W Architekturze
Spotkanie poświęcone książce "Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny" - oto piątkowa propozycja Muzeum Architektury (g. 17). Weźmie w nim udział redaktor polskiego wydania książki Grzegorz Piątek, a gościem specjalnym będzie jej współautor Vaidas Petrulis, historyk architektury XX wieku, badacz dziedzictwa modernistycznego Kowna, pracownik naukowy Instytutu Architektury i Budownictwa Kowieńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz inicjator Archiwum Cyfrowego Historycznej Architektury Litwy.
Bernardyńska 5. Wstęp wolny.
W Pawilonie
Pawilon Czterech Kopuł organizuje w piątek oprowadzanie po wystawie czasowej "Grupa Krakowska 1932-1937" (g. 17); wstęp z biletem na wystawę czasową). Sobota to warsztaty plastyczno-ruchowe dla dorosłych w ramach cyklu "Co mnie porusza w sztuce współczesnej", które poprowadzi Barbara Przerwa. Na pracach eksponowanych na wspomnianej wyżej wystawie można znaleźć wiele motywów, które przez swą wielość nadają dziełu sztuki określony rytm. Uczestnicy warsztatu będą szukali tych rytmów w przestrzeni muzealnej oraz pędzlem na papierze (g. 16; 3 zł, zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl).
Wystawowa 1.
W Narodowym
Muzeum Narodowe zaprasza w sobotę na wykład Magdaleny Szafkowskiej "Mela Muter. Malarka na nowo odkryta". Przybliży on sylwetkę artystki pochodzącej ze spolonizowanej inteligenckiej rodziny żydowskiej. Uważała się za malarkę-samouka, choć uczyła się malarstwa w warszawskiej szkole Miłosza Kotarbińskiego, w 1901 roku wyjechała na stałe do Paryża, gdzie kontynuowała naukę w akademiach de la Grande Chaumiére i Colarosi. Otarła się o nurt symbolizmu i ekspresjonizmu, ale wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Po II wojnie światowej wycofała się i tworzyła z dala od środowiska. Odkryli ją polscy kolekcjonerzy.
Pl. Powstańców Warszawy 5. Godz. 12; wstęp wolny.
W MWW
Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza w sobotę na "Dom schron", czyli warsztat teoretyczno-artystyczny dla dorosłych zainspirowany siedzibą Muzeum i słynnymi architektonami Katarzyny Kobro. Warsztat obejmie twórcze analizy prac prezentowanych na wystawie "Medytacje Fibonacciego + Sztruksowy zając" (g. 15-18, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, zapisy na adres a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl). Niedziela to warsztaty rodzinne "Ulepione" (g. 13.30) i finisażowe oprowadzanie po tej wystawie z udziałem Marty Branickiej, Izabelli Gustowskiej i Katarzyny Podpory (godz. 15).
Pl. Strzegomski 2. Wstęp wolny.
W Synagodze
Synagoga Pod Białym Bocianem w niedzielę zaprezentujemy dwie nowe wystawy i nowe przestrzenie wystawiennicze. Pierwsza to opowiadająca o religii i kulturze żydowskiej, jej tradycjach i rytuałach "Żydowski Cykl Życia", która stanie w rytualnej łaźni, druga to "Nieukończone życia" w piwnicach Synagogi. Zobaczymy na niej artystów z różnych krajów więzionych i zgładzonych za swoje pochodzenie, dzielących tragiczny los europejskich Żydów w trakcie II wojny światowej. W programie są też spotkania z rabinem Wrocławia i z rebecyn.
Włodkowica 7. Od godz. 12.
W Archeologicznym
Na rodzinną niedzielę zaprasza Muzeum Archeologiczne - na wystawie "Wrocławski Nowy Targ" przeniesiemy się do wieków średnich i poznamy życie codzienne ówczesnych wrocławian. W programie niedzieli są m.in. oprowadzanie po wystawie (dla dzieci połączone z rodzinnym rozwiązywaniem zagadek z przeszłości), wykład o tym, jak jadano w średniowiecznym Wrocławiu i otwarte warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Cieszyńskiego 9; 10, 15, 10 zł. Godz. 10-18.
Wszystkie komentarze