Imponujące Narodowe Forum Muzyki
Największa i najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce. Designerski budynek wznosi się 30 metrów nad placem Wolności, a pod ziemią ma kolejnych 20. Zajmuje 4,5 ha i ma dziewięć kondygnacji. Mogą się tam odbywać cztery koncerty jednocześnie, w tym symfoniczny i rockowy.
W budowli zaprojektowanej przez Stefana Kuryłowicza największym wyzwaniem była klimatyzacja, bo to ona zwykle wytwarza hałas, a dla muzyki najważniejsza jest cisza. Cała konstrukcja podporządkowana została priorytetowi akustycznemu. Architekci projektowali gmach według wytycznych nowojorskiej specjalistycznej firmy Artec. Wszystkie instalacje spoczywają na tłumiących drgania resorach i podkładkach, a każdą z czterech sal posadowiono na systemie izolowanym kauczukowymi podkładkami stóp. Największa sala koncertowa, mogąca pomieścić do 1,8 tys. słuchaczy, stoi na 500 takich słupach, a w podłodze ma 900 otworów, którymi dostarczane będzie powietrze z umieszczonej poniżej komory wentylacyjnej.
TOMASZ PIETRZYK
Wszystkie sale są izolowane, mają podwójny system ścian, zamykają je śluzy dźwiękowe. Choć trzy małe są podobnej wielkości, to w każdej stworzono inny wariant akustyczny, a zróżnicowanie podkreślono kolorystyką ścian - od brązu, przez burgund, do czerni. Poza tym, że dostosowano je do akustycznych wymogów muzyki jazzowej, kameralnej klasyki i - jak to nazywa dyrektor Andrzej Kosendiak - muzyki młodzieżowej, to ze wszystkich będzie można usuwać siedziska i zmieniać je w sale konferencyjne lub bankietowe.
Najbardziej zaawansowane rozwiązania akustyczne ma sala największa. Drugiej takiej w Polsce nie spotkamy, a zastosowane w niej patenty umożliwiające modulowanie rozchodzenia się fal dźwiękowych robią wielkie wrażenie. Zawisły w niej panele sufitowe, których wysokość można dowolnie regulować. Na balkonach zainstalowane będą kotary dźwiękochłonne, a ściany dzielą wrota, które otworzyć się mogą do otaczającej wszystkie kondygnacje dodatkowej pustej przestrzeni izolującej. Regulację tych rozwiązań umożliwia system komputerowy, który pomaga okiełznać ogromne pomieszczenie.
NFM uzyskało tytuł Budowy Roku 2015 w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
30
Wszystkie komentarze