Sąd przy Podwalu
To najbardziej znany budynek sądowy we Wrocławiu i jeden z bardziej znanych w Polsce. To tutaj spotykają się protestujący przeciwko zmianom w sądownictwie. Obok sądów rejonowych mieści się tutaj również Prokuratura Okręgowa i areszt śledczy.

KORNELIA GŁOWACKA-WOLF
W 1835 r. powołano komisję do sprawy budowy nowego więzienia, ponieważ dotychczasowe miejskie budynki penitencjarne okazały się za ciasne. Więzienie miało powstać na terenach pofortecznych w części odkupionych od koszar kirasjerów.

FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
W 1842 r. zawarto porozumienie pomiędzy władzami miejskimi i królem pruskim o budowie nowego więzienia przy ówczesnym Podwalu Świdnickim (Schweidnitzer Stadtgraben). Magistrat postanowił połączyć więzienie z sądem miejskim.
Plany kompleksu sądowo-więziennego przy wrocławskim Podwalu wykonał architekt Karl Ferdinand von Busse z Berlina. Budowa trwała w latach 1845-1852, a struktura budynków aresztu wzorowana była na anglosaskich więziennych.

MIECZYSŁAW MICHALAK
W latach 1881-1887 rozbudowany został w kierunku ul. Muzealnej. Autorem projektu był Oscar Knorr.
W 1911 r. między wschodnim i południowym skrzydłem wzniesiono budynek szpitala. W 1945 r. budynek był mniej-więcej w jednej trzeciej spalony.

TOMASZ PIETRZYK
W 2014 r. elewacja sądu została odnowiona.
Wszystkie komentarze