Unikalna prezentacja wybranych projektów i działań artystycznych, tworzonych wspólnie przez twórców z Polski i Ukrainy - oto oś dwudniowego festiwalu WROCloveUKRAINA. Jego letnia edycja zacznie się 1 czerwca o godz. 19 na podwórku ul. Ruskiej 46abc. Tam swoją inaugurację będzie miał cykl projektów kulturalnych Ruska Lab, w Recepcji odbędzie się prezentacja programu stypendialnego "Gaude Polonia" oraz dyskusja z udziałem Bogumiły Berdychowskiej z Narodowego Centrum Kultury. Około godz. 20.30 w Galerii Chwilowej otwarta zostanie wystawa prac siedmiorga ukraińskich artystów przebywających we Wrocławiu w ramach stypendium "Gaude Polonia". Na zakończenie wieczoru odbędzie się koncert "unSILENT Wro" w wykonaniu xaoRa & VJ Group Cube będący fuzją muzyki i mappingu na architekturze.
W sobotę, 2 czerwca, organizatorzy zapraszają wszystkich na piknik na Wyspę Słodową. Staną tu strefy kultury, warsztatów (od plastycznych po kulinarne) i relaksu (sportowa oraz chillout), w których będzie można aktywnie i na różne sposoby spędzić czas albo po prostu odpocząć. Swoje stanowiska będą miały wrocławskie instytucje i organizacje pozarządowe działające na rzecz dzieci, integracji społecznej, imigrantów, kultury i sztuki, będą też punkty informacyjne oraz językowe i miejsce na gry i zabawy. Pojawią się wrocławskie food-trucki, a zwieńczeniem pikniku będą koncerty zespołu Pensiya, czyli ukraińskiej grupy z udziałem mieszkańców Wrocławia i świętującej dziesięciolecie polsko-ukraińskiej formacji Dagadana. Piknik ruszy o godz. 13, ale trzy godziny wcześniej wystartuje gra miejska dla dzieci "Mieszkańcy Wrocławia"
Więcej na www.wrocloveukraina.eu.
Tylko we Wrocławiu można zjeść w jednym miejscu austriacki gulaszu z pręgi wołowej, belgijską panna cottę ze śliwkami w herbacie i porto, rozpływającą się w ustach wołowinę po bungurdzku i grecki rosół cytrynowy. A jeśli bliżej nam do ryb owoców morza, to możemy sięgnąć po francuskie małże w kremowym sosie, szwedzką zupę z krewetkami i norweskie paluszki rybne. Na lokalnych patriotów czekać będą dolnośląskie chłodnik z szyjkami rakowymi, mięsno-owocowa potrawka śląskie niebo i wołowina duszona w winie z sosem piernikowym. Wszystko to na wrocławskim rynku podczas Biesiady Europejskiej. Jej bohaterami są kuchnie dziesięciu krajów, które szczególnie pomagały nam w czasach walki z PRL-em: Niemcy, Szwecja, Austria, Grecja, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Norwegia, Włochy i Rumunia. W programie są też parada kucharzy i trwający już jarmark produktów regionalnych, pokazy gotowania na scenie i konkursy, zagrają m.in. wielokulturowa University of Wroclaw Orchestra, Joao De Sousa i Wroclaw Respect Orchestra, z którą wystąpią Natalia Lubrano i Kayah.
Wcześniej - w piątek, 1 czerwca - odbędzie się Kulinarny Dzień Dziecka w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a wieczorem Kulinarna Noc W Bibliotece (dla dzieci), czyli m.in. nocne oglądanie filmów. Na placu Solnym działać będzie w piątek i sobotę podniebna restauracja Dinner in the Sky, Browar Mieszczański zaprasza w sobotę i niedzielę na Inwazję Food Trucków I Zacnego Piwa. Niedziela to kulinarno-muzyczny Piknik Wolności na Pergoli. Festiwal zakończy się w poniedziałek, gdy na rynku odbędzie się Wielkie Wrocławskie Śniadanie Wolności: do stołu zaproszą nas Robert Makłowicz i Rafał Dutkiewicz. Rok temu w wypadku zginął Piotr Bikont, współtwórca festiwalu. Podczas tej edycji odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, będą pokazywane reżyserowane przez niego filmy i spektakl, a muzycznie wspominać go będą Janusz Yanina Iwański i zespół ch&k&k+aj.
Koncerty, kino plenerowe, wystawy, gry i zabawy dla najmłodszych, debata, konkursy z nagrodami - to wszystko i jeszcze więcej czeka nas na trzydniowym Pikniku Historycznym w Centrum Historii Zajezdnia. Tematem przewodnim wydarzenia będzie młodzieżowa konspiracja lat 80., a wśród gości piątkowego spotkania będą byli działacze młodzieżowej opozycji antykomunistycznej, m.in. dziennikarz Bogdan Rymanowski i reporter Maciej Gawlikowski. Na dużym, ustawionym na placu ekranie zobaczymy filmy "KSU Legenda Bieszczad", "SW - historia Solidarności Walczącej", "Beats of Freedom" i "Europa środkowa idzie na wolność", piosenki Jacka Kaczmarskiego zagra Szymon Podwin, a songi Włodzimierza Wysockiego wrocławski zespół Projekt Volodia. Będą m.in. gry podwórkowe dla dzieci, rozgrywki w laser-tag, targi książki historycznej, wystawa niezależnej prasy młodzieżowej, zawody poligraficzne, spotkanie autorskie z Edwardem Leszczyńskim, prywatka pod chmurką z muzyką rodem z lat 80, nauka gry w krokieta i zlot motocyklistów. Chętni będą mogli sprawdzić się w quizie z nagrodami z wiedzy o latach osiemdziesiątych. Więcej informacji o imprezie w Centrum Historii Zajezdnia znajdziemy na Facebooku.
Od piątku do niedzieli. Grabiszyńska 184, wstęp wolny.
Osiemnaście spektakli, w tym widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych - tak wygląda 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Rozpoczyna się już dziś, 1 czerwca, we Wrocławskim Teatrze Lalek. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. Jego ideą jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich, różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli dla dzieci wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od "najnajów" (0-3 lat) po nastolatków.
Wśród spektakli jest m.in. najnowsza premiera wrocławskiego teatru, czyli "Babcia na jabłoni" w reżyserii Jarosława Kiliana, a także przedstawienie przygotowane przez teatralną grupę młodzieżową od ubiegłego roku działającą przy WTL. W programie jest także wiele przedstawień poruszających zagadnienia związane z ideą narodu, ojczyzny - chodzi o budowanie wspólnoty, życie na emigracji, odczytywanie na nowo mitów narodowych i kształtowanie tożsamości lokalnej. Międzynarodowy charakter edycji podkreślą dwa przestawienia z Czech wielokrotnie nagradzane na europejskich festiwalach, rzadko obecne w Polsce.
Wśród wydarzeń towarzyszących są spotkania z twórcami i cykl kilkudziesięciu bezpłatnych interdyscyplinarnych warsztatów w plenerowym Ogrodzie Sztuk. Odbywać się będą pod hasłem "Sztuka dzieci". Sztuce tworzonej przez dzieci zostanie poświęcony też dziecięcy panel dyskusyjny z ich udziałem.
Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4.
Trwa kulinarne święto, czyli festiwal Europa na Widelcu. Jednym z punktów tego maratonu smacznych wydarzeń jest przygotowany - już po raz drugi - przez ekipę odpowiedzialną za cykl Films For Food specjalny przegląd filmów poświęconych kulinariom. Wydarzeniem specjalnym pierwszego dnia festiwalu będzie pokaz filmu na dachu hotelu Monopol "Baru Schumanna", filmu, który przybliży nam najlepsze bary świata. Po seansie zaplanowano rozmowy z barmanami i imprezę z DJ-em.
W trakcie tego mini-festiwalu zobaczymy między innymi "Alain Ducasse, kuchenne wyzwania" opisujący sylwetkę słynnego francuskiego szefa kuchni i "Cydrowe historie", rzecz o napoju, którego popularność nieustannie rośnie. Wśród filmów jest też legendarny "ramen western", czyli japoński film "Tampopo", klasyk kina kulinarnego i kwintesencja kulinarnej Azji oraz słynny dokument "Jiro śni o sushi" o legendarnym sushimasterze, który z przygotowywania tego japońskiego dania uczynił sztukę i sens swojego życia.
Organizatorzy przewidzieli też edukacyjny film dla dzieci "Co masz na talerzu". Pokazy będą wzbogacone o dyskusje z ekspertami i degustacje. Gościem specjalnym przeglądu będzie Robert Makłowicz.
W piątek, 1 czerwca, rozpoczyna się Leo Festiwal, jeden z ciekawszych festiwali dedykowany muzyce kameralnej. Jego gospodarzem jest Orkiestra Leopoldinum, program przygotował były szef artystyczny zespołu, austriacki skrzypek i dyrygent, Ernst Kovacic. Całość rozpocznie koncert "Muzyka i magia" w Narodowym Forum Muzyki, usłyszymy m.in. utwory Johna Williamsa z do trzech pierwszych części ekranizacji książek o Harrym Potterze. Sobota to główne wydarzenie festiwalu: na scenie pojawią się aktorzy Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki, usłyszymy wiersze polskich poetów i fragmenty prozy Nałkowskiej, Dąbrowskiej, Gombrowicza, Żeromskiego i Paderewskiego. Muzycznie wieczór wypełnią Suita G-dur na orkiestrę smyczkową tego ostatniego, fragmenty "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, dzieła Fryderyka Chopina i Jerzego Fitelberga i nowy utwór Tomasza Skweresa.
W niedzielę na koncercie "Razem żyjemy - razem gramy" publiczność będzie miała okazję zobaczyć efekty współpracy młodych muzyków z doświadczonymi artystami: NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum zagra koncert ze studentami wrocławskiej Akademii Muzycznej, wykonają dzieła Beethovena, Pendereckiego i Brucha. Prośba o pokój zawarta w "Invocation for Peace", kantacie na głosy dziecięce i instrumenty smyczkowe Andrzeja Panufnika, jest głównym przesłaniem ostatniego koncertu. Odbędzie się on w kościele pw. św. Marii Magdaleny i będzie to rodzaj nabożeństwa. Chóry prowadzone przez Małgorzatę Podzielny oraz NFM Orkiestra Leopoldinum zaprezentują szeroki repertuar - od muzyki Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, Giulia Cacciniego i Amadeusa Mozarta po dzieło Panufnika.
NFM, Pl. Wolności 1.
wROCKfest.pl zaprasza na trzydniowy maraton muzyczny WrocLove Fest 2018. Będzie coś dla fanów rocka i hip hopu. Jako pierwsi pod klubową sceną w Sali Gotyckiej powinni stawić się ci pierwsi - już dziś, 1 czerwca zagrają tam legendy gatunku, czyli The Exploited, najbardziej znany zespół z drugiej fali brytyjskiego punk rocka i Dezerter. Goście z zagranicy grają od 1980 roku, ich krążek "On Stage" był pierwszą zagraniczną płytą z punkiem oficjalnie wydaną w Polsce. Z kolei Dezerter powstał w Warszawie w maju 1981 roku, zaczynali pod nazwą SS-20 pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi. Rok 1987 przyniósł wydanie w Stanach Zjednoczonych pierwszej płyty zespołu "Underground Out Of Poland" oraz pierwszej ocenzurowanej płyty w kraju, czyli albumu "Kolaboracja". Po roku 2000 wydali krążki "Nielegalny zabójca czasu", "Prawo do bycia idiotą", za który dostali Fryderyka i "Większy zjada mniejszego". Wraz z nimi zagra zespół CF98 z Krakowa. W sobotę w tym samym miejscu zabrzmi hip hop. Wystąpią Łona, Webber & The Pimps, PlanBe i przedstawiciele lokalnej sceny hiphopowej. Weekendowy maraton zakończy projekt Kazik & Kwartet Proforma. Istniejący ponad trzynaście lat skład obecnie koncentruje się na swoich piosenkach, ale od początku działalności ma w repertuarze własne opracowania utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński i Stanisława Staszewskiego. Wykonują też utwory Georgesa Brassensa, Nicka Cave`a i Toma Waitsa, swoją muzykę piszą do wierszy m.in. Gałczyńskiego, Kaczmarskiego i Krzysztofa Gajdy.
* The Exploited, Dezerter - pt. g. 20; bilety 90, 100 zł * Łona, Webber & The Pimps, PlanBe, supporty - sob. g. 20; bilety 40, 45 zł; Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1
* Kazik & Kwartet Proforma - niedz. g. 20; bilety 60, 90 zł; Centrum A2, ul. Góralska 5.
Wrocławski Teatr Współczesny kończy sezon trzema ostatnimi pokazami żywiołowej opowieści o młodzieńczym buncie, czyli spektaklem "Radio Armageddon. Transmisja". Troje przyjaciół spotyka się dekadę po maturze wspominając buntowniczą młodość i wspólne granie w zespole, który sprowokował zamieszki przeciw systemowi, ale lider zespołu zniknął bez śladu. Adaptację prozy Jakuba Żulczyka wyreżyserował Tomasz Hynek, przedstawienie od prapremiery w listopadzie 2014 roku obejrzało blisko 6000 widzów. Atmosferę na scenie podgrzewają grając na żywo zespoły People of the Haze, Kultura Upadła i Evidence Based Medicine. Ostatni z nich regularne koncerty rozpoczął w 2014 roku. Wygrali m.in. Dark Promo Fest, zagrali na Festiwalu Solidarności w Środzie Śląskiej, został też nominowani do najlepszeych zespołów wrocławskiej Otwartej Sceny sezonu 2014. Muzycy zagrali na kilku festiwalach w tym Castle Party 2016, jednak postanowili zawiesić działalność po zagraniu ostatnich spektakli "Radia Armageddon. Transmisja". Na pożegnalne przedstawienia teatr zaprasza w piątek i sobotę o godz. 19.15 i w niedzielę o godz. 18.15.
Rzeźnicza 12; 32, 24 zł.
Na Dużą Scenę Capitolu wraca rodzinny musical "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". To zabawa z mądrym przesłaniem, sztuka wypełniona piosenkami, z dynamiczną akcją i z kolorowymi kostiumami. Nie brak tu czarów. W niedzielę, 3 czerwca, Capitol zagra "Oza" po raz setny. Z tej okazji przygotował dla najmłodszych gości niespodzianki, w tym upominki.
Sobota, niedziela godz. 13. Piłsudskiego 67; 15-30 zł.
"Zimna wojna" to nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego, laureata Oscara za film "Ida". Światowa premiera obrazu odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, pokaz wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też pozytywnymi recenzjami porównującymi film do "La La Land", "Casablanki" i hitów Martina Scorsese. Ukoronowaniem stała się nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawlikowskiego. "Zimna wojna" opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. w Polsce i Europie. Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Przedpremierowe pokazy filmu odbędą się w sobotę o godz. 18.15 i 20 oraz w niedzielę, wtorek i czwartek o godz. 18.30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Piłsudskiego 64.
Dwudziesta edycja festiwalu ruszy w sobotę, 2 czerwca, rozpocznie ją spotkanie z założycielami festiwalu, a wieczorem w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi energetyczna grupa Klezmafour. W niedzielę odbędzie się całodniowy Jarmark Żydowski, będą też warsztaty i zabawy z międzynarodowymi animatorami na Bulwarze Tadka Jasińskiego i wykład "Podróż poprzez kuchnię izraelską" oraz warsztaty kulinarne. Kolejne punkty to wernisaże wystaw "Wkład Żydów polskich w rozwój Izraela" i "Klimaty Jeruzalem", spotkanie z izraelskim poetą Cwika Szternfeldem i koncert "Święta muzyka żydowska z Libii" grupy The Libyans.
Dzień zakończą wieczorne warsztaty tańca i projekcja filmów z międzynarodowego festiwalu filmowego "Żydowskie motywy". Kolejne dni to m.in. warsztaty języka hebrajskiego, spotkanie z ocalonymi z holokaustu i Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, spotkania z poezją, wernisaże, pokazy filmowe i panel "Wokół wydarzeń marca 1968". Będą wykłady, oprowadzanie po fragmencie wystawy "Żydowskimi śladami w 1000-letnim Wrocławiu" Muzeum Miejskiego, spotkania z rabinami, spacery pieszy i rowerowy z przewodnikiem, otwarte nabożeństwo i kolacja na powitanie Królowej Szabat.
Pod hasłem #muzealniaki organizowany jest w niedzielę, 3 czerwca, po raz drugi Dzień Muzeów dla Dzieci. Rok temu Muzeum Pana Tadeusza zainicjowało akcję #muzealniaki, by pokazać, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. - Polskie instytucje coraz częściej otwierają przestrzenie dla szerokiego grona odbiorców, również tych najmłodszych - mówi Beata Bartecka z Muzeum Pana Tadeusza. - Projekty wystaw w galeriach i muzeach wzbogacane są o elementy audiowizualne i multimedialne, przez co mówią językiem niekiedy bardziej naturalnym dla młodszych odbiorców.
Odkrywanie historii, zwłaszcza przez pryzmat ciekawych świata, obdarzonych ogromną wyobraźnią i niezniechęconych szkolnym obowiązkiem najmłodszych dzieci, okazuje się fascynujące również z perspektywy rodzica. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty - twierdzi. W wielu dolnośląskich muzeach i galeriach sztuki zaplanowane zostały specjalne bezpłatne atrakcje dla dzieci i rodziców.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji. Na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy (według ustaleń organizatorów).
Animalia to największa wystawa zoologiczna na Dolnym Śląsku. W Hali Stulecia zagoszczą m.in. rasowe psy, koty i króliki, fretki, kury ozdobne i koguty bojowe, szczury, płazy i gady, będą strefy akwarystyczna, terrarystyczna, zwierząt egzotycznych i motyli, ale też drzewek bonsai, orchidei i roślin ogrodowych i balkonowych. Nie zabraknie akcji edukacyjnych, pokazów psich, dogoterapii, będą koci behawiorysta i pierwsza w Polsce wystawa jeży pigmejskich. Dzieci będą mogły zgłębić wiedzę o straży pożarnej, wyposażeniu zestawu ratownictwa medycznego i pracy psów ratowniczych, o metodach prowadzenia akcji poszukiwawczych i zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z psami.
Sobota, niedziela godz. 10-18. Wystawowa 1; 15-50 zł. Www.animalia.wroclaw.pl.
Latające Psy to seria imprez, podczas których czworonogi prezentują niesamowite, akrobatyczne umiejętności, w tym te z wykorzystaniem plastikowego dysku frisbee. Kolejny przystanek zawodów o tytuł mistrza, w którym będą walczyć psy z Polski i zagranicy, już w weekend we Wrocławiu. Będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad weterynarzy i ekspertów od zachowania zwierząt. Porady obejmą m.in. wywiad medyczny z właścicielem psa i oględziny zwierzęcia. Sobota godz. 9-16.30, niedziela godz. 9-17.30. Park Południowy. Www.latajacepsy.org. Wstęp wolny.
Powraca wielkie ściganie na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych. W programie znalazło się siedem gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Poza emocjami sportowymi czekają nas atrakcje z okazji Dnia Dziecka i Dnia Wolności.
Niedziela godz. 14.15. Zwycięska 2. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze