Wrocław
Autorzy rankingu zwracają uwagę na dramatyczną historię wrocławskiej powodzi z 1997 roku, która połączyła mieszkańców w walce o odbudowę miasta. Wśród zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć, wymieniają m.in. potężne niemieckie świątynie - kościół św. Doroty (ma ponad 24 metry wysokości i 43 metry długości, we wnętrzu zmieściłaby się kamienica) czy św. Elżbiety (z wieżą o wysokości ponad 90 metrów) - oraz barokowy Pałac Królewski mieszczący Muzeum Miejskie. Przewodnik opisuje również mało znaną, flamandzką historię miasta - tu można wspomnieć choćby kamienicę Pod Gryfami, która powstała pod kierunkiem architekta Friedricha Grossa. Na szczycie fasady znajdują się cztery pary zwierząt heraldycznych - gryfów oraz lwów - które odnoszą się do fundatorów przebudowy. Autorzy nie zapomnieli również o bardziej znanych atrakcjach - polecają spacer przez Ostrów Tumski, po stu wrocławskich mostach.
Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta
Wśród zalet Wrocławia wymienia się też to, że stolica Dolnego Śląska jest jeszcze stosunkowo mało znana. Turyści nie natkną się tu na takie tłumy, jak w krakowskich Sukiennicach czy na warszawskiej starówce. W 2016 roku warto przyjechać do Wrocławia także ze względu na Europejską Stolicę Kultury - przewodnik zwraca uwagę na liczne koncerty, festiwale i pokazy artystyczne.
FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
W pełnowymiarowym przewodniku po Polsce, autorzy opisują Dolny Śląsk jako fascynujący tygiel wielu kultur, języków oraz różnorodnych zabytków architektury. Rough Guides opisuje także Warszawę, Gdańsk, Sopot, Malbork, Toruń, Kraków, Auschwitz, Tatry oraz Zakopane i Poznań.
Wszystkie komentarze