Plac na Maślicach był w niedzielę prawdopodobnie najbardziej obleganym obiektem w mieście. Organizatorzy dnia otwartego na stadionie szacują, że odwiedziło go 15 tys. wrocławian i Dolnoślązaków
Ślązak Henryk Biskupek miał 22 lata i nie chciał już żyć. Przyłożył pistolet do głowy dzień przed kapitulacją Festung Breslau. Koledzy wykopali mu grób w ogrodzie przy Resursie Kupieckiej. Po 65 latach odkryli go archeolodzy. Teraz szukają rodziny zmarłego.
To będą największe po wykopaliskach na placach Dominikańskim i Wolności badania archeologiczne we Wrocławiu. I to na terenie, który uważany jest przez specjalistów za eldorado. Sensacyjne odkrycia są niemal pewne.
Max Bögl, wykonawca wrocławskiego stadionu, złożył doniesienie do prokuratury na jedną z polskich firm, która nie zapłaciła podwykonawcom ponad miliona złotych. Kontakt z jej prezesem urwał się kilkanaście dni temu.
Zelektryfikował Wrocław, postawił nowe szkoły, mosty i kamienice. W sobotę potomkowie Ferdinanda Friedensburga przekażą portret jednego z najbardziej zasłużonych gospodarzy miasta.
W ten weekend Dolnoślązacy mają wyjątkową okazję, żeby zobaczyć planety, których na co dzień oglądać nie sposób. W sobotę astronomowie zapraszają do Parku Ciemnego Nieba na wykłady i pokazy.
O lekcji historii, jaką odebrał na planie ?80 milionów?, i współczesnych dylematach opowiada Filip Bobek, który w filmie Waldemara Krzystka zagra jednego z głównych bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat
- Nie rozmawiamy o historii. Ważne jest, żeby zrobić coś sensownego i razem pójść do pubu, a nie jątrzyć stare sprawy - mówią polscy i niemieccy uczniowie, którzy w tym tygodniu porządkują żydowski cmentarz przy Ślężnej
W nocy z 31 sierpnia na 1 września wróciła wrocławska delegacja z Gdańska. Przyjechali służbowym samochodem wojewody gdańskiego. Porozumienie, autoryzowane przez Annę Walentynowicz, przeczytał w hali napraw autobusów Antoni Skinder. O czwartej nad ranem ogłoszono koniec strajku.
Niedziela, 31 sierpnia. Wrocław wciąż czeka ?na Gdańsk?, strajkujący są coraz bardziej zdenerwowani. Wreszcie jest informacja, że podpisują!
Wciąż nie wiadomo, kiedy Betard WTS pojedzie na pierwszy półfinałowy mecz z Falubazem. Wszystko dlatego, że klub z Zielonej Góry chce przesunąć o tydzień rozgrywki. Prezesi będą w tej sprawie głosować elektronicznie, mają czas do wtorku do godz. 11
Na strajkowej liście są już 133 zakłady pracy, ale atmosfera gęstnieje. Przed zakładami pracy SB próbuje kolportować ulotkę podpisaną przez "Niezależny Robotniczy Komitet Samoobrony". Mieli go jakoby zawiązać robotnicy Pafawagu, Dolmelu i Archimedesu. Autorzy ulotki protestują przeciwko "terrorowi wyrostków i bumelantów". Uświadamiają protestującym i tym, którzy ich popierają, że działaczami strajkowymi zostają pijacy, a problemy z komunikacją szkodzą ludziom starym i chorym.
W czwartek 28 sierpnia na liście Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego jest już ponad 50 zakładów, także spoza Wrocławia. Strajk rozszerza się na wszystkie wałbrzyskie kopalnie i Zakłady Porcelany Stołowej ?Krzysztof?. A VII Zajezdnia coraz bardziej przypomina twierdzę gotową na długą obronę.
Po serii tekstów w ?Gazecie? władze Polskiej Ligi Koszykówki zmieniły decyzję w sprawie Asseco Prokomu Gdynia. Mistrzowie Polski wystąpią jednak w rozgrywkach Tauron Basket Ligi od początku sezonu.
Do strajkujących pracowników MPK przyłącza się coraz więcej zakładów pracy. Staje w końcu Pafawag.
W VII Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej kierowca Tomasz Surowiec i mechanik-pilot Czesław Sawicki czytają kolegom postulaty strajkujących od 12 dni gdańskich stoczniowców. Kilkanaście minut później zapada decyzja: my też strajkujemy. Autobusy przestają wyjeżdżać na miasto.
We wrześniu miasto ogłosi przetarg na projekt i budowę al. Stabłowickiej. Trasa ma być gotowa przed mistrzostwami Euro 2012. Nie tylko ułatwi dojazd kibicom, stanowić będzie również pierwszy fragment obwodnicy Leśnicy
Wrocławska spółka powołana do prowadzenia inwestycji rozstrzygnęła właśnie przetarg na pierwsze prace.
Muzeum Miejskie przygotowuje wystawę złotnictwa sakralnego, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. W skarbcu bazyliki św. Jadwigi w Trzebnicy i u tamtejszych sióstr boromeuszek historycy sztuki odkryli dzieła, które od ponad 60 lat uchodziły za zaginione
Jeszcze w czerwcu PKP zaklinały się, że przekażą do muzeum efektowną gablotę ogłoszeniową z lat 30. ubiegłego wieku, która do niedawna stała przy Dworcu Głównym. Zamiast tego doszczętnie ją zniszczyły i teraz nikt już historycznego słupa nie chce
Miasto nie złamało prawa, podpisując bez przetargu umowę z firmą Max Boegel na budowę stadionu Euro 2012 - uznała Krajowa Izba Odwoławcza. To zamyka spór z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, który zarzucał miastu złamanie procedur.
Dorota Brzozowska, znana z programu 'Mam Talent' zdradza tajniki sztuki formowania bajkowych kształtów z baloników. Więcej na www.mlodywidz.pl
Historia dwóch dekad fascynacji grupą Grzegorza Skawińskiego, opowieść o deathmetalowej kapeli Exterminator z Kotliny Kłodzkiej, zapis dorastania w rytm muzyki lat 80., raport z potyczek politycznych na szczeblu gminnym - o tym (i nie tylko) traktuje debiutancka powieść Przemka Jurka "Kochanowo i okolice"
LIST CZYTELNICZKI. Czytam o grillowaniu w wyznaczonych miejscach w mieście i właściwie nie należałoby się martwić takim pomysłem. Lato, pogoda piękna, kontakt z przyrodą, można coś smacznego zjeść i ...wypić. Ale...
Galeria Design przy ul. Świdnickiej zafundowała wrocławianom powrót do przeszłości. Do czasów, gdy cała Polska marzyła o przedmiotach wyprodukowanych we Wrocławiu. Dzięki temu zobaczyłam wreszcie czerwonego rysia, zawarłam wreszcie bliską znajomość z elwirką, ustawiłam programator pralki Polar i obejrzałam komiks ?z życia fabrycznego?. Piękne przedmioty produkowano w naszym mieście.
Przetarg na stworzenie miejskiej wypożyczalni rowerowej unieważniony. Ciekawe cenowo oferty zostały odrzucone ze względów formalnych, a pozostałe propozycje były horrendalnie drogie
Wlazły, Pliński, Bąkiewicz i Zagumny wracają do składu na mecze Ligi Światowej z Argentyną. Polscy siatkarze apelują do kibiców, by ci nie zabierali do Hali Stulecia trąbek. Nikt bowiem nie chce przeżywać koszmaru, jaki jest teraz udziałem piłkarzy na mistrzostwach świata w RPA
Barokowe malowidła ścienne odkryto w sali Balzera nad Aulą Leopoldyńską w gmachu głównym uniwersytetu. Były ukryte pod tynkiem przez 200 lat. - To duża niespodzianka. W dostępnych źródłach nie ma mowy o ich istnieniu - ocenia dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki.
Poszukiwani: sto szturmowych pał ZOMO, popiersie Lenina, sześć łóżek więziennych, saturator, wstęga papieru toaletowego, orzeł bez korony i chiński termos w kwiatki. Mają zaświadczyć o bohaterskiej przeszłości Wrocławia.
Dość Bolesławów i fontann za fortunę - wrocławskie pracownie architektoniczne zaproponowały pomysły, które mogą odmienić nasze ulice. Wystarczy im na to tylko tysiąc złotych.
Nie ma już granicy polsko-niemieckiej w Cieszkowie, ze Żmigrodu wyprowadzili się książęta Hatzfeldtowie, a w milickim pałacu hrabiów von Maltzan uczą się przyszli leśnicy. Świat przedwojennej doliny Baryczy istnieje tylko na starych fotografiach i rycinach.
Ofertę zakupu w miejskim przetargu ofertowym złożyła warszawska spółka DT-SPV16. Za około dwa tygodnie będzie wiadomo, czy magistrat na nią przystanie.
- Radość z wyzwolenia? Nie było siły na radość. Nie wstawałam z łóżka, nie chciałam nikogo widzieć ani słyszeć - opowiada jedna z bohaterek wystawy o wrocławianach, którzy pomagali Żydom. We wtorek wernisaż w Domu Edyty Stein
Na wrocławskim Rynku historia młodzieżowej opozycji z lat 80. została przedstawiona w krótkich komiksowych opowieściach. Otwarcie wystawy poświęconej Międzyszkolnemu Komitetowi Oporu było częścią obchodów jego 25-lecia.
Alertowicze donoszą o zalanym wiadukcie przy ulicy Reymonta. Straż pożarna, która jest na miejscu, mówi, że zalanie jest efektem awarii przepompowni przy elektrociepłowni. Rzecznik elektrociepłowni mówi, że awarii u nich nie ma.
Na Alert24 dostaliśmy od Was kilka sygnałów o pożarze we Wrocławiu: ?Przy ulicy Legnickiej (zachodnia część stolicy Śląska) pali się właśnie stara zajezdnia tramwajowa nr 5 z 1901 roku? - napisał Łukasz Owsiany.
Kierująca oplem kobieta potrąciła wczoraj małego liska. Zamiast próbować uniknąć wypadku, dodała gazu. - Zwierzę przeżyje dzięki pomocy dyżurnej Komendy Miejskiej Policji - pisze Alertowicz.
Pracownik jednego z marketów kradł sprzęt RTV, który później sprzedawał przez internet. Po zatrzymaniu tłumaczył się, że chciał dorobić na samochód. W procederze pomagała jego 23-letnia dziewczyna
Na razie znana jest jedynie data przetargu działki przy ul. Królewieckiej. Nieruchomość o powierzchni ponad 4 tys. m kw., położona w pobliżu stadionu na Euro 2012 i obwodnicy autostradowej, zostanie wystawiona na sprzedaż 29 lipca.
Odra doszczętnie zalała place budowy, gdzie powstają mosty wrocławskich obwodnic: autostradowej i wschodniej. Zarówno na Rędzinie, jak i w Łanach minie co najmniej miesiąc, nim wznowione zostaną prace.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.