Skąd się wziął Wałbrzych?
Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiej osady Lasogród. Niemieccy osadnicy przetłumaczyli ją po latach na Waldenburg, a czescy sąsiedzi używali określenia Valbřich. Ta ostatnia wersja stała się inspiracją dla nazwy Wałbrzych, kiedy po II wojnie światowej ośrodek miejski przyłączono do Polski.
Miasto zasłynęło zwłaszcza z górnictwa. Pierwszy udokumentowany szyb otwarto tu już w 1366 roku. W XIX-wieku na miejscu działały 54 kopalnie, które co roku wydobywały 4 miliony ton węgla o niezwykle wysokiej jakości, bo z domieszkami fosforu i siarki - dzięki temu jego spalanie daje więcej energii niż zwykłego węgla kamiennego. Jeden z szybów, z którego był wydobywany, to zachowana do dziś Lisia Sztolnia ? jedyna spławna kopalnia w Europie, gdzie surowiec transportowano na powierzchnię łodziami. Przemysł górniczy w latach 90. okazał się jednak nierentowny, a ostatnią kopalnię zamknięto w roku 1996
Dziś Wałbrzych, największe miasto w Polsce, które nie jest samodzielnym powiatem, przyciąga tłumy zainteresowane zwiedzaniem szybów przystosowanych dla turystów, leczeniem się w okolicznych uzdrowiskach, turystyką górską w Sudetach lub aktywnym wypoczynkiem ? Wałbrzych jest bowiem sceną licznych zawodów rowerowych.
Materiały udostępnione dzięki www.accorhotels.com.
Wszystkie komentarze