fot. istock
Zamki i mosty dzięki jajkom
Dawniej wierzono, że dom, w którego oknach umieszczone zostały jajka, omijają pioruny. Niektórzy zakopywali je na miejscu budowy domu wierząc, że zapewni to pomyślność i dobrobyt. Kurzych jaj i ich skorupek używano w średniowieczu do zaprawy murarskiej, dzięki czemu konstrukcje mostów i budynków były bardziej wytrzymałe.
Fot. Piotr Jedzura/REPORTER / /REPORTER
Jaj w zaprawie murarskiej używali zarówno Krzyżacy, wznosząc swoje zamki, jak i Anglicy, naprawiając chociażby iglicę wieży kościoła w malowniczym Newark. Most Karola w Pradze również zbudowano używając zaprawy z dodatkiem jaj. Co ciekawe, Król Karol IV kazał wówczas każdemu czeskiemu miastu dostarczyć wyznaczoną ilość tego produktu.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Opływowa forma budowli, często zbliżona do kształtu jajka lub zaokrąglonego stożka, wykorzystywana jest w budownictwie ekologicznym, a obecnie także przy projektowaniu w ramach architektury high-tech. Nieocenioną zaletą takich budowli jest zmniejszenie parcia wiatru, a dzięki temu wyeliminowanie zjawiska przeciągów na poziomie ulicy, które często zdarzają się w wysokich budynkach.
mat. prasowe
Wszystkie komentarze
kiedy pomyślę, co fajnego można by postawić obok poczty i widzę, to co postawiono, to chce mi się płakać.
Stul ten śmierdzący odbyt. Prędzej rozpadnie się twoje załgane i złodziejskie pi...stwo, już się sypie.
jeżeli unia się rozpadnie, to przez takich kretynów jak ty.