Flamiche aux poulet - tarta z kurczakiem, szpinakiem i serem gruyere
* 1 opakowanie ciasta francuskiego
* 150 g piersi z kurczaka
* 1 średnia cebula, 2 ząbki czosnku
* 100 g mrożonego szpinaku
* 100 g twardego sera żółtego
* 50 g sera gruyere
* 3 jajka, 2 żółtka
* pół szklanki słodkiej śmietany 18%
* sól, pieprz
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. W tym czasie zetrzeć sery i pokroić w kostkę kurczaka i cebulę. Kurczaka i cebulę podsmażyć na patelni (przyprawić wedle uznania). Następnie rozmrozić szpinak, podgrzewając go z odrobiną wody i dodać posiekany czosnek. Ciasto francuskie rozłożyć w naczyniu ceramicznym lub metalowym (28 cm średnicy), na wierzchu równo rozłożyć podsmażonego kurczaka i szpinak. Całość posypać startymi serami. Przygotować zalewę jajeczno-śmietanową. Jajka całe i dodatkowe żółtka ubić na jednolitą masę i wlać śmietanę. Całość zalewy doprawić solą i pieprzem. Farsz zalać zalewą i włożyć do piekarnika na 40 minut. Potrawę wyjąć z piekarnika i poczekać 5 minut aż całość opadnie i zastygnie.
Ratatouille - gulasz warzywny z bakłażanem, cukinią, papryką, cebulą i pomidorami
* 2 małe cukinie, 1 dorodny bakłaża
* 1 czerwona papryka, 1 żółta papryka
* papryczka chilli (opcjonalnie)
* 2 cebule czerwone, 2-3 ząbki czosnku
* 2 dojrzałe pomidory lub kilka pomidorków koktajlowych
* 400 g pomidorów w zalewie (bez skóry)
* garść czarnych oliwek
* pół pęczka natki pietruszki
* 2 łyżeczki ziół prowansalskich
* kilka łyżek oliwy
* pół kieliszka wina (białe wytrawne)
Wszystkie warzywa pokroić w drobną kostkę. Rozgrzać piekarnik z funkcją grilla do 200 stopni. Warzywa wymieszać z oliwą, dodać solidną szczyptę ziół prowansalskich i zapiekać w piekarniku tak długo, aż warzywa będą ładnie przyrumienione i chrupiące. Pomidory pokroić na kawałki (można sparzyć je gorącą wodą i ściągnąć skórki). W dużym garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę i zeszklić cebulę. Kiedy zacznie się robić miękka, dodać czosnek, resztę ziół prowansalskich i świeże zioła. Smażyć jeszcze chwilę, szybko mieszając, aż olej zacznie nabierać intensywnego aromatu. Dodać grillowane warzywa i zwiększyć ogień. Wlać wino i odparować. Kiedy wino odparuje dodawć resztę składników: pomidory, pomidory w zalewie, oliwki, cukier. Gotować na małym ogniu tak długo, aż warzywa będą miękkie, ale nadal jędrne (około 10 minut). Doprawić do smaku. Podawać ze świeżym pieczywem.
Tarte aux pommes - szarlotka prowansalska
* Na spód: 150 g mąki pszennej, 100 g mąki ziemniaczanej lub ryżowej, 50 g cukru, 150 g schłodzonego masła, 1 jajko
Przygotować prostokątną formę (minimum 20 x 30 cm). Do miski przesiać obydwie mąki, dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką i cukrem, aż powstanie kruszonka, dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystko w kulę. Włożyć do lodówki na godzinę. Rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na placek o wymiarach formy. Przenieść ciasto z dolnym papierem do formy, odkleić górny. Spód dziurkować widelcem i wstawić do lodówki na pół godziny.
* Na wierzch: 100 g mąki pszennej, 50 g mąki ryżowej lub ziemniaczanej, 100 g wiórków kokosowych (lub pokruszonych czy zmielonych płatków migdałów), 50 g cukru, 125 g schłodzonego masła
Do miski przesiać obydwie mąki, dodać wiórki kokosowe lub migdały, cukier i pokrojone na małe kawałeczki zimne masło. Rozcierać palcami masło z resztą składników aż powstanie sypka kruszonka (drobne okruszki ciasta). Na czas przygotowania jabłek wstawić do lodówki.
* 1-1,5 kg kwaśnych jabłek (najlepiej szara reneta, antonówka)
* 1 łyżka masła
* 1/2 szklanki cukru
* 2 łyżki cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią (lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii)
* 1 pełna łyżeczka cynamonu
* szczypta suszonego (lub świeżego) estragonu
* szczypta suszonego (lub świeżego) tymianku
* 150 g dżemu pomarańczowego
* świeży tymianek do dekoracji
* cukier puder do posypania
Przygotować jabłka. Obrać, wyciąć gniazda nasienne i pokroić na małe kawałki (około 2 cm). W dużym i szerokim garnku roztopić masło, dodać jabłka, wsypać cukier i wymieszać. Podgrzewać na średnim ogniu, dodając cukier wanilinowy i cynamon. Smażyć przez około 15 minut, od czasu do czasu mieszając, aż jabłka będą miękkie i zaczną się rozpadać. Na koniec dodać estragon i tymianek.
Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Wyjąć formę z ciastem z lodówki i posmarować cieniutko dżemem. Wyłożyć jabłka i posypać kruszonką, wstawić do piekarnika i piec przez około 50-55 minut lub do czasu aż wierzch i spód będą zrumienione na miodowy kolor. Po 30 minutach sprawdzić, jak wygląda spód i wierzch. Jeśli ciasto jest gotowe, wyjąć, ostudzić i posypać cukrem pudrem oraz udekorować gałązkami świeżego tymianku.
Wszystkie komentarze