Wraz ze wzrostem liczby zagranicznych firm, które decydują się na inwestycje w Krakowie, do miasta ściągają już nie tylko turyści, ale również pracownicy i studenci z całego świata. Władze Krakowa chcą, by miasto było wielokulturowym miejscem, w którym obcokrajowcy mogą żyć łatwo i bezpiecznie. W ubiegłym roku Rada Miasta przyjęła program "Otwarty Kraków", dzięki któremu cudzoziemcy łatwiej mogą załatwić wszelkie sprawy urzędowe.
Fot. Morizon.pl
Małopolska to drugi najchętniej wybierany przez obcokrajowców region w Polsce - w Krakowie i okolicach mieszka ich około 9 tysięcy. Podobnie jak w całym kraju, najliczniejszą grupę (blisko 40 proc.) stanowią Ukraińcy, sporo jest też Rosjan, Wietnamczyków i Białorusinów. Krakowski urok, oferta edukacyjna i rynek pracy przyciąga również Amerykanów, Hindusów i Chińczyków.
Piękny Kraków
Stolica Małopolski przyciąga obcokrajowców głównie ze względu na możliwości zawodowe. Niemal połowa badanych wybrała miasto właśnie w poszukiwaniu pracy. 15 proc. to z kolei międzynarodowi studenci, skuszeni ofertą krakowskich uczelni lub uczący się w mieście w ramach programu Erasmus.
Spore znaczenie przy wyborze miasta miał również jego historyczny urok.
Odpowiadając na pytanie "dlaczego akurat Kraków?", 11 proc. ankietowanych przyznało, że stolica Małopolski ma niepowtarzalną atmosferę, a 6 proc. przyznaje wprost, że chciało mieszkać w pięknym mieście.
Tanio, łatwo znaleźć pracę
W oczach obcokrajowców Kraków wyróżnia się przede wszystkim niskimi kosztami życia, które 35 proc. ankietowanych uznało za największą zaletę miasta. Ekspaci doceniają też ofertę kulturalną i rozrywkową, duże zapotrzebowanie na pracowników oraz obecność mieszkańców z różnych stron świata, dzięki której łatwiej jest odnaleźć się w nowym miejscu.
Fot. Morizon.pl
Rasistowskie zaczepki
Co najbardziej doskwiera ekspatom mieszkającym w Krakowie? 14 proc. ankietowanych zwraca uwagę na rasistowskie zaczepki, które wciąż są problemem w stolicy Małopolski.
Zdaniem obcokrajowców, życie w mieście utrudnia również bariera językowa, korki i agresywni kierowcy oraz konserwatywne podejście władz i mieszkańców.
Nic nie jest jednak tak dużym problemem, jak krakowski smog...
Nie ma czym oddychać
Na zanieczyszczenie powietrza w stolicy Małopolski zwróciło uwagę aż 83 proc. ankietowanych! Choć o opinię ekspatów pytaliśmy zimą (gdy smog spowija praktycznie cały kraj), szara mgła to niemal całoroczna bolączka Krakowa, która skutecznie odstrasza obcokrajowców.
Wszystkie komentarze
... nie dziwota, że co jakieś święto to siedemset tysięcy tych bufonów jedzie do swoich pięknych,, ciekawych, czystych domów rodzinnych :)