Redakcja BBC Culture postanowiła stworzyć listę stu najlepszych komedii w historii kina. O wytypowanie faworytów poproszono 253 krytyków filmowych - 118 kobiet i 135 mężczyzn, z łącznie ponad 52 krajów, położonych na sześciu kontynentach. My przedstawiamy Wam 25 filmów, które zdobyły najwięcej głosów.
REKLAMA
1 z 25
25. miejsce - Gorączka złota
W czasie gorączki złota Charlie przybywa do Klondike. Odcięty od świata przez nawałnicę, wraz ze swoimi towarzyszami walczy o przetrwanie. Film Charlesa Chaplina z 1925 roku.
2 z 25
24. miejsce - Withnail i ja
Dwóch niestroniących od marihuany, alkoholu i LSD młodych aktorów postanawia odpocząć, spędzając weekend w prymitywnej chacie. Ich pobyt na łonie natury nie przebiega jednak zgodnie z planem. Film z 1987 roku w reżyserii Bruce'a Robinsona.
3 z 25
23. miejsce - Przyjęcie
Niezdarny hinduski aktor przez pomyłkę trafia na przyjęcie wpływowego hollywoodzkiego producenta. Film z 1968 roku w reżyserii Blake Edwardsa.
4 z 25
22. miejsce - Młody Frankenstein
Wnuczek doktora Frankensteina dziedziczy majątek oraz tajemnice szalonych eksperymentów dziadka. Film z 1974 roku w reżyserii Mela Brooksa.
5 z 25
21. miejsce - Światła Wielkiego Miasta
Włóczęga Charlie jest gotowy do wszelkich poświęceń, by pomóc niewidomej kwiaciarce. Film z 1931 roku w reżyserii Charlie Chaplina.
6 z 25
20. miejsce - Płonące Siodła
Małe, prowincjonalne miasteczko na dzikim zachodzie jest nękane przez bandziorów. Nowy, czarnoskóry szeryf zostaje sam z problemem, gdyż nie może liczyć na pomoc mieszkańców. Film z 1974 roku w reżyserii Mela Brooksa.
7 z 25
19. miejsce - Lady Eve
Powracający z Amazonii Charles Pike - bogaty badacz wężów - spotyka na statku piekną Jean Harrington. Zakochują się w sobie, lecz pewne nieporozumienie sprawia, że rozstają się oni w gniewie. Chcąc odzyskać ukochanego Jean przebiera się za angielską damę, która w wyszukany sposób nęka i dręczy niewinnego Charlesa.
Film z 1941 roku w reżyserii Prestona Sturgesa.
8 z 25
18. miejsce - Młody Sherlock Holmes
Dwaj mężczyźni rywalizują o względy dziewczyny (Kathryn McGuire). Czarny charakter (Ward Crane) kradnie jej ojcu zegarek, a o ten występek oskarżony zostaje operator projektora (Buster Keaton). Zhańbiony bohater wraca do swojego zajęcia w kinie. Obsługując urządzenie, zapada w sen, w którym jego życie staje się filmem. Przenosi tam wszystkich swoich znajomych, a sam staję się Sherlockiem Holmesem Jr. poszukującym skradzionych pereł.
Film z 1924 roku w reżyserii Bustera Keatona.
9 z 25
17. miejsce - Drapieżne małżeństwo
Lewicowy antropolog David Huxley gromadzi fundusze na muzeum, ale młoda Susan ciągle krzyżuje jego plany. Dopiero z opóźnieniem bohater zauważa, że kobieta z lampartem, jest siostrzenicą milionerki, którą chciałby zjednać sobie jako sponsora... Howard Hawks ze znakomitym wyczuciem tempa zrealizował komedię skrzącą się aroganckim dowcipem, masą błazeńskich wydarzeń oraz pokrętnym punktem widzenia.
Film z 1938 roku w reżyserii Howarda Hawksa.
10 z 25
16. miejsce - Dyktator
Dyktator Adenoid Hynkel chce powiększyć swoje imperium, podczas gdy żydowski fryzjer próbuje uniknąć prześladowania związanego z nazistowskim reżimem.
Film z 1940 roku w reżyserii Charlesa Chaplina.
11 z 25
15. miejsce - Monty Python i Święty Graal
Król Artur zbiera rycerzy i wyrusza na poszukiwanie Świętego Graala, skutkiem czego przeżyją wspólnie wiele absurdalnych przygód.
Film z 1975 roku w reżyserii Terry Gilliam i Terry Jones.
12 z 25
14. miejsce - Dziewczyna Piętaszek
Rozwiedziona reporterka, Hildy Johnson, pragnie ponownie wyjść za mąż, bierze jednak jeszcze ostatnie zlecenie od wydawcy swej gazety i byłego męża - Waltera Burnsa. Podjęte poszukiwania wpędzają co prawda byłych małżonków w wielkie tarapaty ze skorumpowanymi prominentami, prowadzą ich jednak do ponownego związku.
To film z 1940 roku w reżyserii Howarda Hawksa.
13 z 25
13. miejsce - Być albo nie być
W sierpniu 1939 roku grupa warszawskich aktorów przygotowuje się do premiery "Hamleta". Wybucha II wojna światowa. Teatr zostaje zamknięty, lecz wkrótce otwiera swoje podwoje: aktorzy wprawdzie przygotowują premierę, lecz są też zaangażowani w ruch oporu. Szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Po tej akcji nie będzie już w okupowanej Warszawie miejsca dla Józefa Tury, jego pięknej żony Marii oraz ich trupy. Ale jak ma opuścić miasto nie zwracając niczyjej uwagi popularny, wszędzie rozpoznawany aktor?
Film z 1942 roku w reżyserii Ernsta Lubitscha.
14 z 25
12. miejsce - Dzisiejsze czasy
Wycieńczony nerwowo robotnik trafia do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu z niego prowokuje uliczną demonstrację.
Film z 1936 roku w reżyserii Charliego Chaplina.
15 z 25
11. miejsce - Big Lebowski
Jeffrey Lebowski postanawia odnaleźć swojego bogatego imiennika w celu uzyskania rekompensaty za zniszczony przez włamywaczy dywan.
Film z 1998 roku w reżyserii Joel Coena.
16 z 25
10. miejsce - Generał
Treść filmu przedstawia historię człowieka, który dokonał bohaterskiego czynu, odzyskując porwaną przez wroga lokomotywę o nazwie "Generał". Film z 1926 roku w reżyserii Clyde'a Bruckmana i Bustera Keatona.
17 z 25
9. miejsce - Oto Spinal Tap
Historia zespołu muzycznego "Spinal Tap" która została ukazana w krzywym zwierciadle.
Film z 1984 roku w reżyserii Roba Reinera.
18 z 25
8. miejsce - Playtime
To kolejny film (z 1967 roku) Jacques'a Tatiego o perypetiach Pana Hulot. Tym razem główny bohater wybiera się na spotkanie z amerykańskim biznesmenem do biurowej dzielnicy Paryża. Klucząc po korytarzach ogromnego, pełnego zakamarków, budynku, Pan Hulot napotyka podekscytowanego, niemieckiego sprzedawcę, wpada na kolegę sprzed lat, przyłącza się do grupy przypadkowo spotkanych amerykańskich turystów.
19 z 25
7. miejsce - Czy leci z nami pilot?
W związku z zatruciem załogi samolotu pasażerskiego były pilot wojskowy - Ted Striker - musi pokonać lęk przed lataniem i ponownie usiąść za sterami.
Za reżyserię odpowiadają Jim Abrahams, David Zucker i Jerry Zucker.
20 z 25
6. miejsce - Żywot Briana
Brian, rówieśnik Chrystusa, przychodzi na świat w Betlejem i zostaje omyłkowo uznany za Mesjasza.
Film z 1979 roku w reżyserii Terry Jones.
21 z 25
5. miejsce - Kacza zupa
Rufus Firefly, by uratować swój tonący w długach kraj, zgadza się na pełnienie funkcji prezydenta. Szybko jednak ulega pokusie władzy absolutnej i zostaje dyktatorem.
Film z 1933 roku w reżyserii Leo McCarey'a.
22 z 25
4. miejsce - Dzień Świstaka
Phil, prezenter telewizyjnej prognozy pogody, przyjeżdża do małego miasteczka, by zrelacjonować Dzień Świstaka. Następnego ranka stwierdza, że wciąż jest ten sam dzień.
Film w reżyserii Harolda Ramisa z 1993 roku.
23 z 25
3. miejsce - Annie Hall
Historia burzliwego związku Alvy'ego Singera, błyskotliwego nowojorskiego komika, z piosenkarką Annie Hall.
Film Woddy'ego Allena z 1977 roku.
24 z 25
2. miejsce - Doktor Strangelove lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę
Szalony generał samowolnie wydaje rozkaz ataku nuklearnego na ZSRR. Radziecki odwet zdaje się być nieunikniony. Film z 1964 roku w reżyserii Stanleya Kubricka.
25 z 25
1. miejsce - Pół żartem, pół serio
Uciekający przed gangsterami bezrobotni muzycy Jerry i Joe przebierają się za kobiety i przyłączają do damskiego zespołu jazzowego. Tam poznają piękną Sugar Kane Kowalczyk. Film z 1959 roku w reżyserii Billy'ego Wildera.
Wszystkie komentarze