Film Andrzeja Wajdy z 1975 roku wygrał zdecydowaną większością głosów. Filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta jest przez wielu uważana za lepszą od oryginału.
Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w., został ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka (Daniel Olbrychski), Żyda (Wojciech Pszoniak) i Niemca (Franciszek Pieczka). Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz mężczyźni zdobywają fortunę.
FILMOTEKA NARODOWA
'Ziemia obiecana' to przede wszystkim historia inżyniera Karola Borowieckiego, który w pogoni za bogactwem, zatraca sens życia.W obsadzie, obok głównych postaci, wybitne nazwiska polskiego kina: Andrzej Seweryn, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel, Kalina Jędrusik, Andrzej Łapicki, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik czy Piotr Fronczewski.
Zdjęcia do filmu powstawały w wielu częściach Polski: Cieszynie, Łodzi (Księży Młyn, ul. Moniuszki, park Źródliska, kino "Polonia", pałac Scheiblera na Placu Zwycięstwa - obecne Muzeum Kinematografii, fabryka i pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, fabryka Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, Pałac Poznańskiego - dzisiejszy budynek Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 32), Pabianicach (ul. Lipowa - scena samobójstwa Trawińskiego, ul. Okulickiego, dawna fabryka "Pawelana"), Bielsku, a także na terenie wrocławskiego zoo.
mat. prasowe
W 2000 roku odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie premiera nowej wersji filmu. W stosunku do pierwowzoru jest krótsza o ok. 30 pół godziny, zmieniona została kolejność niektórych scen filmu, pojawiły się także sceny znane z serialu tv. Montażu dokonali Andrzej Wajda i Halina Prugar-Ketling. Nowa taśma została wykonana na taśmie Kodaka (poprzednia była na ORWO), a dźwięk przygotowany w systemie Dolby Digital Stereo.
Wszystkie komentarze