"Pejzaż ze snem Jakuba" - Michael Leopold Willmann
Michael Leopold Willmann (1630-1706) to twórca czasów baroku nazywany "śląskim Rafaelem". Około 1656 roku rozpoczął współpracę z opactwem cysterskim w Lubiążu. Powstało wówczas 11 płócien, które zawieszono w klasztornej jadalni.
"Pejzaż ze snem Jakuba" powstał jako jeden z tych obrazów. Przedstawia scenę ze Starego Testamentu, w której Jakub udający się z Beer-Szeby do Charanu oparł głowę na kamieniu, zasnął i śni drabinę pełną aniołów.
Obraz jeszcze w 1799 r. był w Lubiążu. W roku 1811 znalazł się w spisie obrazów przejętych z klasztoru do Kunrtund Antikenkabinett Uniwersytetu we Wrocławiu.
W 1853 roku część z nich wystawiono w Bildergalerie na wrocławskim placu Solnym, a 20 lat później przeniesiono je do Museum der bildenden Künste, którego stanowiły własność do wybuchu II wojny światowej.
W 1942 roku "Pejzaż ze snem Jakuba" wraz z innymi obiektami został ewakuowany do Kamieńca Ząbkowickiego. Przed wkroczeniem na Śląsk wojsk radzieckich dzieło przewieziono do Bawarii, do twierdzy w Koburgu, następnie przetransportowane do Monachium, a w czerwcu 1949 roku do Central Collecting Point w Wiesbaden. 29 kwietnia 1964 roku angielskie władze wojskowe przekazały "Pejzaż ze snem Jakuba" (jako depozyt) do Gemäldegalerie Berlin Dahliem.
Po wojnie eksponowany był w Berlinie, a następnie w Augsburgu. Wciąż nie wrócił do Polski.
Data powstania: ok. 1675 r.
Materiał: Płótno
Technika: Olejna
Wysokość: 87 cm
Szerokość: 106 cm
Wszystkie komentarze