14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival to ponad pięćdziesiąt filmów, wykłady, warsztaty, spotkania, wirtualna rzeczywistość, koncerty i konkursy. Festiwal zaczyna się w piątek 12 maja, potrwa do 21 maja, odbywa się prawie jednocześnie w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. W tym roku pod hasłem "Oderwij się!" organizatorzy zachęcają od odejścia od przyzwyczajeń i stereotypów i otwarcia się na świat. Pokazy w Dolnośląskim Centrum Filmowym podzielono na czternaście sekcji.
REKLAMA
materiały Docs Against Gravity
1 z 9
Sekcja "Fetysze i kultura"
* Marina Abramović w Brazylii - artystka po przeżyciu duchowego załamania wybiera się w podróż do Brazylii. Tam spotyka uzdrowiciela Johna of God, potem rusza w głąb kraju.
* DOM/Łódź - opowieść o sześciu muzykach, którzy w Łodzi stworzyli nowe miejsce spotkań, czyli spółdzielnię socjalną "Ogniwo". Jej owocem jest klub DOM, centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi.
* Kaseta: dokumentalna składanka - łatwa do przenoszenia kaseta wywołała rewolucję w muzyce. Dziś, choć przeszła na zasłużoną emeryturę, to nadal w tych cyfrowych czasach ma swoich fanów.
* Klucz do Salvadora Dalego - w hiszpańskiej Gironie w 1989 roku w sklepie z antykami Tomeu l'Amo trafia na obraz, który wydaje się być oryginalnym dziełem Dalego. Malarz umiera w tym samym roku.
* Dawson City: czas zatrzymany- to miasto było jedną z głównych scen gorączki złota. Pod tutejszym lodowiskiem w 1978 roku znaleziono wiele niemych filmów, które wyświetlano w dawnych kinoteatrach.
* Gwiazdy ogłoszeń drobnych - Samira Elagoz nagrywa spotkania z ludźmi ogłaszającymi się na portalu Craigslist. W Amsterdamie, Berlinie i Tokio poznaje mężczyzn zainteresowanych głównie seksem.
* Jane Mansfield 66/67 - Vera Jane Palmer była gwiazdą kina lat 50. Film opowiada o ostatnich latach jej życia Mansfield, jej związku z satanistą Antonem Leweyem i tragicznej śmierci.
* Idolki z Tokio -dziewczęce zespoły muzyczne i muzyka pop przenikają niemal każdy aspekt życia w Japonii. Tego typu rozrywka to też popularny fetysz wśród japońskich mężczyzn w średnim wieku.
*Przeżyć: metoda Houellebecqa - w 1991 roku nieznany Michel Houellebecq opublikował esej "Rester vivant". Był po rozwodzie, w depresji, administrował siecią komputerową próbując sił w poezji.
* Safari - portret austriackich myśliwych w afrykańskim rezerwacie. Zabijanie jest tu legalnie, miejscowi zarabiają na obsłudze gości, biznes prowadzi Austriak.
* Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni - przekraczamy Zatokę Perską, by towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do zawodów na pustyni w Katarze.
materiały Docs Against Gravity
2 z 9
Sekcja "Bohaterowie są wśród nas"
* Ostatni w Aleppo - mieszkańcy zniszczonego Aleppo przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud są z Białych Hełmów, Syryjskiej Obrony Cywilnej składającej się ze zwykłych ludzi, którzy pomagają potrzebującym.
* Birma - kraj poezji - większość Birmańczyków umie recytować i pisać wiersze, jest tam więcej poetów uprawiających poezję online niż blogerów. Poezja pomagała ludziom przetrwać ponad pięćdziesięcioletni wojskowy reżim.
* Czynić dobro - Joralf Gjerstad to norweski uzdrawiacz ciała i duszy, który pomógł tysiącom ludzi na świecie. Od domorosłych szarlatanów różni go m.in. głęboka religijność i to, że za udzielaną pomoc nigdy nie brał pieniędzy.
* ...gdy odwracasz wzrok - reżyser Phie Ambo bada relacje między ograniczeniami fizycznymi a sferą metafizyczną. To podróż po nieznanych płaszczyznach ludzkiej świadomości, po pograniczu nauki i alternatywnych poglądów.
* Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie - dokumentalny film drogi, przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni.
* Maszyny- gigantyczna fabryka włókiennicza w Indiach. Reżyser mówi o współczesnym znaczeniu pracy, wyzysku i ludzkich kosztach masowej produkcji (nagroda w Konkursie Światowych Filmów Dokumentalnych Sundance 2017).
* Nie jestem twoim Murzynem - filmowa, zaczęta w niedokończonej książce "Remember This House" Jamesa Baldwina, podróż przez historię Afroamerykanów. Film był nominowany do Oscara (najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny).
* Pani pułkownik- w Bukavu pułkownik Honorine Munyole zarządza jednostką policji odpowiedzialną za ochronę dzieci i ofiar przemocy seksualnej. W Kisanguni styka się ze znacznie większą falą ofiar rwandyjsko-ugandyjskiej wojny.
* Snow Monkey. Wyrosnąć z gangu - portret ulicy żyjących w Dżalalabadzie w Afganistanie. Zamaskowani mężczyźni z karabinami, żebrzący kalecy i heroiniści to codzienność malców starających się zdobyć jedzenie dla siebie i rodzeństwa.
* Wypaleni - szpital Saint-Louis w Paryżu w ostatnich latach zaczął zmagać się z cięciem kosztów, optymalizacją, mnożeniem procedur, dehumanizacją. Dziś nie pozostało już nic z dawnego ducha wspólnoty pacjentów i lekarzy.
* Amatorzy w kosmosie - Peter i Kristian już jako chłopcy chcieli polecieć w kosmos w zbudowanej przez siebie rakiecie. Gdy dorośli, postanowili zrealizować ten plan i tym samym stać się pierwszymi w historii kosmonautami-amatorami.
mat. Docs Against Gravity
3 z 9
Spojrzenie na sztukę
Sekcja "Muza i Wena"
* Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki - dziesięć portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian. To m.in. Charley Patton, Mildred Bailey, Jimi Hendrix i Taboo z popowego składu Black Eyed Peas.
* Beuys. Sztuka to rewolucja -portret niemieckiego artysty, teoretyka sztuki, pedagoga, aktywisty i społeczno-politycznego reformatora Josepha Beuysa oparty niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.
* Tony Conrad: tu i teraz- Conrad był awangardowym amerykańskim artystą wideo, eksperymentalnym reżyserem, kompozytorem, muzykiem, performerem, edukatorem i pisarzem. Był pionierem drone music i filmu strukturalnego.
* Ucho wewnętrzne - historia Mikołaja Trzaski, który rzucił studia plastyczne i zaryzykował, aby spełnić swoje prawdziwe marzenie: grać na saksofonie. Dziś współpracuje z muzykami z całego świata i artystami z różnych dziedzin.
Sekcja "Doc Dance"
* La Chana - filmprzybliża postać Antoniny Santiago Amador, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z wielkich gwiazd flamenco. To intymny portret artystki pokazujący tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i powrót po dwóch dekadach.
* Bobbi Jene - Bobbi Jene Smith, amerykańska tancerka, w 2005 roku wyjechała do Izraela, aby tańczyć w grupie Batsheva Dance Company u słynnego Ohada Naharina. Jednak wróciła do USA by zawalczyć o artystyczną niezależność.
* Move! Taniec to życie - taniec towarzyszy człowiekowi od jego początku. Do dziś można znaleźć jego formy przechowane od czasów pierwotnych w jego najprawdziwszej postaci. Taniec to także domena uwodzenia i zabawy.
* Reset. Czarny łabędź - w 2014 roku Benjamin Millepied związany ze słynnym New York City Ballet, a prywatnie mąż Natalie Portman, obejmuje funkcję dyrektora baletu Opery Paryskiej. Ma wprowadzić konserwatywny balet w XXI wiek.
materiały Docs Against Gravity
4 z 9
Tajemniczo, egzotycznie, daleko
Sekcja "Miejsca/Czasoprzestrzeń"
* Bez tytułu - Ostatni film Michaela Glawoggera, dokończony po jego śmierci przez Monikę Willi, jego montażystkę. To podróż do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako miejsca klęsk żywiołowych, wojen, głodu i chaosu.
* Austerlitz - Siergiej Loznitsa przygląda się ludziom zwiedzającym jedne z pierwszych obozów koncentracyjnych w Dachau i Sachsenhausen. Zostały zbudowane przez nazistów w latach 30. ubiegłego wieku.
* Licząc - wizualny esej-pamiętnik Jema Cohena rozpisany na piętnaście rozdziałów, na które składają się obrazy z Nowego Jorku, Moskwy, Porto, Sankt Petersburga, Stambułu i nienazwanego, muzułmańskiego miasta.
* Opera paryska- Opera Paryska to jeden z największych, najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gmachów na świecie i jeden z najbardziej skrytych, zamkniętych w sobie teatrów, jego kulisy funkcjonowania są w zasadzie nieznane.
* Święte miejsce - czterdzieści ekip filmowych odwiedziło dwadzieścia pięć krajów, aby pokazać doświadczenie modlitwy i wiary w codziennym życiu, od narodzin do śmierci. Film prowadzi nas przez różnorodne kultury i religie.
Sekcja "Chiński sen"
* Chińskie van Goghi - do 1989 roku Dafen była małą robotniczą osadą. Dziś liczy już 10 tys. mieszkańców, w tym głównie byłych chłopów, którzy dziś są malarzami i tworzą tysiące replik popularnych na Zachodzie Europy obrazów.
*Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów - w ubogiej prowincji w południowych Chinach doszło do tajemniczych samobójstw dzieci. Kilkoro braci i sióstr odebrało sobie życie wypijając pestycydy.
mat. Docs Against Gravity
5 z 9
Tak wygląda świat
Sekcja "Życie pod nadzorem"
* Burzliwe teraz- eseistyczne, oparte na archiwaliach spojrzenie na wydarzenia z drugiej połowy lat 60., gdy światem wstrząsnęły protesty studentów kontestujących społeczno-polityczny porządek ustalony po II wojnie światowej.
* Pre-crime. Inwigilacja 3.0- termin "pre-crime" ukuł pisarz Philip K. Dick, a spopularyzował film "Raport mniejszości". Coraz częściej stosowany jest on do opisu systemów karnych zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi.
* Wolność słowa wolna od lęku - Czym jest wolność słowa? - zadał sobie to pytanie 15-letni Tarquin Ramsay, a o odpowiedzi poprosił swoich rówieśników, dyrektora szkoły, mieszkańców miasteczka.
* Zero Days - zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa przed nami Stuxnet, samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez w 2010 roku. Był skierowanu przeciw irańskim instalacjom nuklearnym, ale wymknął się spod kontroli.
Sekcja "Człowiek w kinie"
*Dobry listonosz- bohaterami filmu są mieszkańcy miasteczka w Bułgarii, którzy stoją przed decyzją przyjęcia do siebie uchodźców. Ivan w osiedleniu przybyszy widzi szansę dla miejscowości, z której wyjechali prawie wszyscy młodzi ludzie.
* Darmowy lancz - bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) to stały dochód, który otrzymuje od państwa każdy, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Czy ta rewolucyjna idea może okazać się zmianami na lepsze?
* Niemieckie życie - kameralny portret Brunhilde Pomsel, która w czasie II wojny światowej była sekretarką Josepha Goebbelsa. Dziś ma 105 lat, ale jej umysł i pamięć wydają się odporne na działanie czasu.
* Obcy w raju - na Sycylii za murami fortecy Europa imigranci z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają do nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak ma przebiegać ich proces asymilacji.
Sekcja "Klimat na zmiany"
* Punkt krytyczny. Energia OdNowa - pierwszy, polski, pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Naszym przewodnikiem jest aktor Marcin Dorociński.
* Recykling po chińsku- Rynek plastiku najlepiej rozwija się dziś w Chinach. W 2014 roku trzydzieści procent światowego plastiku podlegało recyklingowi właśnie w ty kraju. W większości odbywa się to ręcznie.
* Ziarno: nieznana historia - nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi, przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. Dzięki nim mamy, co jeść, w co się ubrać, ale ich obfitość spada, wiele zagrożonych jest wyginięciem.
Mat. Docs Against Gravity
6 z 9
Bardzo blisko ludzi
Sekcja "Nie tacy sami"
* Normalny autystyczny film - bohaterami dokumentu jest pięcioro niezwykłych młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera. Kręcony przez dwa lata film pokazuje prawdziwe oblicze i relacje bohaterów.
* Jak spotkać syrenę - historie trzech osób, które zdecydowały się powierzyć swoje życie wodzie w poszukiwaniu dla siebie lepszego miejsca na Ziemi. Jednym z nich jest nurek Lex Schrijber, brat reżyserki filmu.
Sekcja "Historie intymne"
* Co druga para - Mia Halme portretuje trzy byłe małżeństwa i ich odmienne sposoby radzenia sobie z rozstaniem. Nie skupia się na indywidualnych powodach rozstania, jej film obrazuje próby ułożenia sobie życia od nowa.
* Obietnica - Jens Söring i Elizabeth Haysom poznali się na uniwersytecie. 30 marca 1985 roku zamordowano rodziców Elizabeth. Młodzi kochankowie uciekli do Wielkiej Brytanii, aresztowano ich, deportowano i skazano na dożywocie.
* Strike a Pose: Tancerze Madonny- w 1990 roku siedmiu tancerzy ruszyło z Madonną w trasę koncertową Blond Ambition Tour. Sześciu z nich było gejami. Film pokazuje, jakie problemy wtedy niosło przyznanie się do bycia sobą.
Sekcja "Doc Gala"
* MappaMundi - dokumentalny film popularno-naukowy - tak "MappaMundi" określają sami twórcy. Akcja rozpoczyna się na statku kosmicznym sterowanym przez kobiety z nieznanej nam cywilizacji. Trafiają do naszego Układu Słonecznego.
* Na początku było oko - reżyserka filmu, artystka wizualna, rzeźbiarka i autorka eksperymentalnych filmów animowanych, postanawia zadać kłam biblijnemu stwierdzeniu, że na początku było słowo.
mat. prasowe
7 z 9
Akademia Dokumentalna
Akademia Dokumentalna Oki Doki to pokazy filmów dokumentalnych dla najmłodszych połączone z rozmowami i warsztatami. Prezentowane filmy mają zwrócić uwagę na ważną rolę i niesamowitą moc przyjaźni (Blok Przyjaźń) i pokazać, że warto spełniać swoje marzenia (Blok Działasz). Po filmach Stowarzyszenie SztukiSzum zaprosi dzieci do udziału w warsztatach teatralno-plastycznych, ich tematy to "Jak się robi DOKI", "Przyjacielskie Motanki" i "Łapacze Pomysłów". Odbędą się też pokazy dla seniorów.
Blok Przyjaźń
* Świat Kim i Boba- Kim i Bob są przyjaciółmi od urodzenia. Zawsze doskonale razem się bawili, wspólnie tworzyli fantastyczną scenerię do swojego filmu animowanego. Aż przyszedł czas dojrzewania. Kim coraz częściej wolała spędzać czas z przyjaciółkami, a Boba ten świat nie interesował, on wciąż chciał się po prostu bawić.
* Rocknrollers- Morgana's Illusion to zespół rockowy, który tworzy trzech kumpli: Sia (15 lat ), Bas (14 lat) i Vince (13 lat). Mają odlotowy styl, słuchają psychodelicznego rocka, spędzają czas na próbach i rozmowach. Wszystko się zmienia, kiedy Sia zaczyna chorować na depresję.
Blok Działasz!
* Krowa, która miała być koniem- Jantien (15 lat) mieszka na wsi i bardzo chciała mieć swojego konia, ale jest to niemożliwe. Dlatego postanowiła swoją krowę Mo traktować jak konia. Mimo powszechnego zdziwienia, po kilku treningach krowa nauczyła się galopować i skakać, a nawet wzięła udział w konkursie jeździeckim..
* Królowa Pszczół- masz 10 lat i dowiadujesz się, że pszczoły mogą na zawsze zniknąć z naszego świata. Co robisz? Dzwonisz do przyjaciół i zaczynasz działać. Pien właśnie to zrobiła: rozdaje sąsiadom informacyjne ulotki, ma własne ule na podwórku, a jej marzeniem jest zabranie pszczół na pole rzepaku. Walczy też o swoje zdrowie - choruje na raka.
* Chłopiec z cukru- Nikaragua to państwo, w którym zawsze jest ciepło i można bawić się pośród wysokich pól trzciny cukrowej. Jesser kocha rośliny, ale poza jedną, właśnie trzciną cukrową, która otacza go ze wszystkich stron. Jego tata mimo choroby, podobnie jak inni mężczyźni w wiosce, musi pracować na plantacji. Czy uda im się zmienić swój los?
Akademia Dokumentalna dla Seniorów (sala Warszawa)
* 16 maja, wtorek, godz. 12 - pokaz filmu "La Chana", prelekcja
* 18 maja, czwartek, , godz. 12 - pokaz filmu "Miłość na Syberii", prelekcja
W tym roku już po raz szósty zostanie przyznana nagroda Grand Prix Dolnego Śląska. Przyzna ją jury, w którym zasiądą aktor i reżyser teatralny Konrad Imiela, aktor i działacz filmowy Robert Gonera oraz poetka, pisarka i publicystka Agnieszka Wolny-Hamkało. O 3 tys. euro, czyli nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla najlepszego filmu wyłonionego walczy w Konkursie Głównym wrocławskiej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity czternaście filmów. Są to duńskie "Amatorzy w kosmosie", "...gdy odwracasz wzrok", "Jak spotkać syrenę" i "Ostatni w Aleppo", niemieckie "Austerlitz" i "Sztuka to rewolucja", "Bez tytułu" i "Safari" z Austrii, "Wypaleni" z Francji i amerykańskie "Dawson City: czas zatrzymany". Na tej liście są też fińsko-bułgarski "Dobry listonosz", indyjsko-niemiecko-fińskie "Maszyny", "Nie jestem twoim Murzynem", w powstaniu którego miały udział Stany Zjednoczone, Francja, Belgia i Szwajcaria oraz "Birma - kraj poezji", który powstał w Holandii, Birmie i Norwegii.
Nagroda Czytelników "Co Jest Grane 24"
Swój najlepszy film będą także wybierać czytelnicy kulturalnego magazynu "Gazety Wyborczej", to pierwsza edycje tej nagrody w historii festiwalu. Ubiegać się o nią będzie czternaście filmów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy, filmy, które odbiły się już szerokim echem zagranicą, a teraz mają okazję je obejrzeć polscy widzowie. Na swój ulubiony film widzowie festiwalu będą mogli głosować za pomocą portalu cojestgrane24.pl. Zdobywcę statuetki poznamy na gali wręczania nagród w Warszawie 20 maja, reżyser zwycięskiego filmu otrzyma 2 tys. euro. Walczą o nie brazylijskie "Burzliwe teraz" i "Marina Abramović w Brazylii", fińsko-holenderskie "Gwiazdy ogłoszeń drobnych", "Recykling po chińsku" z Chin, amerykański "Zero Days", brytyjsko-kanadyjski "Idolki z Tokio", "Pre-crime. Inwigilacja 3.0" z Niemiec, "Przeżyć: metoda Houellebecqa" z Holandii. Głosować też będziemy mogli na niemiecko-austriackie "Niemieckie życie", niemiecko-amerykańską "Obietnicę", francusko-włoski "Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni", brytyjsko-amerykański "Jane Mansfield 66/67" i "La Chana" powstały w Hiszpanii, Islandii u Stanach Zjednoczonych. O tę nagrodę walczyć też będzie polski film "Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie".
Mat. Docs Against Gravity
9 z 9
Nie tylko filmy
Spotkania z gośćmi
Są wśród nich austriacki filmowiec i ekonomista Christian Tod, Holender Guido Hendrikx, autor "Obcy w raju" i Duńczyk Max Kestner. Przyjdą performerka i choreografka Samira Elagoz oraz Petr Lom i Corinne Van Egeraat. Ten pierwszy zajmuje się prawami człowieka, jego filmy były pokazywane na ponad dwustu pięćdziesięciu festiwalach na świecie, Corinna skupia się na artystach z krajów, gdzie zagrożona jest wolność słowa. Razem stworzyli pokazywany na festiwalu "Birma - kraj poezji".
Być uchodźcą
W DCF-ie działać będzie pierwsza w Polsce edukacyjna platforma interaktywna, która pokaże losy uciekinierów z Bliskiego Wschodu. "Ulica Antakia" to symboliczne miejsce, które muszą opuścić mieszkańcy. Użytkownik może wybrać bohatera, poznaje jego dzieje od rozpoczęcia wojny i towarzyszy mu w desperackiej podróży do Europy.
Festiwalowe dodatki
"Gwarantowany dochód podstawowy. czy to możliwe?", "Znajdujemy się w punkcie krytycznym" i "Cyfrowa kultura współczesna vs. analogowe nośnik"" to tematy festiwalowych debat, będą też wystawa zdjęć, warsztaty i pokaz "Klucza do Salvadora Dalego" w ramach Nocy Muzeów. Klubem festiwalowym będzie Czuła Jest Noc (ul. Kolejowa 8), tam będzie m.in. koncert projektu Zajęczyny.
Warto wiedzieć
Festiwal odbywa się w dniach 12-21 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a (czynne będzie codziennie na godzinę przed pierwszym seansem, do rozpoczęcia ostatniego seansu). Bilety na seanse wyświetlane do godz. 15 kosztują 12 zł, na późniejsze 15 zł, sekcja Oki Doki i seanse dla seniorów - 10 zł. Wstęp na warsztaty, spotkania, wykłady i debaty jest bezpłatny. Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy, w innym przypadku pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dane wydarzenie. Więcej www.docsag.pl.
Wszystkie komentarze