Miejskie Zakłady Kąpielowe w Bolesławcu
To jedna z najważniejszych inwestycji budowlanych w Bolesławcu przełomu XIX i XX w. Obiekt powstał na plantach w malowniczym otoczeniu zieleni. W 1895 r. wzniesiono łaźnię w stylu włoskiego neorenesansu. Realizację przedsięwzięcia wsparł bolesławiecki radca finansowy Albert Kessler, który pokrył większość kosztów budowy. O tym fakcie informował napis umieszczony na elewacji powyżej okien parteru po bokach wejścia: Łaźnia miejska fundacji Kesslera (niem. Städtisches Bad Kesslers Stiftung). W holu wmurowana była mozaika z napisem Salve, co po łacińsku oznacza Witaj. W poszczególnych pomieszczeniach usytuowano urządzenia kąpielowe.
mat. term
Drugi etap prac budowlanych obejmował wzniesienie krytej pływalni przy budynku łaźni. Obiekt ten powstał dzięki hojności innego bolesławianina - Maxa Taemmera. W roku 1911 Wilma Taemmer przekazała miastu, zgodnie z życzeniem swego zmarłego męża, 150 000 marek na wybudowanie basenu krytego i sali ćwiczeń. W miesiącach letnich 1914 r. rozpoczęto budowę basenu, włączając w kompleks basztę należącą do średniowiecznego systemu fortyfikacji. Rok później prace zostały zakończone. Zastosowanie nowoczesnej konstrukcji z wykorzystaniem łuków żelbetowych pozwoliło na przeszklenie dużej partii dachu i doświetlenie umieszczonego poniżej basenu.
Basen o wymiarach 20 m długości i 10 m szerokości mieścił się w budynku o nowocześnie rozwiązanych wnętrzach, do których dekoracji użyto kafli ceramicznych o różnych odcieniach morskiej zieleni dekorowanych ornamentem geometrycznym i motywem wolich oczu. Całość uzupełniał zespół rzeźb, podkreślających przeznaczenie obiektu, z których do dziś zachowały się jedynie niewielkie owalne płaskorzeźby wyobrażające konika morskiego i kormorana oraz monumentalne płaskorzeźby autorstwa bolesławieckiej artystki Jenny Bary-Doussin, rozdzielone reliefowym napisem. Na wysokości pierwszej kondygnacji, od strony zachodniej powstała galeria, która umożliwiała widzom oglądanie zmagań pływaków. Wzniesiono także salę do ćwiczeń rehabilitacyjnych i rzymską łaźnię parową.
Obecnie budynek nosi nazwę Termy Bolesławiec i został gruntownie odnowiony. Prace objęły m.in.: remont elewacji wraz z uzupełnieniem okładziny klinkierowej, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, a także wymianę pokrycia dachu i świetlika nad halą basenową. Istotnych zmian dokonano we wnętrzu budynku, starano się jednak zachować dawny charakter Zakładów Kąpielowych. W hali basenowej udało się naprawić część uszkodzeń ozdobnych kafli oraz zabytkowych ceramicznych okładzin ściennych.
Ponadto dokonano konserwacji i zabezpieczenia plakiet z wizerunkami konika morskiego i kormorana oraz monumentalnych płaskorzeźb autorstwa Jenny Bary-Doussin. Jako pamiątkę przeszłości w pobliżu basenów jacuzzi zachowano także jedną z dawnych wykładanych terakotą kabin prysznicowych. Do użytku zaadaptowano wnętrze dawnej średniowiecznej baszty, w której usytuowano basen solankowy. Ponadto odrestaurowano i podwyższono kute balustrady galerii, na której zlokalizowano sauny: fińską suchą i mokrą oraz parową.
Wszystkie komentarze