mat. prasowe
Dokumenty cenniejsze od diamentów
W tej historii nie ma skarbca, pieniêdzy, ani bi¿uterii. Nie ma te¿ zamaskowanych rabusiów z broni± w rêku. Gdy jednak ¶wiat dowiedzia³ siê o wycieku danych z kancelarii prawnej w Panamie na skroniach najbogatszych polityków tego ¶wiata pojawi³ siê zimny pot. Chodzi o "Panama Papers" - aferê z pocz±tku 2016 r.
Ze zlokalizowanej w raju podatkowym (Panamie) kancelarii Mossack Fonseca hakerzy wykradli dziesi±tki tysiêcy dokumentów zawieraj±cych dane o klientach firmy: bogatych biznesmenach, politykach, celebrytach, filmowcach i sportowcach, którzy chc±c unikn±æ p³acenia podatków w swoim macierzystym kraju, rejestrowali dzia³alno¶æ w Panamie.
Po wycieku, osoba przedstawiaj±ca siê jako "John Doe", udostêpni³a dane gazecie "Süddeutsche Zeitung", która po przeanalizowaniu ich wraz z dziennikarzami ¶ledczymi z ca³ego ¶wiata opublikowa³a seriê artyku³ów o politykach uciekaj±cych przed podatkami we w³asnych krajach.
Choæ mo¿na dyskutowaæ o tym, czy dzia³ania hakerów by³y etyczne oraz rozwa¿aæ nad moralno¶ci± polityków, to jedno jest pewne. Kancelaria Mossack Fonseca straci³a klientów i zaufanie bezpowrotnie. Jak mo¿na zabezpieczyæ siê przed atakiem hakerów i wyciekiem poufnych danych?
Ekspert firmy Impel zauwa¿a, ¿e ataki cyfrowe s± znacznie trudniejsze do powstrzymania. ¯yjemy w dobie hakerów i nie zawsze jeste¶my w stanie przewidzieæ ich dzia³ania. Niestety, firmy specjalizuj±ce siê w cyberzabezpieczeniach s± wci±¿ o krok za hakerami. Dlatego, na ile jest to mo¿liwe, nale¿y jak najczê¶ciej zmieniaæ algorytmy zabezpieczeñ elektronicznych - radzi Dariusz Kurek.
Wszystkie komentarze