Średniowieczny zamek Gryf
Zamek Gryf znajduje się niedaleko od Gryfowa Śląskiego. To jedna z nielicznych budowli obronnych na Dolnym Śląsku wzniesionych z czarnego bazaltu. Malowniczy zamek to zabezpieczona ruina z możliwością zabudowy lub odbudowy (tak zakładały stare niemieckie plany i zaktualizowane zgody konserwatorskie).
Fot. Litografia
Według tradycji, w miejscu zamku istniał w XII wieku drewniany gród. Zamek murowany wzniósł prawdopodobnie książę głogowski Konrad, syn księcia Henryka Pobożnego. Do końca XIV w. warownia znajdowała się w rękach książąt świdnickich, a następnie przeszła w posiadanie króla czeskiego Wacława IV. Król jednak, ze względu na swoje długi, przekazał zamek rycerzowi Beneszowi Chuśnikowi. On z kolei wydzierżawił go Gotsche Schoffowi II w 1400 r. Dziewiętnaście lat później ród von Schaffgotsch wykupił założenie na własność i rządził tu do 1798 roku.
Fot. Morizon.pl
Fot. Morizon.pl
Pierwszej przebudowy i rozbudowy dokonano w 1511 roku. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek był dwukrotnie oblegany przez Szwedów. Później zamek zajęły wojska pruskie, a w 1778 roku dokonano przebudowy i przekształcono siedzibę Schaffgotschów w silną twierdzę.
Obecnie obiekt znajduje się w stanie ruiny, którą można zwiedzać. Składa się z zamku górnego, zamku średniego i najgorzej zachowanego, chociaż najmłodszego zamku dolnego. Najstarszą, średniowieczną część założenia stanowi najwyżej położony zamek górny. To tu, na lewo od bramy, znajdują się ruiny zamkowej kaplicy. Na jednej z jej ścian znajdował się kiedyś namalowany wizerunek gryfa. Stąd nazwa zamku.
Fot. Stara pocztówka / dolnyslask.org
Zachowały się fragmenty murów obronnych, bram, budynku administracyjnego oraz trzy poziomy zabudowy zamku. W sumie - około 100 m kw. i sześć pokoi. Cała działka ma z kolei niemal 56 tys. m kw., a z południowej strony jest widok na Karkonosze i Śnieżkę. Cena zabytku to 2 mln 800 tys. Więcej informacji można znaleźć na stronie Morizon.pl.
Wszystkie komentarze