Spotkania z pisarzami, plenerowe pokazy żonglerki, koncerty jazzowe i organowe, a także seanse pod chmurką i na salach kinowych to tylko niektóre ciekawe propozycje na zaczynający się właśnie weekend. Podpowiadamy, jak niebanalnie spędzić czas we Wrocławiu i w regionie.
REKLAMA
Wiesław Jurewicz / polandtravel.info
1 z 10
Piknik nad Zalewem Mietkowskim
Pogoda ma sprzyjać, zatem uciec na chwilę z miasta nad wodę. Niedaleko, bo nad Zalewem Mietkowskim, na plaży w Borzygniewie, czeka na nas kino pod chmurką, emocje sportowe i zabawa dla całej rodziny.
Zacznie się od Podglądań Filmowych na plaży, które goszczą w każdy piątek przez całe wakacje. Nad wodą rozstawiany jest duży ekran, na piasku rozstawiane leżaki, a po zmroku, o godz. 21.30 zaczyna się projekcja. Tutaj można jeść popcorn i głośno się śmiać, dostępne są przekąski i napoje z otwartego w tym roku baru plażowego Zalev. Tym razem można obejrzeć "Córkę trenera", czyli ostatni film Łukasza Grzegorzka z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką, których duet napędza cały film. Filmowy ojciec marzy, by jego córka została mistrzynią Polski w tenisie, ona jednak robi wszystko, aby od sportu uciec.
Sortowa atmosfera, w którą wprowadzi nas film, będzie dominować w sobotę. Na ten dzień zaplanowano rodzinny piknik sportowy, który zacznie się o godz. 13. - Przygotowaliśmy atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, tak aby każdy znalazł cos dla siebie - zapowiada organizatorka Helena Mieszkowska. Na maluchów czekać będzie poduchowy tor przeszkód, więksi będą mogli wziąć udział w wyścigach kajakarskich po zalewie. Dla spragnionych rywalizacji przygotowano bieg przez przeszkody, w tym przeskoki przez koła ratunkowe. Przewidziano nagrody.
Będą też mini rejsy dla wszystkich chętnych - można się przepłynąć żaglówką omega i malowanie twarzy w marynarskie wzory. O godz. 16 przy barze zacznie się wspólny trening zumby. Oprócz tego przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji można wypożyczyć kajaki i rowery wodne oraz popływać na windsurfingu.
Synoptycy zapowiadają na sobotę słoneczną pogodę, po południu ma być 26 stopni.
Plaża w Borzygniewie przy OSWiRPW, wstęp wolny, wszystkie atrakcje są darmowe.
ADAM STĘPIEŃ
2 z 10
Góry Literatury
Trwa dolnośląski festiwal Góry Literatury, impreza, którą stworzyła pisarka i eseistka Olga Tokarczuk.
Autorka książek uhonorowana długą listą znakomitych nagród, a od niedawna honorowa obywatelka Wrocławia, wybrała Wzgórza Włodzickie na swój drugi dom. Zauroczona miejscem postanowiła się nim dzielić z przyjaciółmi i w 2015 roku zorganizowała tam pierwsze Góry Literatury. Tamten festiwal odbył się w jej domu na wsi, a teraz przed nami dwa ostatnie dni tegorocznej edycji, która rozgrywa się w różnych miejscach regionu. Osią wydarzenia są spotkania z twórcami powieści, poetami, publicystami, dziennikarzami i ludźmi związanymi ze światem literatury.
JAKUB PORZYCKI
W piątek będzie można spotkać pisarza i byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka, filozofa i tłumacza Pawła Mościckiego oraz poetę Jakuba Kornhausera. Na Góry Literatury przyjadą też dziennikarz Wojciech Orliński i szwedzka poetka Agneta Pleijel.
Dodatkowo odbędzie się polsko-czeska debata o przyszłości z udziałem tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego, Olgi Tokarczuk, pisarki Ivany Myškovej, prozaika i publicysty Ivana Binara i pisarki Radki Denemarkovej. Na jednym ze spotkań pojawi się aktor Robert Więckiewicz, porozmawiamy też z twórcami filmowego bloga WatchingClosely.pl.
ŁUKASZ GIZA
Sobotni goście to lekarka weterynarii i publicystka Dorota Sumińska, poetka, botaniczka i artystka wizualna Urszula Zajączkowska i pisarka Anna Kamińska oraz Paweł Sołtys, czyli wokalista Pablopavo, którego nowa książka 'Nieradość' ukaże się we wrześniu.
Spotkania prowadzą m.in. Michał Nogaś, Karolina Korwin-Piotrowska i Irek Grin. Wśród wydarzeń towarzyszących są warsztaty filmowe ze znanymi postaciami ze świata kina, wystawy, w tym 'Razem w komiksie - Czesi o Polakach, Polacy o Czechach'. Zagrają duet Broad Peak i reggae'owa formacja Pablopavo i Ludziki, na sobotę zaplanowano wycieczkę na wieżę widokową na Włodzickiej Górze.
Impreza 'Sztukmistrz z Lublina' to zaproszenie na największy festiwal cyrkowy w Polsce - Carnaval Sztukmistrzów. W programie warsztaty żonglerki i diabolo, pokazy ogniowe, koncerty, dj, zabawy dla dzieci oraz jedzenie, w tym lubelskie przysmaki.
Piątek i sobota od godz. 17 na placu Społecznym przed Impartem, wstęp wolny.
Credit : Frederick Elmes / Focus / Credit : Frederick Elmes / Focus
4 z 10
W kinach i pod chmurką
W CH Zajezdnia
Trwa trzecia edycja Kina Letniego w Zajezdni, motywem przewodnim cyklu będzie podróż w czasie. W piątek o godz. 21.30 zobaczymy film 'Najlepszy'. Łukasza Palkowskiego. Inspirowany jest historią życia Jerzego Górskiego, byłego narkomana, który po wygranej ciężkiej walce z nałogiem został sportowcem, zdobył m.in. tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironman w Stanach Zjednoczonych.
Ul. Grabiszyńska 128, wstęp wolny.
Na Wyspie Słodowej
Na weekend zaplanowano projekcje w ramach plenerowego kina na Wyspie Słodowej. W piątek zobaczymy film 'John Lennon. Chłopak znikąd' w reżyserii Sama Taylora-Johnsona, a w sobotę 'Whisky dla aniołów' Kena Loacha.
Początek obu seansów o godz. 21.30, wstęp wolny.
W DCF
W weekend DCF zaprasza na pokazy zremasterowanej cyfrowo wersji 'Matrixa' - mija właśnie 20. rocznica premiery słynnego filmu braci Wachowskich (piątek, sobota godz. 20, niedziela godz. 18).
Sobota i niedziela to pokazy przedpremierowe nowego filmu Jima Jarmuscha 'Truposze nie umierają', komediowego horroru, który otwierał tegoroczny festiwal w Cannes (godz. 20.30, 18.30). Kino zaprasza też na wakacyjne filmy dla najmłodszych. Seanse są realizowane w blokach o godz. 10 i 11.
Ul. Piłsudskiego 64a.
W Kinie Nowe Horyzonty
W KNH trwa Lato Nowe Horyzonty, czyli pokazy największych przebojów ostatnich lat, dystrybuowanych przez Gutek Film i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W ten weekend będzie można zobaczyć m.in. 'Lato' Kiriłła Sieriebriennikowa, 'Podwójnego kochanka' François Ozona oraz 'Touch Me Not' w reż. Adina Pintilie. Filmy wyświetlane będą do końca sierpnia, cena biletu 12 zł. Pełny program: www.kinonh.pl.
Trwa też cykl 'Urodziny Ale Kino+'. W piątek zobaczymy 'Mary Shelley', opowieść o słynnej pisarce, która powołała do życia potwora Frankensteina, a w niedzielę film 'Mizogini' w reżyserii Onura Tukela.
Niedziela to także pokazy filmów 'Apollo 11' (godz. 18) i 'Pierwszy człowiek' (godz.20) organizowane z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Na 'Apollo 11' złożyły się niespodziewanie odnalezione, dotąd nieprezentowane, bezcenne materiały z taśmy 65 mm, atkże zakulisowe opowieści z centrum dowodzenia i uchwycona na żywo atmosfera wielkiego skupienia milionów widzów, którzy w napięciu śledzili losy astronautów. Seans poprzedzi prelekcja Jędrzeja Kowalewskiego o tym, jak współcześnie wygląda podbój Srebrnego Globu.
Ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
KAMILA KUBAT
5 z 10
Miesiąc Spotkań Autorskich
Trwa Miesiąc Spotkań Autorskich, największy festiwal literacki Europy Środkowej. Składają się nań spotkania z twórcami z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy oraz autorami z kraju będącego gościem honorowym. W tym roku jest to Rumunia: organizatorzy przybliżą nam współczesną literaturę tego kraju, w tym wielokrotnie nagradzanych autorów, których twórczość nie zaistniała dotąd w polskim przekładzie. Impreza ma na celu przedstawić nowe tendencje w literaturze środkowo- i wschodnioeuropejskiej.
Spotkamy także laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej 'Angelus'. W piątek porozmawiamy ze Słowakiem Pavlem Rankovem, nagrodzonym w 2014 roku za 'Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)' w przekładzie Tomasza Grabińskiego oraz z Varujanem Vosganianem z Rumunii, wyróżnionym w 2016 roku za 'Księgę szeptów' w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas.
MIECZYSŁAW MICHALAK
W sobotę spotkać można jego rodaka Vlada Zografiego i z Olgę Hund, z którą dyskusję poprowadzi Magdalena Piekarska. Ukrainka Kateryna Kałytko i Lucian Boia to goście niedzielnych rozmów.
Festiwal potrwa do 2 sierpnia, spotkania odbywają się codziennie o godz. 19 i 20.30 w Mediatece (pl. Teatralny 5), z wyjątkiem czwartków, kiedy spotykamy się w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2).
TOMASZ PIETRZYK
6 z 10
Vertigo Summer Jazz Festival
Vertigo Summer Jazz Festival to miesiąc z muzyką jazzową graną w różnych miejscach w mieście. W piątek jazz w wykonaniu Klara Cloud&The Vultures zabrzmi w klubie Vertigo, w sobotę Aleksandra Turoń Jazz Trio zagra w ForestBar w Parku Andersa, a w niedzielę Maciek Czemplik Trio na Wyspie Daliowej.
Początek koncertów o godz. 20, wstęp wolny.
FB Macondo
7 z 10
Spotkania w Macondo
W klubokawiarni na Nadodrzu w piątek o godz. 18 w cyklu 'Spotkanie z podróżnikiem' opowieść o alternatywnych sposobach podróżowania po Indiach. Aleksandra Langiewicz opowie jak uniknąć docierającej i tam komercji oraz o poszukiwaniu wiedzy na temat alternatywnych metod leczenia.
W sobotę o godz. 17 Wrocławska wymiana kwiatów - można przynieść lub wziąć za darmo roślinki i ich szczepy, a w niedzielę od godz. 16 można się wymieniać ubraniami. Te, których nikt nie przygarnie, przejdą na rzecz akcji 'Pomaganie przez ubranie'.
Macondo, ul. Pomorska 19, wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny.
TOMASZ PIETRZYK
8 z 10
W muzeach
W MWW
Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza w sobotę na warsztaty dla dorosłych 'Portret rodzinny', które będą towarzyszyć trwającej właśnie wystawie 'Borderline' (godz. 15, wstęp wolny).
W niedzielę w cyklu Kino Na Dachu zobaczymy film 'Nebraska' Alexandra Payne'a. Będzie to pierwszy pokaz z cyklu towarzyszącego w tym roku wystawie fotografii Krzyśka Orłowskiego 'North America' (godz. 21, wstęp wolny).
Pl. Strzegomski 2a
W Muzeum Narodowym
Sobota to oprowadzanie kuratorskie po wystawie 'Dwa ołtarze'. Poprowadzi je Jacek Witecki (godz. 15; zapisy). Muzeum zaprasza też dzieci na w wieku 6-12 lat na warsztaty 'Od płotki do rekina, czyli kilka uwag o rybach w sztuce' (piątek, godz. 12, 14) i 'Łowcy smoków' (środa, godz. 12, 14).
Pl. Powstańców Warszawy 5
W Etnograficznym
Niedziela to warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu 'Haft huculski' (godz. 12; 5 zł, obowiązują zapisy). We wtorek muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-12 lat na warsztaty 'Rysunkowe lato: John Bauer i opowieści'. Przybliżą one twórczość skandynawskiego artysty, którego pasją były mity i legendy ludów północy (godz. 12; 3 zł; zapisy).
Ul. Traugutta 111
W Pawilonie Czterech Kopuł
'Punkt i linia na płaszczyźnie' - tak zatytułowany jest piątkowy warsztat przygotowany w oparciu o wykład 'Wassily Kandinsky - ojciec abstrakcjonizmu' (godz. 17; 5 zł). Dzieci w wieku 7-11 lat muzeum sztuki współczesnej zaprasza w sobotę na warsztaty 'O czym marzą drzewa?' (godz. 11; 1 zł).
Ul. Wystawowa 1
mat. prasowe
9 z 10
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem
W niedzielę zacznie się muzyczne Lato w Synagodze pod Białym Bocianem. Otworzy je koncert Karoliny Trybały & Ensemble Cannelle.
Lato w Synagodze pod Białym Bocianem to coroczny festiwal złożony z cyklu koncertów artystów z całej Europy. Prezentują oni nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz.
Karolina Trybała & Ensemble Cannelle, którzy rozpoczną tegoroczną edycję w niedzielę o godz. 18, to skład, w którym grają muzycy z Polski, Rosji, Izraela i Grecji. Przeniosą słuchaczy w lata 20. i 30. XX wieku z pomocą piosenek śpiewanych wtedy w centrach kultury żydowskiej w Odessie, Warszawie, Berlinie i Paryżu w języku jidysz, po polsku, francusku, rosyjsku, niemiecku i angielsku.
TOMASZ PIETRZYK
Ul. Włodkowica 7, bilety od 25-35 zł.
FOT . KRZYSZTOF ĆWIK
10 z 10
Non Sola Scripta
Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Europie, łączy klasykę z muzyką improwizowaną w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. W niedzielę w Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja wystąpi duet organowy, który tworzą Aneta i Łukasz Romankowie (godz. 19; 15-20 zł).
Wszystkie komentarze