1766 elastycznych firm
Prawne rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie w firmie elastycznego czasu pracy działa od sierpnia 2013 roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż cztery miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień - w gorącym okresie zwiększyć liczbę godzin pracy, a poza sezonem - zmniejszyć.
Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.
Na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. A jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.
Jak policzył resort pracy, od sierpnia 2013 z elastycznego czasy pracy skorzystało już 1766 przedsiębiorstw w Polsce. Na poniższej ilustracji widać, jak proporcje rozkładają się pomiędzy małe, średnie, duże i wielkie firmy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
A jak wyniki rozkładają się pomiędzy poszczególne miasta? Sprawdźcie, na którym miejscu jest Wrocław.
Wszystkie komentarze