Podziemia sztolni Arado. Fot. Tadeusz Ferenc
Tajemnicze podziemia
W czasach II wojnych światowej przymusowi robotnicy drążyli podziemne kompleksy pod Kamienną Górą. Wiadomo o dziesięciu miejscach, które znajdują się w różnych częściach miasta. Było ono jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego. Dawne fabryki włókiennicze zamieniono w biura projektowe Arado Flugzeugwerke, czyli wytwórni lotniczej, w której został zrobiony samolot Arado 234 Błyskawica i samolot skrzydło Arado 555.
Podziemia sztolni Arado. Mat. Projektu Arado
Niemcy wybrali Kamienną Górę, bo znajdowała się poza zasięgiem lotnictwa alianckiego. Ten aspekt był dla nich ważny, bo w 1943 roku alianci dwukrotnie zbombardowali Schweinfurt nand Menem - miasteczko, w którym znajdowały się fabryki robiące łożyska kulkowe potrzebne do produkcji samolotów i okrętów. Zakłady Arado utworzono na obrzeżach Kamiennej góry. Równocześnie rozpoczęły się prace pod ziemią - drążenie tuneli.
Najlepiej zachowanym obiektem jest znajdująca się na Górze Kościelnej sztolnia Arado o powierzchni 1300 metrów kwadratowych. Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego miejscom tego typu Niemcy dali funkcje schronów przeciwlotniczych, mimo że nie były one zagrożone bombardowaniami.
Podziemia sztolni Arado. Mat. Projektu Arado
Wszystkie komentarze