W tym roku majówkę można przedłużyć sobie do sześciu dni wypoczynku od pracy (biorąc jeden dzień urlopu) albo nawet dziewięciu (przy trzech dniach urlopu). Na Dolnym Śląsku czekają na nas górskie szlaki, ścieżki rowerowe, spływy kajakowe, a dla chcących pozwiedzać - zamki i pałace, z których słynie przecież Dolny Śląsk
REKLAMA
1 z 6
Ogrody, rycerze i konie
Na majówkę szykują się na nią nie tylko zmęczeni pracą, ale przede wszystkim branża turystyczna. - Oprócz całorocznych atrakcji na weekend majowy zawsze przygotowywane są specjalne imprezy. To m.in. Festiwal Kwiatów i Sztuki w zamku Książ w Wałbrzychu i otwarcie sezonu wodnego na Kwisie - wymienia Jakub Fejga z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. - W tym momencie nie wszystkie imprezy są potwierdzone, zatem może być ich dużo więcej.
24. Festiwal Kwiatów i Sztuki, planowany od 28 kwietnia do 3 maja, każdego roku przyciąga tłumy. - Będzie na nim wielu wystawców zajmujących się florystyką, ogrodnictwem lub hodowlą roślin - opowiada Kamil Cieliński, kierownik działu marketingu w zamku Książ. - Goście będą mogli kupić rośliny albo obejrzeć aranżacje florystyczne w salach zamkowych. Jak co roku będzie także wystawa drzewek bonsai.
Festiwal zazwyczaj gromadzi około 150 wystawców. Gwiazdą imprezy będzie Maja Popielarska, znana prezenterka pogody, prowadząca w TVN Meteo autorski program ''Maja w ogrodzie''.
29 kwietnia zamek Kliczków zorganizuje tradycyjne otwarcie sezonu wodnego, podczas którego odbędzie się spływ pontonowy. Na turystów czeka też występ artystyczny. Dwa dni później przygotowywany jest X Jubileuszowy Turniej Rycerski.
- Goście będą mogli obejrzeć turnieje łucznicze, konne, walki rycerskie na ringu, a także pokaz tańców dawnych - mówi Sylwia Rogoś z działu sprzedaży zamku Kliczków.
Turyści będą mogli obejrzeć także zawody jeździeckie w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody, a nawet wziąć udział w turnieju. Ciekawie zapowiada się też inscenizacja bitwy o zamek.
Nie zapomniano i o dzieciach - z myślą o nich przygotowane zostanie wesołe miasteczko, w którym znajdą się m.in. dmuchana zjeżdżalnia, zamek do skakania i eurobungee.
2 z 6
1 Maja na wesoło
Z kolei 1 maja zacznie się majówka w Twierdzy Srebrna Góra. - Najpierw spotkanie ze ''Światem Indian Srebrnogórskich'', potem różnego rodzaju pokazy teatralne i cyrkowe oraz manewry Garnizonu Srebrnogórskiego - opowiada Małgorzata Chmiel, inspektor ds. promocji i kultury gminy Stoszowice. - Zorganizujemy też Pochód Przodowników Pracy, który swoją oprawą będzie nawiązywał do czasów Polski Ludowej.
Ci, którzy chcą aktywnie spędzić majówkę, mogą zapisać się na zawody Pucharu Polski w Nordic Walking, które 5 maja odbędą się w Polanicy-Zdroju. Do wyścigu można dołączyć najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem.
- Miasto organizuje zawody razem z Polską Federacją Nordic Walking już po raz drugi - Anna Mazurowska-Szarna z biura promocji Urzędu Miejskiego w Polanicy-Zdroju. - Trasa rajdu przebiega w części przez miasto, las i park. Przewidziane są trzy dystanse: 5, 10 i 20 km. Oprócz tego o godz. 10 przejdzie marsz VIP-ów przy parku Szachowym.
3 z 6
...pasjonatów historii
Wyjątkową ofertę pod nazwą ''Arado'' przygotowano dla historycznych zapaleńców w Kamiennej Górze. Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia planuje tam otwarcie podziemnych sztolni, w których kiedyś znajdowało się tajne laboratorium hitlerowców. To tam miała powstać Wunderwaffe, dzięki której Niemcy mieli wygrać wojnę. Cudowną bronią był samolot dalekiego zasięgu Arado - stąd nazwa projektu.
- Przy okazji otwarcia sztolni zorganizujemy rajd pojazdów militarnych do Kamiennej Góry, który zacznie się 2 maja we Wrocławiu. Przejedziemy 300 km i po drodze zwiedzimy 15 miast i miasteczek. 5 maja zapraszamy na spektakl ''Bitwa o tajemnice'', który będzie dotyczył końca wojny na Dolnym Śląsku - zachęca Piotr Piwowarczyk, współorganizator projektu.
4 z 6
Na wycieczkę pieszo lub rowerem
Dla tych, którzy wolą pospacerować, do wyboru jest wiele szlaków turystycznych - mamy przecież całą sieć szlaków górskich i nizinnych o długości prawie sześciu tysięcy kilometrów. Te ostatnie znajdują się wokół miast, więc nie trzeba daleko wyjeżdżać, by móc podziwiać wspaniałe widoki. Warty polecenia jest Szlak Zamków Piastowskich, który ma aż 140 km. Zaczyna się przy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Dalej przebiega m.in. przez zespół parkowo-zamkowy Książ, zamek w Bolkowie i zamek Bolczów, a kończy się na Pogórzu Kaczawskim.
Ci, którzy chcieliby przeżyć prawdziwą przygodę, powinni wybrać się na wędrówkę Szlakiem Przyjaźni Polsko-Czeskiej, który prowadzi głównymi grzbietami Karkonoszy - na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy. Trasa zaczyna się na Szrenicy, następnie przebiega nad Śnieżnymi Kotłami, przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską, Słonecznik, schronisko PTTK ''Śląski Dom'', Śnieżkę, Czarną Kopę i Przełęcz Sowią do Przełęczy Okraj. Jego przejście zajmuje około 7,5 godziny.
Kto nie ma czasu na wielodniowe wycieczki, a ma ochotę na wędrówkę po górach, może pojechać na Ślężę. Rokrocznie, przeżywa ona w majowy weekend prawdziwe oblężenie.
Bardzo bogata jest też oferta naszego regionu dla rowerzystów. Najwięcej tras można znaleźć w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się ponad 300 km ścieżek rowerowych. Poziom ich trudności jest zróżnicowany. Na przejażdżkę bez problemu wybiorą się zarówno rodziny z dziećmi, jak i fanatycy jednośladów.
Fot.Maciej Swierczynski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 6
Na wodzie
Dolny Śląsk, jak mało który region, obfituje w rzeki. Turyści mają do dyspozycji 1373 kilometry spływnych rzek. Do każdej z nich z Wrocławia można dojechać samochodem zaledwie w godzinę.
Dla początkujących szczególnie polecane są Oława i Strzegomka. Wyczynowcy mogą spróbować sił na Bystrzycy, gdzie zwalone, nieusuwane drzewa tworzą istny tor przeszkód. Wodniacy szukający ładnych widoków z pewnością nie podarują sobie przepłynięcia przełomem Nysy, od Młynowa koło Kłodzka do Barda. Najpiękniejszym punktem na tym szlaku jest bardzki średniowieczny most.
Chociaż województwo dolnośląskie nie słynie z dużej liczby jezior, także u nas można trochę pożeglować. Od zeszłego roku turystom służy przystań sportów wodnych nad zbiornikiem Mietkowskim. Dużym powodzeniem cieszą się też jeziora Leśniańskie i Złotnickie znajdujące się w okolicach Jeleniej Góry. Bardziej na zachód trafimy na Jezioro Kunickie - jedyne w regionie, na którym można pływać motorówką lub skuterem wodnym.
6 z 6
Zagraj lub posłuchaj
Jeżeli jednak nie chcemy opuszczać Wrocławia, możemy wybrać się na Wyspę Słodową, gdzie jak co roku zagra wielu artystów, m.in. Lao Che, Myslovitz, Coma, Hey i T.Love. Możemy też 1 maja pojawić się na wrocławskim rynku, by wziąć udział w biciu gitarowego rekordu Guinnessa, grając przebój ''Hey Joe''.
Wszystkie komentarze