fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Wyborcza.pl
Wzgórze Polskie
Bastion Ceglarski powstał pod koniec XVI wieku. Po 1807 r. system murów obronnych zaczęto rozbierać, a bastion stał się punktem widokowym i początkiem Promenady Staromiejskiej. Znajdujące się w nim kazamaty zamieniono na składy. Bastion zaczęto nazywać także imieniem pisarza i poety Karla von Holteia.
Po wojnie teren, nazwany także Wzgórzem Polskim przejęła obrona cywilna. Przez lata jednak wzgórze było opuszczone i zdewastowane.
Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
W 1996 r. magistrat ogłosił przetarg na przejęcie terenu w użytkowanie wieczyste. Wygrała go francuska firma Ingetech, która roztoczyła wizję wybudowania na wzgórzu trzy - lub czterogwiazdkowego hotelu z restauracją, fontannami i ładnym otoczeniem budynku. Na planach się skończyło. Inwestycja nigdy się nie rozpoczęła. W grudniu 2007 r. Sąd Najwyższy rozwiązał umowę z tą firmą. Wzgórze wróciło do gminy.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W ramach remontu wyrównano skarpę, uzupełniono i naprawiono mury oraz ściany z cegły, zamontowano gzymsy, podokienniki i obramowania otworów w murze. Na terenie bastionu zainstalowane zostały kraty i bramy, które blokują do wnętrz ruin bastionu, oraz balustrady, które zabezpieczają teren skarpy.
Od strony ul. Purkyniego powstał plac wyłożony żwirem z betonowymi ławkami i koszami na śmieci, a wokół zostaną zasadzone krzewy i wysiane nowe trawniki.
Wszystkie komentarze