Sieć marketów OBI wycofuje ze sprzedaży obrazki Żyda z pieniążkiem. To efekt komentarza Tomasza Sikory, muzyka wrocławskiego zespołu Karbido i działacza na rzecz społeczności Ukraińców w Polsce.

"Tymczasem jak gdyby nigdy nic, XXI wiek w OBI Polska, Żyd z pieniążkiem w dużych ilościach. Brzydka gra w stereotypy..." - napisał na Facebooku Tomasz Sikora.

Teraz przyznaje: - Udostępniłem to zdjęcie, bo mnie poruszyło, że ten obrazek, stereotypizujący osoby pochodzenia żydowskiego, nie dość, że w ogóle jest nadal sprzedawany, to jeszcze na masową skalę. Nie spodziewałem się jednak żadnej reakcji, w szczególności, że ten post nie wywołał fali udostępnień, a część osób wręcz pisała, że przesadzam.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Takie niewinne obrazki zachęcały do rozkopywania żydowskich mogił.
  Jak Żyd, to musi mieć złoto.
  @janzdechlak
  Rozkopywałeś?
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @qwerfvcxzasd2
  No pewka ale nie w niedzielę bo dzień święty trzeba święcić. I nie za głęboko, tylko grabkami po wierzchu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @janzdechlak
  A krzyż z figurą Jezusa? Do czego zachęca?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wielkie gratulacje dla inicjatora akcji, wstyd mi ze wcześniej nie zareagowałem, przyzwyczajono nas do wielu figur w przestrzeni, których nawet nie zauważamy za niewłaściwe, idąc tym schematem markety powinny sprzedawać obrazki z Polakiem z flachą niedopitą, lub kopiącego w mogiłach poobozowych , Niemca z szczotkowym wąsem, śmiesznego Czecha, walonkowatego Rosjanina, itp. itd. Nie tędy droga, a na pewno nie w marketach
  @eboppe
  Głupota sięgnęła zenitu!! Swoja drogą co ten idiota widzi złego w tym obrazie? Fakt liczenia monet w dobie kart kredytowych to już daleka przeszłość, historia. Równie dobrze można by namalować polskiego emeryta liczącego drobne przy zakupie leku...i spodziewać się protestu jakiegoś biedaka.... Wiele dzieł malarstwa światowego można by tak kontestować - np. na słynnym obrazie Jana Matejki jakiś dzikus zamierza się na KRZYŻ widniejący na piersi Wielkiego Mistrza, tylko czekać jak jakiś dupek poczuje się urażony w swych "uczuciach religijnych"........
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mam wrażenie że OBI wypuściło Żyda w ramach dostosowania do polskiego rynku. Można też tam dostać czarno-białe owieczki z podpisem: "I nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe".
  @Nielotto
  Jak się Niemcy dowiedzieli o sprawie, to Polacy prowadzący lokalizowane zmówienia odpowiedzieli za to. Ale cóż, demokratycznie to my wieśniacy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Nielotto
  ..no ale nie porównuj jakiegoś tam, anonimowego Żyda z naszym Wielkim Strategiem, który był uprzejmy użyć tego jakże trafnego, dosadnego określenia głównych kierunków polskiej polityki.....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Takich przemocowych, "niewinnych" rzeczy jest w naszej rzeczywistości ogrom. Ostatnio mnie zmroziło, jak chór, do którego należy moja córka podczas uroczystości w domu kultury śpiewał "Ułany". Przecież ta pieśń to apoteoza kultury gwałtu, jest o tym, że kobiety mają się bać mężczyzn, że swoją pozycję samiec alfa musi utrwalać wieloma partnerkami, że powinnością kobiety jest się temu poddać, jak na ciebie trafi, bo to zaszczyt. Straszne, ale musiałam usłyszeć jak moja córka i reszta dziewczynek to śpiewa swoimi cienkimi głosikami, żeby pojąć.
  @rtk7
  No to to już przegięcie. Zawsze popieram akcje antyprzemoce. Ale Ułanami odleciałaś.
  już oceniałe(a)ś
  5
  6
  @andme88
  Ej, dziewczyno, ej, niebogo,
  Jakieś wojsko pędzi drogą ?
  Skryj się za ściany!

  Ja myślałam, że to maki,
  Że ogniste lecą ptaki,
  A to ułany!

  Strzeż się tego, co na przedzie
  Tam na karym koniu jedzie,
  Oficyjera!

  Jeśli mu się wydam miła,
  To nie będę się broniła,
  Niech mnie zabiera.

  Jakieś pytania?
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @rtk7
  O rety, ręce i biust opadają, a ja tyle razy śpiewałam ułańskie piosenki i do głowy mi nie przyszło, że one tak mogą się kojarzyć. Apoteoza gwałtu, ucha, cha, cha.....
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  A w ilu kancelariach podatkowych, notarialnych itp.wisi ów obrazek...też ładnie portretuje poziom właścicieli
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  "...obrażenia czyiś uczuć" - szanowna Pani Redaktor: prawidłowo "czyichś".
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jaki stereotyp?!
  Ten moment, gdy zapał bojówkarzy (wszystko jedno jakich, tu PC) przerasta ich rozum...

  Żydzi zostali ściągnięci do Polski przez Kazimierza Wielkiego, żeby ogarniać administrację i skarb, bo umieli czytać, pisać i liczyć, a więc posiadali rzadkie a cenne w ówczesnej Europie cechy. (KK wręcz nie zachęcał do nauki czytania, czytanie przez samych wiernych Pisma groziło jego interpretacją, a to kolejnymi herezjami).
  Przez stulecia to Żydzi zajmowali się w RP handlem oraz usługami bankowymi, tak jak chłopi zajmowali się sadzeniem kartofli i zbiorem ziarna, a szlachta wojaczką. Co w tym uwłaczającego? Co w tym nieprawdziwego?
  Żyd z pieniążkiem to przejaw współczesnej, prawdziwej kultury masowej. Tandetnej, naiwnej, ale prawdziwej i zupełnie pozbawionej złych intencji. Za 200 lat te obrazki będą wisieć w muzeach i skansenach, w tym, a jakże, Muzeum Polin! Choć Żydów dziś w Polsce nie ma przez jednego sku...ela zapatrzonego w Amerykę (dobry wywiad, dzięki), to te obrazki są materialnym dowodem, że wielosetletnia historia tkwi w świadomości ludu. Są rzeczywistym, namacalnym, oddolnym (ODDOLNYM, a nie od górnym, jak wszelkie akcje typu porządkowanie kirkutu), a więc tym bardziej wartościowym dowodem na świadomość żydowskiej obecności w historii państwa, a nawet na sympatię ludu do Żyda. Przecież ten Żyd jest kupowany na szczęście! Jak można traktować to jako antysemityzm? Jaki zajadły antysemita wieszałby sobie pejsatego Żyda na ścianie?!
  Rozumiem, że współcześni hunwejbini antysemityzmu walczą z przekonaniem części świata, że Żydzi trzymają kasę, ale to przekonanie ma realne, historyczne uzasadnienie. Żydzi w średniowiecznej Europie trzymali kasę. Bo mogli. Bo nie musieli przejmować się katolickim zakazem lichwy. Papieże od nich pożyczali. Cała Europa od nich pożyczała. Dzięki nim możliwy był rozwój gospodarczy, odkrycia geograficzne etc. Kutwa, co w tym antysemickiego? Kretyni z ADL będą cenzurować podręczniki historii?

  Zaraz se kupie w necie dwie statuetki z pieniążkiem. Jedną dla siebie, drugą dla przyjaciela. Żyda, a jakże.
  @ajednaknie
  Nareszcie jakiś komentarz, który wniósł spokój do mojego serca. Mam taki obrazek z Krakowa, ręcznie malowany, który bardzo lubię. Dostałem od siostry w prezencie na szczęście. Zazdroszczę Żydom ich licznych talentów i mam do tego narodu wielki szacunek.
  PS Na drzwiach mam podkowę. Czy konie mnie słyszą?!
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  trochę mnie to dziwi.. mam przyjaciół Żydów i chętnie sami wieszają sobie takie obrazki na szczęście; czy mógłby się tutaj wypowiedzieć jakiś kolega Żyd na ten temat?
  @arcsw
  Ja mógłbym się wypowiedzieć ale jestem Żydem w 1/8. Wystarczy ci tyle?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0