Fot. Bartek Sadowski
Politechnika Wrocławska
Na Politechnice Wrocławskiej naukowcy opowiedzą jak matematyka łączy się z muzyką, wyjaśnią co wspólnego mają chemia i kuchnia molekularna i pokażą, jak fizyka jest wykorzystywana w medycynie.
- Będziemy wyjaśniać co to jest częstość, natężenie czy barwa dźwięku. Sprawdzimy, jak powstaje dźwięk w instrumentach muzycznych, jak się rozprzestrzenia i jak jest odbieramy przez człowieka. Oczywiście wszystko postaramy się zilustrować pokazami ciekawych doświadczeń - zapowiada dr Paweł Scharoch z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
O przełomowych doświadczeniach w historii fizyki opowie dr Maciej Mulak, a prof. Halina Podbielska wyjaśni, jak bardzo interdyscyplinarną nauką stała się medycyna: - Razem z zespołem zaprezentujemy, jak światło wykrywa bakterie i jak działa współczesny endoskop. Będzie także możliwość zobaczenia swojego obrazu termowizyjnego, sprawdzić reakcję źrenicy na różne bodźce, a dzięki symulacjom komputerowym zobaczyć białka, które budują nasz organizm.

Fot. Politechnika Wrocławska
A poza tym: o tajemniczej metodzie Monte Carlo, której matematycy używają do rozwiązywania złożonych problemów; o unikaniu korków w wielkich miastach; o tworzeniu skal muzycznych; o naukowcach z czasów II wojny światowej.
Będzie można też odwiedzić nowoczesną pracownię tyfloinformatyczną. Tam za pomocą specjalnych gogli będą mogli przekonacie się, jak postrzegają świat osoby z różnymi schorzeniami wzroku.
Anna Trzeciak: - W naszym laboratorium będzie można obejrzeć najnowsze technologie, które umożliwiają dostęp do świata cyfrowego osobom niepełnosprawnym. Nasi goście dowiedzą się jak pracuje osoba całkowicie niewidoma, jakiego oprogramowania i sprzętu używa, jak przygotowuje się grafikę dotykową dla osób niewidomych czy na jakim sprzęcie pracują osoby ze schorzeniami narządu ruchu
Na niektóre warsztaty w ramach III Nocy Laboratorium obowiązują zapisy na stronie www.noclaboratoriow.pl.
Wszystkie komentarze