11. Czy i ew. kiedy Polska ma wejść do strefy euro?
Janina Ochojska, Koalicja Europejska
Nie jestem ekonomistką, więc nie umiem zabrać w tym momencie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Na razie nie ma prawnych możliwości wejścia Polski do strefy Euro. Jednakże przy podejmowaniu takiej decyzji musimy wziąć pod uwagę korzyści polityczne jakie wynikają z przynależności do Strefy Euro. Czy tego chcemy, czy nie przyszłością integracji Unii Europejskiej jest wspólna waluta.
Jarosław Duda, Koalicja Europejska
Warunkiem wejścia do strefy euro jest odpowiedni poziom stabilnego rozwoju by nasza gospodarka mogła sprostać konkurencji. Pozostając poza grupą musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieć wpływu na ważne decyzje gospodarcze. Wejście do strefy euro powinno być poprzedzone referendum po głębokiej debacie publicznej.
Julia Rokicka, Koalicja Europejska
Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, kiedy będziemy pewni, że jest to korzystne dla Polaków i polskiej gospodarki. Ważne jest, żeby strefa euro była odpowiednio silna i odporna na kryzysy finansowe.
Krzysztof Mieszkowski, Koalicja Europejska
Polska powinna wejść do strefy euro po przeprowadzeniu szerokiej debaty na ten temat, a także po przeprowadzeniu referendum. Bez wątpienia jednak kwestia ta nie powinna być kartą przetargową w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego oraz kolejną strefą lęku wykorzystywaną przez rząd PiS.
Krzysztof Śmiszek, Wiosna Biedronia
Wszystkie rządy od 2004 roku zaniedbały dyskusję na ten temat i niestety, zarówno PO jak i SLD ponoszą winę za to, że PiS dziś może straszyć Polki i Polaków wspólną walutą. Jesteśmy zobowiązani traktatami do przyjęcia Euro. Najpierw zacznijmy poważną debatę ze społeczeństwem o potem decydujmy kiedy do strefy wejść.
Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Wiosna Biedronia
Polska powinna wejść do strefy euro jak najszybciej, gdyż dzięki temu nie zostanie ,,krajem drugiej prędkości", zapewni nam to również mocniejszą i szybszą integrację z pozostałymi krajami strefy euro i UE w ogóle.
Michał Syska, Wiosna Biedronia
Polska powinna wejść do strefy euro po jej reformie (harmonizacja fiskalna, budżet stymulujący inwestycje itd.).
Marta Lempart, Wiosna Biedronia
Najszybciej, jak to będzie możliwe, pod warunkiem uwzględnienia elementu ewentualnych kosztów społecznych oraz społecznej zgody na wejście do strefy.
Wojciech Browarny, Lewica Razem
Tak, w najbliższym dziesięcioleciu, jednocześnie z wyrównywaniem warunków płacowych i kosztów życia w całej UE.
Marcelina Zawisza, Lewica Razem
Uważamy, że obszar euro wymaga reformy. Do zreformowanej strefy euro, która będzie miała sensowny budżet, sprawne mechanizmy unii bankowej i clearingowej, wspólną sieć zabezpieczenia społecznego, warto wchodzić. Ale jej jeszcze dzisiaj nie ma.
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
12. Czy Unia ma wzmocnić prawa pracownicze, np. przez europejską płacę minimalną?
Janina Ochojska, Koalicja Europejska
Będę wspierała wzmocnienie praw pracowniczych. Jednym z narzędzi może być europejska płaca minimalna. Ale są też inne narzędzia wsparcia praw pracowniczych, które mogą się okazać skuteczne na tak zróżnicowanym rynku pracy 28 krajów wspólnoty.
Jarosław Duda, Koalicja Europejska
Prawa pracownicze są regulowane na poziomie unijnym w wystarczającym stopniu. Prawo unijne w tym zakresie wymaga przeglądu i oceny skutków. Płaca minimalna jest tak zróżnicowana pośród państw członkowskich, że ustanowienie go na szczeblu europejskim jest praktycznie niemożliwe.
Julia Rokicka, Koalicja Europejska
Unia powinna wzmacniać prawa pracownicze poprzez stwarzanie elastycznych, ale i bezpiecznych możliwości, systemu motywacyjnego do pracy, znacząco wyższe płace w stosunku do świadczeń dla bezrobotnych oraz kursy doszkalające. Europejska płaca minimalna mogłaby poważnie zagrozić biedniejszym państwom, doprowadzić do nagłego wzrostu inflacji i bezrobocia.
Krzysztof Mieszkowski, Koalicja Europejska
Tak, zdecydowanie powinna.
Krzysztof Śmiszek, Wiosna Biedronia
UE ma kompetencje, aby zajmować się prawami pracowniczymi, czego dowodem jest ogromna liczba dyrektyw ich dotycząca. Europa to nie tylko infrastruktura, ale i takie wartości jak godność pracownicza, np. równe zarobki kobiet i mężczyzn. UE jest gotowa do rozmowy o europejskiej płacy minimalnej.
Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Wiosna Biedronia
Najpierw powinna w pełni wdrożyć Europejski Filar Praw Socjalnych we wszystkich krajach UE;
Michał Syska, Wiosna Biedronia
Tak, należy tworzyć europejskie standardy pracownicze, by zapobiegać tzw. dumpingowi socjalnemu, który zagraża stabilności społecznej i politycznej UE. Należy wprowadzić europejską płaca minimalną na poziomie 50-60 proc. średniej płacy danego kraju.
Marta Lempart, Wiosna Biedronia
Tak, powinno być to jednym z jej priorytetów. Płaca minimalna na odpowiednim poziomie jest jednym z praw podstawowych.
Wojciech Browarny, Lewica Razem
Tak, UE powinna działać na rzecz wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, wyrównywania dochodów oraz średniego tygodniowego czasu pracy w tych samych gałęziach zatrudnienia w różnych krajach.
Marcelina Zawisza, Lewica Razem
Tak. Będziemy zabiegać nie tylko o wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, ale także o zakazanie darmowych praktyk i staży i o wprowadzenie Funduszu Własności Pracowniczej, dzięki któremu załogi staną się współwłaścicielami przedsiębiorstw, a także finansowania miejsc pracy w edukacji, służbie zdrowia, czy sektorze opiekuńczym.
Fot. ANDREAS PECHAR AP
13. Jaka powinna być przyszłość integracji w ramach UE?
Janina Ochojska, Koalicja Europejska
Potrzeba nam silnej Unii Europejskiej, która może skutecznie odpowiadać na wyzwania globalne takie jak katastrofalna sytuacja humanitarna w krajach afrykańskich i kryzysy polityczne na Bliskim Wschodzie, czy w Donbasie. W związku z czym Unia powinna integrować się na poziomie wspólnej polityki zagranicznej i współpracy sąsiedzkiej.
Jarosław Duda, Koalicja Europejska
Unia Europejska powinna być obszarem pokoju, stabilności, trwałego rozwoju gospodarczego, współpracy bez granic i korzystania ze swobód wpisanych w Traktaty. Integracja niekoniecznie musi mieć formę zharmonizowanego prawa. Możliwa jest skuteczna współpraca niezależnych, zróżnicowanych państw członkowskich w ramach wieloletnich strategii i programów.
Julia Rokicka, Koalicja Europejska
Silniejsza współpraca w niektórych dziedzinach w celu zapobiegania kryzysom np. ekologicznemu w ramach unii energetycznej, która zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne oraz w ramach gospodarki odpadami. Unia powinna również budować tożsamość europejską, dbając o edukację języków obcych i wymiany. Szczegółowe regulacje powinny pozostać na poziomie państw i regionów.
Krzysztof Mieszkowski, Koalicja Europejska
Unia Europejska powinna przekształcić się w Republikę Europejską, w której prawa człowieka byłyby wartością nadrzędną, a głównym celem - współpraca, a nie konkurencja. Stworzenie Republiki Europejskiej pozwoliłoby przekształcić państwa narodowe w europejskie społeczeństwo obywatelskie oparte na wspólnej historii Europy.
Krzysztof Śmiszek, Wiosna Biedronia
Im więcej integracji, tym więcej bezpieczeństwa dla Polski i Europy. Wiosna to "europejscy fundamentaliści', co oznacza, że wszystko to, co umacnia naszą obecność w UE a także co wzmacnia unijną solidarność będzie dla nas bardzo ważne.
Katarzyna Lubiniecka-Różyło, Wiosna Biedronia
Powinniśmy dążyć do jak największej integracji, nawet do systemu federacyjnego.
Michał Syska, Wiosna Biedronia
Instytucje unijne muszą z równą gorliwością chronić standardów społecznych, jak czynią to teraz z wolnością gospodarczą i konkurencją. W ten sposób można zyskać szersze poparcie obywatelek i obywateli dla pogłębienia integracji politycznej (wspólna polityka obronna, wzmocnienie PE itp.).
Marta Lempart, Wiosna Biedronia
Ukierunkowana na pełną integrację wszystkich polityk, uwzględniająca różnice społeczne i kulturowe, oparta na bezwzględnym przestrzeganiu powszechnego systemu praw człowieka.
Wojciech Browarny, Lewica Razem
UE powinna zmierzać do przekształcenia się w federacyjne państwo europejskie o wspólnych instytucjach prawnych i administracyjnych, gospodarce, siłach zbrojnych, ale przy zachowaniu bogactwa różnorodności kulturowej, językowej, tradycji itp.
Marcelina Zawisza, Lewica Razem
Unia powinna dążyć do wyrównywania nierówności pomiędzy krajami przez Europejskie Standardy Zdrowotne, europejskiego programu budowy mieszkań na wynajem. Musimy budować silną europejską gospodarkę, by konkurować z Chinami czy USA, a w ramach wspólnoty.
Musimy zapewnić w UE więcej demokracji - więcej decyzyjności dla Parlamentu Europejskiego, mniej dla Komisji. Konieczne jest ograniczenie wpływu lobbystów reprezentujących korporacje. Potrzebujemy żeby Unia podjęła stanowcze działania mające na celu walkę ze zmianami klimatu.
Wszystkie komentarze
już niedługo :))