Twierdza i jęzor wilka w Kłodzku
Miasto, o które wielokrotnie w historii toczono wojny ze względu na strategiczne położenie, szczyci się zbudowaną przez króla pruskiego Fryderyka II Wilhelma twierdzą, której nie zdobył nawet Napoleon. Ma również most św. Jana, będący miniaturą mostu Karola w Pradze i jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras turystycznych. Kłodzko w 1997 roku przeżyło Powódź Tysiąclecia. Pamiątką po niej jest ślad po poziomie wody na budynku przy rzece Młynówce. Sięgnęła ona języka wilka, którego płaskorzeźba znajduje się na poziomie pierwszego piętra.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Niedźwiedzia, bo można tu oprócz stalaktytów i stalagmitów zobaczyć najwięcej szczątków tego zwierza z epoki lodowcowej. W jaskini znaleziono też kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy, bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni. Takie skarby kryje najdłuższa z jaskiń sudeckich i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Spenetrowana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów atrakcyjna trasa turystyczna.
Ogród bajek w 'tyrolskim' Międzygórzu
Powstał w latach 20. XX. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Są chatki Baby-Jagi i Królewny Śnieżki, domek traperski, a z korzeni drzew wykonano postacie z bajek i legend - Ducha Gór, Rumcajsa, Smoka Trójgłowego, Błędnego Rycerza, Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Smoka Wawelskiego. Inną atrakcją Międzygórza są domy w stylu tyrolskim, które powstały dzięki księżnej Mariannie Orańskiej. To księżna zapoczątkowała tutaj turystykę, a Międzygórze uczyniła jednym z najbardziej ekskluzywnych kurortów.
Cesarze i car w Lądku-Zdroju
Kwaterowanie w kurorcie to także rozwiązanie dla rodzin, w których nie wszyscy oddają się białemu szaleństwu. Kurort, już w XV wieku słynący z leczniczych, radoczynnych wód, ściągał licznych kuracjuszy. Lądkiem zachwycili się Johan Wolfgang Goethe, królowa Luiza, żona króla pruskiego Wilhelma III, cesarzowa Katarzyna II, car Aleksander I i John Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Oczarowało ich najbardziej reprezentacyjne sanatorium Wojciech (dawny Marienbad) z marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych.
Zamek na Skale, Trzebieszowice
W Trzebieszowicach warto, jeśli nie zanocować, to przynajmniej zajrzeć do Zamku na Skale, otoczonego 13-hektarowym parkiem. Przepięknie odrestaurowany obiekt, gdzie swe urodziny w 1813 roku wyprawił car Aleksander, a gościem był król pruski Wilhelm III, jest obecnie hotelem rodzinnym. Obiekt to jeden z 24 polskich zamków i pałaców, który należy do prestiżowej europejskiej sieci Hotele Historyczne. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem (oprowadza właścicielka) albo zrelaksować się w SPA, uznanym za jedno z najlepszych w Polsce.
259
Wszystkie komentarze