drogę w dół, a jednocześnie podnosi adrenalinę".Dla turystów przygotowano stanowiska edukacyjne w trzech językach: słowackim, polskim i angielskim
Ścieżka została otwarta 29 września tego roku. Za wejście dorośli zapłacą 8 euro, a dzieci i osoby po 65. roku życia 6,50 euro. Można też kupić bilet rodzinny za 21 euro. Dostępna jest też taka atrakcja jak kolejka linowa - jedno- i dwukierunkowa. Kosztuje odpowiednio 6 i 7 euro dla dorosłych oraz 4,50 i 5,50 euro dla dzieci i osób starszych.
Wszystkie komentarze